Onko palstalla poliikouluun pyrkiöitä ? Minä pyrin ja katsotaan kohta pääsenkö sisään.
Onko poliisikouluun pyrkijöitä ?
Pyrkiä
132948
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Pyrkiä ei pääse, ellei opettele kirjoittamaan suomea.
Se on muuten Poliisikoulu, eikä poliikoulu. Isolla alkukirjaimella, koskapa kyseessä on erisnimi.
Pyrkijä kirjoitetaan jiillä, ei pyrkiä!
Onnea pyrkimyksillesi. Kaltaisiasi poliisi tarvitsee riveihinsä!
Siis oletko jo käynyt pääsykokeessa?
Ei tuolla kirjallisella ilmaisutaidolla ole mitään asiaa. Taisivat juuri kiristääkin juuri tuota kielen kirjallista osaamista. Tiedän kaltaisiasi, jotka saavat poliisikoulun kokeessa aineesta alta arvostelun olevan tuloksen.
Että Pyrkiä on ruotsin kielinen eikä näin ollen osaa kaikkia suomen kielen ja kieliopin hienouksia. Ja kuten kaikki hyvin tiedämme on ruotsi toinen virallinen kieli suomessa, eli Pyrkiän osakkeet nousee kuin pyy pivossa.
siellä pivossa nousee? Älä yritä hienouksia, jos tavallisuuksistakaan ei tule mitään.
en päässyt, vaikka olen res. luutnantti, ent. osastonhoitaja ym. Kertoivat, että hakijoiden aines on erittäin korkea. Opisto/toisen asteen tutkintoja liikaakin, sekä akateemisiamelkoisesti. Ylikoulutettuja otetaan vain harvoin (akateemiset), ellei ole varmuutta sisoutumisesta alan tehtäviin.SG
Miksi akateemisen koulutuksen hankkinut menisi ammattikouluun?
Poliisissa riittää tehtäviä myös akateemisesti koulutetuille, eikä tarvitse osallistua mihinkään rupuralliin!
Aikoinaan pyrin poliisikouluun. Pääsin ammattikoulun papereilla. Peruskoulu pohjalta ei ylioppilas. Armeijassa aliupseerina. Vuosi tuli oltua Yk-joukoissa. Työkokemusta oli riittävästi. Kävin kurssin 90-luvulla tarkemmin sitä en viitsi mainostaa.
Kaverini haki samaan aikaan poliisikouluun. Ylioppilas 9.6 keskiarvo, reservin luutnantti. Työkokemusta oli myös hänelläkin. Eipä päässyt haastattelua pidemmälle. Haastattelulla on merkittävä vaikutus pääsykokeisiin pääsemiselle.
No olin 5-vuotta poliisina ja lopetin siihen. Totesin ettei minusta ole kusitaskuja tyhjentelemään loppuelämäksi. Kouluttauduin uudelleen toiseen ammattiin ja sillä tiellä ollaan.
Menestystä kaikille hakijoille. Ei kannata luovuttaa jos ei ekalla pääse sisälle.
Ja miten niin poliisikouluun muka otetaan vain harvoin korkeakoulutettuja? Bullshit! Korkeakoulun käyneet käyvät läpi aivan samaiset testit kuin kaikki muutkin ja pisteet ratkaisee, ei ne siellä vartavasten yliopistotutkinnon suorittaneita karsi. Ja voin sanoa, että poliisikoulun pääsykokeet olivat miljoona kertaa vaikeammat ja monipuolisemmat kuin mitkään yliopiston pääsykokeet.Itse pääsin aikoinaan juuri ja juuri sisälle, kiitos aikaisemman tutkintoni, mistä sain yhden lisäpisteen!
Ite pääsin poliisikouluun:
-6kk intissä
-huonot paperit lukiosta
-äidinkieli, ei hyvä
-kuntotestissä, v***n hyvä
Ei kaikessa voi olla hyvä!!! ;D
Taitaa olla ihan keksitty juttu jos kerran äidinkielikin on huono. "Vitun" hyvä kuntotestissä kun ei tahdo riittää, varsinkaan 6 kuukauden kaverille.
Reilut parikymmentä vuotta taperin oli Haagan piirin maijakuskina varatuomari. Nimeä en kerro, mutta oli opiskellut työn ohessa, eikä kelvannut Helsingissä muuhun. Mies ei tietystikään viihtynyt maijakuskina kovin pitkään, vaan siirtyi Keski-Suomeen nimismieheksi. Tutut tietysti tuntevat tapauksen, mutta jääkööt tähän.