Auttakaa minua

joulunyytin odottaja

Rv 30 menossa ja silti pelkään kovin ,että jotain aivan kamalaa tapahtuu. Tahdon vain pienokaisen syliini!!!

En oikein tiedä edes mitä kirjoittaa, olo on niin herkkä näiden pelonsekavien tunteiden keskellä.

Miten te muut jaksatte?

7

977

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katbe

      Tänään tasan 31 rv ja kyllähän sitä odottaa jo tosi kuumeisena et masuasukki ulostautuisi. Sanotaan et kaikki pelot ja huolet on ihan normaalii valmistautumista äitiyteen ja plaa plaa. Ei niille silti voi mitään et ne aina välissä vaivaa mieltä.

      Mä yritän nauttia näistä viimeisistä viikoista miehehn kans kahden (esikoista odotan) ja jotain pientä aina valmistella vauvaa varten. Ehkä se et käyn vielä töissäki saa ajatuksia muualle. No sit ku jään lomalle ajattelin oikein paljon kylästellä ku näin vuorotyöläisenä siihen ei hirveesti jaksa panostaa.

      Kyllä se sieltä tulee :) Oikein paljon jaksamista ja ihanaa odotusta sulle ja kaikille muillekin joulutähden saajille! Tää on niin ainutlaatuista et tästä toivottavasti pystyvät kaikki jossain määrin nauttimaan :)

    • Toista odotan

      Kyllä tässä mielialat tekee semmosia temppuja, että kaikki pelottaa välillä!
      Mutta ei syytä huoleen! Ota vaan rennosti ja jätä ne ilkeät ajatukset pois! Kyllä kaikki hyvin sujuu! Et joudu enään kauaa odottelemaan!

    • huonosti

      Hei! eipä voida hyvin täälläkään. Menetimme lapsemme synnytyksessä pääsiäisenä. En tule helposti raskaaksi, joten ehkäisyä emme käyttäneet, ei myöskään seksi paljoa kiinnostanut. No, juhannuksena sitten huomasin, ettei kuukautisia kuulu. Nyt on 21 (yllätys)raskausviikkoja takana. ARVAA VAAN PELOTTAAKO ETTEI SAADA TÄTÄKÄÄN LASTA!!! ! "Ikäeroa" synnytyksessä kuolleeseen veljeen tulee olemaan vain 11 kuukautta. Päivä kerrallaan ja hetki vain! Tsemppiä meille molemmille. Kun ahdistaa ja pelottaa, puhu tai kirjoita se auttaa, ainakin hetkellisesti

      • teille

        varmaan kauheeta menettää oma lapsi, mutta viestisi ei varmasti ainakaan helpottanut alkuperäisen kirjoittajan pelkoja.


    • olla

      Älä pelkää. Mua pelottaa enemmän, että osaanko mie kylvettää ja vetää kaula-aukot pään läpi niskoja katkaisematta...

    • hormoonit

      Ne on vaan ne hormoonit. Mene ulos kävelemään, nauti raikkaasta ilmasta, tapaa ystäviä, yritä unohtaa koko asia. Kaikki tulee menemään ihan hyvin, usko pois.

      • vaikka mitä

        Mulla viikko 31 meossa, ja paniikki päällä. Liikkuuko, voiko hyvin, syntyykö liian aikaisin, liian myöhään....sitä ei voi käsittääkään kuinka ihme pelkoja sitä kyhää päänsä sisälle. nyt vielä todettiin raudan ja b12 vitamiinin imeytymishäiriö ja puute, ja pelottaa vielä enemmän. Joulu tuntuu olevan yhtä kaukana kuin joskus lapsena pukkia odotellessa. tsemppiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5140
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      124
      1643
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1479
    4. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      50
      1406
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1205
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1110
    7. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1037
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      999
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      827
    10. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      16
      827
    Aihe