Homesairausko psyykkinen ongelma ?

hilkkaliisa

Kuinka moni homesairaista on lähetetty psykiatrille ? Oletko joutunut mahdollisesti käymään homeisessa psykiatrian klinikassa ja oireillut siellä ? Kalevassakin oli muutama viikko sitten juttua, että OYS:n psykiatrian klinikka on niin homeinen, että se pitää purkaa.

Meitä homesairaita ei auta psykiatrit vaan keuhkosairauksien ja allergologian erikoislääkärit ja infektiolääkäri. Onneksi olen itse saanut asianmukaista hoitoa ja astmalääkitystä sekä allergialääkitystä.

Kuinka moni onkin "psyykkisen syyn vuoksi eläkkeellä" vaikka oikea syy onkin työpaikan homeesta sairastuminen ?

2

434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nisuiisu

      ennätysten kirjaan, koska neljä (4) viidestä TTL:n lääkäristä ehdotti minulle marraskuussa 2001, että homeallergiani paranisi psykatrin vastaanotolla.

      Kun kysyin menneellä viikolla silloiselta tutkivalta lääkäriltäni, että kuka tuollaisia ohjeita on käskenyt TTL:lla antamaan, niin hän sanoi sen olevan Henrik Nordmanin! Voi jepulis sentään!

      Minä menin vain näyttämään tälle tutkivalle lääkärilleni Työterveyslaitoksella sääriini syntyvää ihottumaa. Ei muuten kirjannut tätä ihottumaani tietojärjestelmään, koska hänellä oli todella tärkeätä sanottavaa minulle. Sen verran minäkin lääketieteestä tiesin, että psykiatrista ei olisi ollut mitään apua allergiaani, joka sitten muutaman kuukauden kuluttua osoittautui allergiseksi alveoliitiksi, oltuaan sitä ennen myös ylähengitysteiden oireilua.

      Pekka Nikkola
      homeallergikko

      • hilkkaliisa

        Aloitetaanpa palsta "kootut selitykset homesairaudesta" sinne voi kirjoittaa millaisia selityksiä homesairaille on annettu "asiantuntijoiden taholta". Minä voin aloittaa. Voimia sinulle nisuiisu ja Taivaan Isän siunausta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe