Grammat

Pienkoneissa ilmoitetaan usein polttoaineen kulutus grammoina desien tai litrojen sijaan.
Elikä kysymys- paljonko on esim 280g dieseliä/polttoöljyä litroina?
2646
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

litra dieseliä oli muistaakseni 810grammaa...jotain reilut 800grammaa.

Äänestä

Kesälaatuisen diesel­öljyn tiheys on tyypillisesti välillä 820...845 kg/m3 ja talvilaatuisen 800...830 kg/m3. Käyttäjä huomaa tiheyserot pieninä polttoaineen­kulutuksen eroina: kevyempää talvilaatuista dieseliä kuluu litroina mitaten hieman enemmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja litrat kirjoitti:

Pienkoneissa ilmoitetaan usein polttoaineen kulutus grammoina desien tai litrojen sijaan.
Elikä kysymys- paljonko on esim 280g dieseliä/polttoöljyä litroina?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu