Vannekoon muutos 15 -> 14

Autossa on kesärenkaat 195/50 R15. Rekisteriotteessa on lueteltu lisäksi myös 175/65 R14, 205/45 R16, 185/55 R15 M S.

175/65 R14 olisi halvimmat jos ostaisin ne talvirenkaiksi. Onko vannekoon pienenemisestä haittaa? Maavara pienenee? Vai kannattaisko suosiolla ottaa 185/55 R15 ja mitä M S siinä yhteydessä tarkoittaa?
84731
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei käytännössä mitään haittaa. Ominaisuudet on 205/45R16 ja 175/65R14 renkailla aika erilaiset, mutta tuo jälkimmäinen on varmasti sinulle oikein hyvä talvirenkaaksi.
Maavara ei tuosta pienene vaan itseasiassa kasvaa muutaman millin (ainakin teoriassa).
M S tarkoittaa talvirengasta. En nyt muista mistä oli lyhenne. Olisikohan ollut Mud Snow?

Äänestä
  • Samantyyppinen kuvio... alla on nyt renkaat kokoa 195/70R13. Rekisteriotteessa on tämän lisäksi merkitty koko 175/R13 ja autossa taas on tarra, jossa lukee 185/85R13...

    Meneeköhän kaikki katsastuksesta läpi?

    Äänestä

Itse tein kaupat kuukausi sitten, vaihdoin 195/55R15 renkaat kokoon 175/65R14 Relluun. Auton ohjekirjan mukaan pitäisi käydä, varmistin asian myös merkkihuollosta. Myös rengasliikkeen kirjan mukaan käy.

Viime torstaina sitten uudet kumit alle tai melkein. Edessä jarrusatula otti kiinni, eikä vanne ollut lähelläkään sopia. Ei kun rengasliikkeeseen soitto ja sain samana iltana vielä alle uudet renkaat, samaa kokoa kuin ennenkin 195/55R15.

Rekisteriotteessa lukee vain koko 185/60R15.

Taas tuli oppirahat maksettua.

Äänestä
  • Etkö tajunnut ensin kokeilla 14", sopiiko

    Äänestä

  • hoi kirjoitti:

    Etkö tajunnut ensin kokeilla 14", sopiiko

    Etkö tajunnut viestiäni lukiessasi, että en varmaan olisi 14" vanteita ensin kokeillut ja todennut että eipä käy, no ostetaan silti.

    No asiaan, kuten varmaan huomasit tarkastin asian monelta taholta. Lisäksi tutulla on samanlainen auto, joka on pari vuotta vanhempi ja siinä on 14" vanteet.

    Kyseessä oli siis ESE-tapaus, Ei Syytä Epäillä.

    Vastasin alkuperäiseen viestiin juuri siksi, ettei kävisi samoin kuin minulla.

    Äänestä

  • Niin, siis muutit myös tuumakokoa, eli tuumaa pienemmälle vanteelleko, eli 15" -> 14"

    195/55R15 kokoa vastaava koko 14-tuumaisena ei ole 175/65R14 vaan 185/65R14, 195/60R14 tai 165/70R14.
    Toki se vanteelle menee, mutta mittarivirhe kasvaa.

    Eihän se renkaiden vika ole, jos jarrusatula ottaa kiinni vanteeseen. Vanne oli vääränlainen, luultavasti väärä ET?

    Äänestä

  • STK kirjoitti:

    Niin, siis muutit myös tuumakokoa, eli tuumaa pienemmälle vanteelleko, eli 15" -> 14"

    195/55R15 kokoa vastaava koko 14-tuumaisena ei ole 175/65R14 vaan 185/65R14, 195/60R14 tai 165/70R14.
    Toki se vanteelle menee, mutta mittarivirhe kasvaa.

    Eihän se renkaiden vika ole, jos jarrusatula ottaa kiinni vanteeseen. Vanne oli vääränlainen, luultavasti väärä ET?

    Siis kesärenkaat ovat kokoa 185/60R15 ja kun auton ostin, niin silloin sanottiin että talvirenkaan pitää olla kokoa 195/55R15 että mahtuu pyörimään.

    Olin yhteydessä Rellun huoltoon, kun selvitin voisiko autoon laittaa talveksi kapeammat renkaat ja nimenomaan koko 175/65R14 on se koko jonka sanottiin olevan oikea, myös mittarivirhe huomioitiin. Kyseinen koko on käytössä pari vuotta vanhemmassa mallissa.

    Rengasliikkeessä tilattiin Rellun vanteet, jotka eivät siis mahtuneetkaan ja myös rengasliikkeessä sanottiin oikean koon olevan 175/65R14.

    Nyt kun jälkiviisaana katsoo 15" vanteen ja jarrusatulan välistä tilaa niin sitä on todella vähän. Tuskin mikään 14" vanne kävisi. Syytä miksi näin kuitenkin monessa lähteessä väitetään en tiedä.

    Eiköhän tätä nyt ole jo kommentoitu tarpeeksi.

    Äänestä

tuo kyseinen koko on rekisteriotteessa sanottu niin ei silloin käsittääkseni tule mitään ongelmia (usein ongelma voi olla se, että pienempi vanne ottaa jarruihin kiinni mutta tässä tapauksessa taitaa tuo pienin vanne / rengas olla alkuperäinen, sitä on sitten ajan ja muodin myötä muutoskatsastettu isommalle vanteelle / renkaalle.

Merkintä MS tarkoittaa että rengas on ympärivuotiseen käyttöön sallittu, eli niin sanottu "eteläeuroopan kitkarengas" mitä siellä käytetään "talvella"

Ymmärtääkseni itse renkaan leveyden kaventamiseen ei ole muuta estettä, mutta kapeamman renkaan kantavuus on oltava vähintään sama kuin alkuperäisen renkaan kantavuus. (harvoin näin on)
Vähemmän kantavan renkaan laittaminen auton alle on vaarallista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pasi kirjoitti:

Autossa on kesärenkaat 195/50 R15. Rekisteriotteessa on lueteltu lisäksi myös 175/65 R14, 205/45 R16, 185/55 R15 M S.

175/65 R14 olisi halvimmat jos ostaisin ne talvirenkaiksi. Onko vannekoon pienenemisestä haittaa? Maavara pienenee? Vai kannattaisko suosiolla ottaa 185/55 R15 ja mitä M S siinä yhteydessä tarkoittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu