Olen vasta aloittelija näissä lisko jutuissa. Minulla on rahaa 100€ ja ikää 12 vuotta. Joten mikä lisko sopisi hinnan,koon jne. mukaan mulle?
Ja mulla on jo terraario itselläni joten sitä en tarvitse
Mieluiten ottaisin jonkun ison mutta tarvii katsoa nyt sitten.
Aattelin........
5
319
Vastaukset
- kotilo-ja-gekkofani
..ehdottomasti leopardigekko!! Se on hyvä aloittelijoiden lisko, kasvaa n. 20-25 cm. pitkäks. Tosi utelias ja suloinen veitikka!!
Vaikka onkin hämäräeläin, omani ainakin liikkuvat päivälläkin, joskus aika paljonkin..
hintahaarukka ainakin eläinkaupoissa on 90-120 e
mutta el.liikkeistä ei kannatakkaan ostaa tätä söpöläistä...Kasvattajalta se on paras hankkia, saa ainakin varmasti terveen yksilön..ja halvemalla. -----> http://www.matelijat.info/leopardigekko
tuolta löytyy hyvää tietoa leoskeista, sekä sivujen laatija on suomalainen kasvattaja! Sieltä sitten vaan varailemaan, kun kaikki on reilassa, ehkä hieman erikoisemman värisiä gekkosia! :)
Ja tuota leoskia halvempaa liskoa ei paljon löydy, paitsi pienet liskoliinit, jotka ovat arkoja, eivätkä kaikki niistä edes sovi aloittelijalle. - epä
Valitettavasti minä en suosittelisi mitään liskoa noilla perusteilla. Älä nyt käsitä kuitenkaan niin, että mitään liskoa ei saisi harkita.
Sinun täytyy ottaa ensinnä selvää siitä, mitä se liskon hoitaminen vaatii ja itse ratkaista, että mihin pystyt. Sanot, että sinulla on terraario jo valmiina. Seuraavaksi sanot, että haluat ison liskon. Miten iso se terraario on? Jopa pienilläkin liskoilla on tilan suhteen vähimmäisvaatimukset, joten jos tosiaan jonkun tietyn liskon haluat, ole valmis vaihtamaan nykyinen terraario tarvittaessa isompaan (tai pienempään, jos terra onkin julmettu ja päädyt ihan pieneen liskoon).
käy katsomassa www.matelijat.info/leopardigekko
ja http://www.herpetomania.fi/marikan_herppisivut/
Jälkimmäisessä on joitakin vanhentuneita tietoja, kuten suositellaan liian pieniä terroja, mutta siitä löytyy ainakin vaihtoehtoisia eläimiä.
Liskoja on niin paljon erilaisia, että niistä kannattaa itse ottaa selvää mieluummin, kuin hankkia joku, jota joku suosittelee. Ikävää, jos se joku ei olekaan sitten omasta mielestä kiinnostava..- Marika Rökman
Olisi mukava tietää missä kohden nettisivujani on vanhentunutta tietoa? Voit meilata tästä vaikka yksityisesti, meiliosoitteenihan on marika.rokman@herpetomania.fi .
Mainitut terraarioiden koot ovat luonnollisesti minimikokoja, toki suurempiakin saa ihan vapaasti ja on suositeltavaakin käyttää. Ns. oikeita ratkaisuja ei tässäkään asiassa ole.
- orca
moi! omasta mielestä sun kannattais ottaa tietoo "kiinnostavasta" liskolajista, ennenkuin hankit semmosen =) minä itse päädyin leoskeihin ja niitä sattuu olemaan tällähetkellä 6 kappaletta.
muutamia lajeja jotka sopii "tietojen peruusteella" aloittelijalle:
leopardigekko ja parta-agama.
Onnea liskon etsintään!! :) - KultaTomuPäiväGekko
..koska 100e:lla ei mun terraarion tarvikkeit olis ainakaan saanut! mä saan 2kultatomupäivägekkoo ja niillä on iso terraario ja kaikkee. oma päätös. suosittelen kumminkin, koska liskot on ihan supersööttejä ja ihanii! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762066Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361728Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101402Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291200Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591198Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161041- 60959
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58957