Pitäisi järjestää kansanäänestys

Kansaedustaja

Kannabiksen puolesta/vastaan

Enemmistön ääni ratkaisee ja sen jälkeen narkkariapinat voivat pettyneinä palata kotiin itkeä tihrustamaan tappiotaan.

14

611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..................

      Entä antaisitko päätöksen kannabiksesta kattavan asiantuntijaraadin päätettäväksi? Ei kieltolakihörhöjä, ei savuapinoita - vain terveyspuolen henkilöitä, viranomaisten ja tullin edustajia, päihdetutkijoita jne.

      Eli eduskunnalta mandaatti jota sitten noudatetaan - oli asiantuntijaraadin strateginen päätös mikä tahansa?

      Silloinhan mahdollistuisi mm. se että asiantuntijaraati päättää lähettää kaikki narkit keskitysleirille. Eli eikö tämä vaihtoehto ole ikuisen narinan kannalta juuri se oikea - se mahdollistaa vallankäytön muodot joita sosialistinen järjestelmä kammoaa.

      Vai uskotteko kuitenkin pohjimmiltani että on älykästä ja oikein kannattaa kieltolain kumoamista ja siksi ideologisesti kammoksutte mahdollisuutta että viisaat asiantuntijat ovatkin savuapinoiden kanssa samaa mieltä?

      Kuinka on, saisiko asiantuntijalauma päättää sinun puolestasi?

    • vähemmistöön

      Ja pitäisikö mielestäsi myös enemmistön antaa päättää muista asioista, joita ihmiset mahdollisesti tekevät tai harrastavat? Kuten esim. homoseksuaalisesta toiminnasta, ehkäisyvälineiden käytöstä, polkupyöräilystä, yksinhuoltajanaisten baarissa käymisestä, postimerkkien keräilystä, hevimusiikin kuuntelusta?

    • tuossa totesi...

      "Kansanäänestys ei ole mikään suomi24 peeloäänestys sinun ikäväksesi.

      Lait säädetään aivan muualla kuin täällä."

      • Sandra

        Säätämässä lakeja täällä?

        Eikös kyseessä ollut vain kysymys kansanäänestyksestä?

        Vai?


      • ovelasti
        Sandra kirjoitti:

        Säätämässä lakeja täällä?

        Eikös kyseessä ollut vain kysymys kansanäänestyksestä?

        Vai?

        osaat hämätä. Nimimerkin vaihto, kukaan ei huomaa.

        Hyss...


      • Hyss
        ovelasti kirjoitti:

        osaat hämätä. Nimimerkin vaihto, kukaan ei huomaa.

        Hyss...

        Hyss


      • Eki
        ovelasti kirjoitti:

        osaat hämätä. Nimimerkin vaihto, kukaan ei huomaa.

        Hyss...

        Osaa kysymykseen vastata


      • sinusta
        Eki kirjoitti:

        Osaa kysymykseen vastata

        tuntuu?


      • ..............
        sinusta kirjoitti:

        tuntuu?

        .Säätämässä lakeja täällä?

        Eikös kyseessä ollut vain kysymys kansanäänestyksestä?

        Vai?.


      • lisää:

      • Internet in the windows

      • sellainen olo,
        Internet in the windows kirjoitti:

        Hivenen vaikuttaa siltä

        että minä kokisin koko maailman olevan itseäni vastaan?


      • ,,,
        sellainen olo, kirjoitti:

        että minä kokisin koko maailman olevan itseäni vastaan?

        ,,,


    • Naapurin_äijä

      Kansanedustajana taatusti tiedät mitä jokainen asiasidonnainen kansanäänestys merkitsee yhteiskunnassa jossa valittu eduskunta hoitaa valtion asioita hallituksineen. Jokainen kansanäänestys syö pohjaa siltä yhteiskuntarakenteelta joka valtaa pitää.

      Mitä kansanäänestyksessä tapahtuisi?

      Huumevastaiset ihmiset voittaisivat, todennäköisesti noin 60-70%:n enemmistöllä. Mistä seuraisi se, että oppositio vaatisi -viime kädessä välikysymyksellä halitukselta ensin asiantuntijakonsultaatiota, ja sen jälkeen konsensusta jossa ison vähemmistökansanosan mielipide otettaisiin huomioon lopullista lakiehdostusta laadittaessa ja hyväksyttäessä. Tämä johtaisi väistämättä humaanimman päihdepolitiikan pakkolanseeraukseen, jossa mm. käytön rangaistavuuteen puututtaisiin, puhumattakaan uusista hoitomuodoista addikteille.

      Siksi ruotsia opetetaan edelleenkin peruskouluissa, eikä politiikkaa tehdä traktorin hytissä pellon reunalla, saati sitten lähiökaraoke-baarissakaan. Valitan.

      Narkkariapina kiittää ja kuittaa, minulla on nyt iltaitkut tihrustettavana ennen nukkumaanmenoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe