Mulla on puolitoista vuotta vanha Octavia 1.6 hb dynamic (ajettu 52tkm). Tänään aamulla kylmäkäynnistettäessä jäähdytinnesteen merkkivalo alkoi vilkkua. Sammutin auton ja katsoin nestemäärän, joka oli ok. Kun käynnistin auton uudelleen ei mitään normaalista poikkeavaa tapahtunut. Myöhemmin tänään lämpimänä käynnistettäessä ei myöskään ole ollut ongelmaa. Nestemäärä näyttäisi olevan ok moottorin ollessa kylmänä ja lämpimänä. Missä mahtaa olla vika ja uskaltaako autolla ajaa? Voinko lisätä jäähdytinnestettä? Kiitokset avusta jo etukäteen
Ongelma jäähdytinnesteen kanssa
6
829
Vastaukset
- Octavisti-72
Mulla kävi täysin samoin noin vuosi sitten.Vika/Ongelma/ominaisuus tai miksi se sitten luetaankin,ilmenee juuri näin ensi pakkasilla.Anturi antaa väärän signaalin joka sitten ilmenee varoitusvalon syttymisellä.Samana päivänä noin vuosi sitten oli samaa ongelmaa muutamalla muullakin Skoda kuskilla.Eli ei siis syytä huoleen.Itse lisäsin"lorauksen"syylärinestettä(vaikka ei olisi tarvetta ollut)eikä sen koommin ole valo vilkkunut.Muillakaan ei tämän kyseisen päivän jälkeen samaa ongelmaa ilmeisesti esiintynyt.Eli ei syytä huoleen.
- Skodillac
Pakkasaamuisin mulla tehnyt saman muutamia kertoja Octaavia combi 1.6 vm-03. Jäähdytin nesteen pinta ollut hieman minimin alapuolella ja olen lisännyt vähän nestettä, mutta ei ole auttanut. Seurailen tilannetta ja jos ei lopu, niin käytän huollossa.
- anturivikoja
on minun ocu ollut ihan täynnä...
pahin oli ilmamassaanturi viimekesänä... voitteko kuvitella, kun kesäkuun alussa ei lähteny käyntiin auto ja ilmamassa-anturi oli sökö, niin elokuun alussa jo sama peli! ja yllätysyllätys, ei muuten mene takuuseen!!! On kuulemma kuluva osa??? Voi hyvä jysäys!
Ei sillä, jälleen perjantai-aamusella, kun vaimo yritti lähteä töihin, auto ei käynnistynyt, ennenkuin irroitin sen ILMAMASSA-ANTURIN johdon taas!! varmaan ovianturitkin on samoja paskoja, jos ovissa olisi jotku anturit!!!- varaosilla
Kumma juttu. Alkuperäisillä antureilla on kahden vuoden varaosatakuu, joka alkaa siitä kun olet ensi kerran anturista ja työstä korjaamolle maksanut. Ei minun ole tarvinnut edes asiasta kättä vääntää vaan juttu tuli itsellenikin yllätyksenä, kun anturi hajosi alle vuodessa.
- varaosilla
varaosilla kirjoitti:
Kumma juttu. Alkuperäisillä antureilla on kahden vuoden varaosatakuu, joka alkaa siitä kun olet ensi kerran anturista ja työstä korjaamolle maksanut. Ei minun ole tarvinnut edes asiasta kättä vääntää vaan juttu tuli itsellenikin yllätyksenä, kun anturi hajosi alle vuodessa.
niin ja kyse oli tässä happianturista. Lyhytikäiseksi joskus jää sekin.
- Fobia
Merkkivalo syttyi eräänä aamuna kun jäähdytysnestettä oli paisuntasäiliössä n. pari senttiä alle minimimerkin. Jäähdytysnesteen häviämisen syyksi osoittautui myöhemmin kannentiivisteen vuotaminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762025Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361709Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81358Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591171Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241169Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161024- 60945
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58934