Sumuvalojen käyttö- ja käyttötarkoitus ovat kaksi eri asiaa!
Yhä harvempi kuljettaja tuntee ajoneuvonsa hallintalaitteet ja niiden todellisen käyttötarkoituksen. Opettele siis hallintalaitteiden käyttö- ja käyttötarkoitus, ennen niiden käyttöönottamista.
Etusumuvalot häikäisevät muita vastaantulijoita ja aiheuttaa vuosittain useita vaaratilanteita liikenteessä, jopa nokkakolareita. Onneksi näitä sumuvalojen väärinkäyttäjiä on ratsattu ja sakkoja on ropissut eräällekin kuljettajalle, joka on ihan oikein. He ovat todellinen riski liikenteelle. Itsekin olen ajautunut vastaantulevien kaistalle kun sumuvalot ovat sokaisseet näkökentän totaalisesti kokonaan.
Noudattakaamme siis liikennesääntöjä, niin liikenteessä on edes vähän turvallisempi liikkua.
Ajoneuvon yleisilmettä, kuten sumuvalojen käyttäjille tiedoksi. Sumu, eivätkä kaukovalot ole leikkikalu!
SUMUVALOT POIS JOS EI OLE SUMUA !!!!!!!!
29
3773
Vastaukset
- paksu
Asiaaa!
- voi myös
käyttää, mutta ei ne häikäise jos ei niitä katso kuten opetetaan
- Valopää
Yrittäkää edes suunnata ne,yleensä toinen osottaa vi..uun ja toinen kattoon.
- antti
Sumuvalojen käyttöohjeet ne yleensä asenetaan autoon et niitä voi käyttää sumussa/sateessa oli kyseessä räntä lumi tai vesi ei niitä autoon koristeeksi laiteta
- omaan
tuntuvat koristeita olevan, ajetaan kirkkaalla kelillä illalla sumarit päällä vittu mitä spedejä
- jestas
sentään,kyllä ne koristeena kun kirkkaalla päivälläkin niitä käytetään. Takasumuvalot palavat kun normaali takavalot näkyvät vielä kilometrin päässä.
- Pera
Vastaan tulian valot/sumarit jos ne käy sun silmiin sä katot väärään suuntaan autolla ajaessa katsotaan joko suoraan eteenpäin/nenä pikkusen vinossa oikealle ei muuten käy silmiin kokeille seuraavalla kerralla tällä ohjeella näi tää menee...
- ie provosoituja sakkoja
vai nenä oikealle kyllä noilla kyvyillä sirkukseen töihin pääsee mee peilin eteen ja pyöritä pollaas edes takas kas kummaa öögat pysyy paikallaan Taidat parkkeeratessasi venyttää kuulaas kattoo kohti nähdäksesi lähemmäs. aivan turhaa touhua Kokeile josset usko.
- JYKÄ64
Kerrankin joku kirjoittaa asiaa!!!
Kyllä ne minunkin mielestä häikäisee, vaikka katsot minne. Mitään ei näe kyllä eteensä. Pelkään, että ajan vielä jotain ajoneuvoa päin, joka käyttää sumuvaloja. Sumuvalojen teho korostuu vielä hämärällä / pimeällä ja kun siihen lisätään muut ajovalot päälle, niin kyllä on näkyvyys - 0
Luin yhdestä onnettomuudesta, jonka oli aiheuttanut sumuvalojen väärinkäyttö. Kalliiksi tuli kun kummatkin autot meni lunastukseen. Kolarissa oli pieniä lapsia, jotka saivat myös onnettomuudessa osansa. Vakuutus ei korvannut tahallisesta vahingontuottamisesta, koska sumuvalojen huolimaton käyttö oli aiheuttanut vahingon, joka katsottiin liikenteen vaarantamiseksi. Kaikki viulut maksoi loppupelissä tietysti sumuvalojen käyttäjä.
Olisi kiva tietää mitä loppulasku oli kun joutui maksamaan vastapuolen auton ja kaikki muut korvaukset. Lisäksi menetti ajokorttinsa. Mielestäni tuomio on aivan oikein!
Vetoankin, että Poliisien pitäisi mitä pikimmin tehostaa sumuvalojen valvontaa ja sakottaa välittömästi, sekä myös ankarammin, jotta autoilijat oppisivat kunnioittamaan yhteisiä pelisääntöjä että sumuvaloilla ei ajeltaisi kuin sumuisella, lumisella, taikka kovalla vesisateisella säällä.
Jos kaikki tekisi miten huvittaisi, niin mitä tuo liikenne sitten olisi. Se on jo nyt välillä mitä sattuu. Saa vaan pelätä, että koska kolahtaa.
Tästä aiheesta on keskusteltu mm. työpaikalla ja peliporukan kesken, että jotain asialle pitää tehdä ja nopeasti, jotta turhilta onnettomuuksilta vältyttäisiin.- jpr
Sumuvaloista juttelin töissä ja yksi pelle valisti että näkee ajaa paremmin... omat kokemukset juurikin päinvastaisia nopeudet joissa hyötyä noin 40 km/h max. Kirkkain valo auton edessä ja sivuilla ja silmä taitaa tarkentaa kirkkaaseen kohtaan jolloin ei näe kuin 5-20 metriä eteensä aivan älyttömästi hyötyä 100 km/h vauhdissa... kyllähän ne monille koristeet ovat hommaisivat lisävalot niistä on enemmän iloa. Liikenne ohjelmaa tähän maahan kaivataan sellaista kuin ensiö ja karpo piti missä kerrattiin se mikä on unohtunut niinkuin liikenneympyrä kirjat tuntee sen jo 30-luvulta mutta käyttöön niitä on tullut vasta nyttemmin.
- topias
Väität siis ihan vakavissasi, että vakuutusyhtiö kieltäytyi korvaamasta vastapuolen vahinkoja ja poliisi vei vielä ajokortinkin vain siksi, että onnettomuuden aiheuttaja (kolarin toinen osapuoli?) oli käyttänyt lainvastaisesti sumuvaloja???
Aika hupaisia kirjoituksia täällä on nähty ennenkin, mutta kyllä tuo tarinasi ihan kärkipäähän meni :-D - Helena
topias kirjoitti:
Väität siis ihan vakavissasi, että vakuutusyhtiö kieltäytyi korvaamasta vastapuolen vahinkoja ja poliisi vei vielä ajokortinkin vain siksi, että onnettomuuden aiheuttaja (kolarin toinen osapuoli?) oli käyttänyt lainvastaisesti sumuvaloja???
Aika hupaisia kirjoituksia täällä on nähty ennenkin, mutta kyllä tuo tarinasi ihan kärkipäähän meni :-DOlen lukenut saman jutun, joten ei ole satua.
Muistaakseni vakuutus korvasi perheen ajoneuvon ja muita korvauksia, mutta ei onnettomuuden aiheuttajan, eli sumuvalojen käyttäjän ajoneuvoa, vaikka tämä oli sitä yrittänyt. Vahinko oli kärsittävä omaksi tappioksi. En muista tarkalleen miten tuolle perheelle kävi, halvaantuiko joku, vaiko mitä tapahtui.
Tapaus oli oikeudessa, jossa sumuvalojen käyttäjä joutui lisäksi maksamaan lihavat korvaukset perheelle aiheuttamastaan vahingosta, sekä oikeudenkäynti ja asianajokulut.
Onnettomuuden aiheuttaja, eli sumuvalojen käyttäjä menetti lisäksi ajo-oikeutensa, koska oli tutkinnan mukaan puoli vuotta aikaisemmin saanut sakot sumuvalojen väärinkäytöstä. Oliko ajo-oikeuden menettäminen totaalinen, vaiko väliaikainen sitä en tiedä. - topias
Helena kirjoitti:
Olen lukenut saman jutun, joten ei ole satua.
Muistaakseni vakuutus korvasi perheen ajoneuvon ja muita korvauksia, mutta ei onnettomuuden aiheuttajan, eli sumuvalojen käyttäjän ajoneuvoa, vaikka tämä oli sitä yrittänyt. Vahinko oli kärsittävä omaksi tappioksi. En muista tarkalleen miten tuolle perheelle kävi, halvaantuiko joku, vaiko mitä tapahtui.
Tapaus oli oikeudessa, jossa sumuvalojen käyttäjä joutui lisäksi maksamaan lihavat korvaukset perheelle aiheuttamastaan vahingosta, sekä oikeudenkäynti ja asianajokulut.
Onnettomuuden aiheuttaja, eli sumuvalojen käyttäjä menetti lisäksi ajo-oikeutensa, koska oli tutkinnan mukaan puoli vuotta aikaisemmin saanut sakot sumuvalojen väärinkäytöstä. Oliko ajo-oikeuden menettäminen totaalinen, vaiko väliaikainen sitä en tiedä.Joo, suotta tosiaan epäilin tarinan todenperäisyyttä. Selvitin vähän tänään jutun taustoja oikeusministeriössä olevan tuttavani kautta ja niinhän siinä oli käynyt, ettei vakuutusyhtiö maksanut latiakaan. Kyseessä oli siis jo *toinen* sumuvalorike samalle kuskille puolen vuoden sisään. Raskauttavana lisätodisteena kuultiin kuskin naapuria, joka todisti, että tämä oli edellisen kuukauden aikana ainakin kahdesti rikkonut myös suuntamerkinnäyttövelvollisuutta kääntyessään kotikujaltaan omalle pihalleen. Myös kännykkään puhumisesta ilman hands freetä esitettiin epäilyjä, mutta se kaatui näytön puutteeseen - valitettavasti.
Ajo-oikeutensa kyseinen kuski menetti lopullisesti eli oikeus ei voinut näin vakavan rikkeen kohdalla myöntyä määräaikaiseen ajo-oikeuden menettämiseen. Valitettavaahan se sinällään oli, kun kaverilla oli ikää vasta 26 vuotta ja se olisi tarvinnut autoa työssään, mutta omapahan oli vikansa, mitäs meni elvistelemään sumareilla. Lääkefirman myyntiedustajan homma kuulemma vaihtui puhelinlehtimyyjän duuniin kortin menettämisen seurauksena.
Ihmisille tuossa onnettomuudessa ei tullut suurempia fyysisiä vahinkoja, mutta syyttömän osapuolen autossa oli Labradorin noutaja, joka sinkoutui ulos autosta paeten paikalta, eikä sitä sen koommin ole nähty. Kyseinen labbis oli perheen vahtikoira, ja niinpä syylliseksi todettu sumuvalopelle joutui maksamaan perheelle vartiointiliikkeen järjestämän 24/7 vartioinnin siihen asti, kunnes tilalle hankittu samanrotuinen koiranpentu (jonka myös kuski tietysti joutui maksamaan) täyttää kolme vuotta.
Sakkojen ja vahingonkorvausten lisäksi napsahti vielä 9 kk vankeutta, mutta sen puolustusasianajaja onnistui puhumaan naistuomarilta ehdolliseksi. Ihme pelleilyä Suomen oikeuslaitoksessa. Toista se on vaikkapa Kiinassa, jossa toistuvasti sumuvalojen käyttörikkomukseen syyllistynyt talutetaan armotta teloituskomppanian eteen.
Hyvät lukijat - tämä tarrrina on tosi!
- Joku vaan
Ajan keskimäärin 80km päiväsä maantie ajoa, enkä ole huomannut mitään haittaa vastaan tulevien etusumareista. Ainakin minulle opetettiin autokoulussa, että valot häikäisevät vähemmän jos niihin ei katso. Joten yrittäkääpä ensikerralla katsoa vaikka oikean puoleista sulkuviivaa. Tulette yllättymään. Turhaa kitinää... Sen siaan takasumarin käytössä on monilla toivomisen varaa. Monella on sumussa etusumari päällä, mutta takasumari loistaa vain poissa olollaan, mutta kyllä siitäkin selviää kun siihen on varautunut. Eli TEILLE valittajille => Lisää kilometrejä mittariin ja turha kitinä pois...
- jukujuku
Kyllä noilla kilometreillä päiväsaikaan, varsinkin kesällä, niitä sumareita pitäs tulla vastaan yhtenään, sen verran villiä touhua tää näillä palstoilla on.Kyllä sä vielä opit itsekkin niiden käytön, kunhan oot kolkytä vuotta rämpinyt yöt ja päivät, jäätiköt, sohjot,sumut ja kaiken maailman valomerkkiviidakkojen läpi,että se siitä. Mutta neuvoahan sä meitä kaiketi ajattelit kiitti siitä.Jukupiut on mulla noit kilsoja.
- Markku
Stenberg kirjoitti asiaa, mutta sinä SPEDE, joku vaan olet tavan ummikko!. Mihin pyrit tarkoitusperäisellä vääristelyllä? Et voi puhua kuin omalla suullasi tilastoita ja kokemuksia vastaan.
Miten selität sitten aikaisemmin tapahtuneet ja vielä tulevat onnettomuudet. Eivät ne sentään tähän ne onnettomuudet lopu. Vai niinkö luulet?. Oletko kenties selvännäkijä, vaiko ennustaja?
Kovin on suppea ajatusmaailma sinulla sanoisin. Taitaa olla niin, että kaikki eivät halua nähdä asiaa kuin omasta näkökulmastaan.
Et sitten sattunut huomioimaan, että useimmat ihmiset näkevät erilailla värit, esim. silmä reagoi valoon jokaisella yksilöllisesti aivan kuin esim. vertauskuvana korva äänenpaineeseen. Toinen kestää äänenpainetta paremmin kuin toinen. Lisäksi silmissä voi olla mm. taittovikaa ym. seikkoja, jotka vaikuttavat silmän toimintaan valon kohdatessa sokeuttaen kuljettajan. Näitäkin ihmisiä on tuttavapiirissä useita, jolla on normaali näkö, mutta valon kohdatessa tilanne on jo toinen. Jokainen ihminen on siis oma yksilönsä, joten älä tule tänne Spedeilemään ja selvittämään, jos sinulla ei ole mitään faktaa. Et sentään voi nähdä kenenkään toisen silmillä. Eipä tuo olisi kylläkään mikään ihme, vaikka niin väittäisit.
Tavan Spede taidat olla. Kas kun et pyydä laittamaan hitsauslaseja päähän, ettei häikäise :) :)
Onneksi tilastot puhuvat omaa kieltään, joten joku vaan teiden kuninkaalla - Spedejen puolustuspuheita ja ylistyslauluja ei tarvitse noteerata mitenkään tiedoksi muille lukijoille.
Katos kun faktat puhuvat puolestaan, tiedoksi sinulle ”joku vaan SPEDE !!!!” ,joten kukahan täällä oikein kitisee.
Ja kun kerta tiedät selvännäkijän lailla miten muut näkevät, niin kehotan sinua hakemaan sieltä Hong Kong - tavaratalosta kristallipallon ja rättiä, että saat sen turbiinin päähäsi. Minä maksan viulut!
PS. Pidetään tästä kiinni, eikös juu SPEDE :) :) - topias
Markku kirjoitti:
Stenberg kirjoitti asiaa, mutta sinä SPEDE, joku vaan olet tavan ummikko!. Mihin pyrit tarkoitusperäisellä vääristelyllä? Et voi puhua kuin omalla suullasi tilastoita ja kokemuksia vastaan.
Miten selität sitten aikaisemmin tapahtuneet ja vielä tulevat onnettomuudet. Eivät ne sentään tähän ne onnettomuudet lopu. Vai niinkö luulet?. Oletko kenties selvännäkijä, vaiko ennustaja?
Kovin on suppea ajatusmaailma sinulla sanoisin. Taitaa olla niin, että kaikki eivät halua nähdä asiaa kuin omasta näkökulmastaan.
Et sitten sattunut huomioimaan, että useimmat ihmiset näkevät erilailla värit, esim. silmä reagoi valoon jokaisella yksilöllisesti aivan kuin esim. vertauskuvana korva äänenpaineeseen. Toinen kestää äänenpainetta paremmin kuin toinen. Lisäksi silmissä voi olla mm. taittovikaa ym. seikkoja, jotka vaikuttavat silmän toimintaan valon kohdatessa sokeuttaen kuljettajan. Näitäkin ihmisiä on tuttavapiirissä useita, jolla on normaali näkö, mutta valon kohdatessa tilanne on jo toinen. Jokainen ihminen on siis oma yksilönsä, joten älä tule tänne Spedeilemään ja selvittämään, jos sinulla ei ole mitään faktaa. Et sentään voi nähdä kenenkään toisen silmillä. Eipä tuo olisi kylläkään mikään ihme, vaikka niin väittäisit.
Tavan Spede taidat olla. Kas kun et pyydä laittamaan hitsauslaseja päähän, ettei häikäise :) :)
Onneksi tilastot puhuvat omaa kieltään, joten joku vaan teiden kuninkaalla - Spedejen puolustuspuheita ja ylistyslauluja ei tarvitse noteerata mitenkään tiedoksi muille lukijoille.
Katos kun faktat puhuvat puolestaan, tiedoksi sinulle ”joku vaan SPEDE !!!!” ,joten kukahan täällä oikein kitisee.
Ja kun kerta tiedät selvännäkijän lailla miten muut näkevät, niin kehotan sinua hakemaan sieltä Hong Kong - tavaratalosta kristallipallon ja rättiä, että saat sen turbiinin päähäsi. Minä maksan viulut!
PS. Pidetään tästä kiinni, eikös juu SPEDE :) :)>Onneksi tilastot puhuvat omaa kieltään,
No kaivapas nyt sitten esille sieltä tilastoistasi, kuinka monen onnettomuuden syyksi tutkijalautakunta tai joku muu virallinen instanssi on todennut vastaantulleen auton väärinkäytetyistä sumuvaloista aiheutuneen häikäistymisen? - teppo
Niin, minua sumuvalot eivät suuremmin henkilöautosta katsottuna häikäise mutta tilanne on aivan toinen kun istun kuorma-auton rattiin.
Kuorma-auton hytistä sumuvalot siis häikäisevätkin paljon herkemmin. Tähän kun vielä lisää märän asfaltin niin silloin sumuvalot häikäisevät läheltä paljon pahemmin kuin yhdetkään henkilöautojen pitkät. Siihen ei auta mitkään sivulle katsomiset kun valo taittuu asfaltista ja tiessä sattuu vielä olemaan oikealle taittava mutka. Välillä on pitänyt ajaa täysin ns. perstuntumalta ja toivoa että ajorata jatkuu suunnilleen siihen suuntaan mihin on menossa. Että se siitä sitten, turvallisia kilometrejä sumuvalojenkin käyttäjille... - stevens
teppo kirjoitti:
Niin, minua sumuvalot eivät suuremmin henkilöautosta katsottuna häikäise mutta tilanne on aivan toinen kun istun kuorma-auton rattiin.
Kuorma-auton hytistä sumuvalot siis häikäisevätkin paljon herkemmin. Tähän kun vielä lisää märän asfaltin niin silloin sumuvalot häikäisevät läheltä paljon pahemmin kuin yhdetkään henkilöautojen pitkät. Siihen ei auta mitkään sivulle katsomiset kun valo taittuu asfaltista ja tiessä sattuu vielä olemaan oikealle taittava mutka. Välillä on pitänyt ajaa täysin ns. perstuntumalta ja toivoa että ajorata jatkuu suunnilleen siihen suuntaan mihin on menossa. Että se siitä sitten, turvallisia kilometrejä sumuvalojenkin käyttäjille...kun sekin on ajanut rekkaa vuosia. Monesti on tullut vaaratilanteita.
"Jos vaan pelti ja pää kestää, niin mikä ettei, näin näistä sumuvalojen käyttäjistä eroon päästään" Jos joutuu pyörätuoliin, taikka arkkuun, niin ei paljoo kiinnosta. - Helena
topias kirjoitti:
>Onneksi tilastot puhuvat omaa kieltään,
No kaivapas nyt sitten esille sieltä tilastoistasi, kuinka monen onnettomuuden syyksi tutkijalautakunta tai joku muu virallinen instanssi on todennut vastaantulleen auton väärinkäytetyistä sumuvaloista aiheutuneen häikäistymisen?Jos et osaa lukea näiltä palstoilta kirjoituksia, niin mene kouluun, vai eikö se ole vielä alkanut.
Sopii ainakin minulle erinomaisesti, että olet yksinkertainen. Laita lisää niitä fiksuja kysymyksiäsi lukijoille :) - ei provosoituja sakkoja
teppo kirjoitti:
Niin, minua sumuvalot eivät suuremmin henkilöautosta katsottuna häikäise mutta tilanne on aivan toinen kun istun kuorma-auton rattiin.
Kuorma-auton hytistä sumuvalot siis häikäisevätkin paljon herkemmin. Tähän kun vielä lisää märän asfaltin niin silloin sumuvalot häikäisevät läheltä paljon pahemmin kuin yhdetkään henkilöautojen pitkät. Siihen ei auta mitkään sivulle katsomiset kun valo taittuu asfaltista ja tiessä sattuu vielä olemaan oikealle taittava mutka. Välillä on pitänyt ajaa täysin ns. perstuntumalta ja toivoa että ajorata jatkuu suunnilleen siihen suuntaan mihin on menossa. Että se siitä sitten, turvallisia kilometrejä sumuvalojenkin käyttäjille...miten voi rekkakuski valittaa sumuvaloista, kun 98% rekoista ajaa sumarit päällä kesät talvet yöllä ja päivällä kelistä riippumatta. Kysyn vaan onko teillä edes katkaisijaa mistä ne sais pois päältä
- taksimies
Olen maantiellä 500-900 km vuorokaudessa ja nyt talvea vasten suurimman osan pimeällä. Huonon sään valoja saa käyttää kun sääolosuhteet ovat huonontuneet siinä määrin että näkyvyys on rajoittunut muutamaan kymmeneen metriin, se edellyttää samalla ajonopeuden pudottamista taajamanopeuksiin ( siis taajaman ulkopuolella, taajamissa käyttö on aina kielletty ) on em. valojen käyttö hyväksyttävää, muulloin ei. Niitten väärinkäyttö on samalla tavoin lain vastaista kuten ylinopeus tai rattijuoppous. Keskimäärin kymmenestä autosta kolme rikkoo lakia , eli häikäisee tietoisesti vastaantulevaa liikennettä ja vaarantaa sitä olennaisesti. Itse vedän pitkiä valoja sellaisille ..
- RAIMO S.
Niin kuin sanoit. Vaaratilanteita on myös itselleni sattunut, joten ei tuo mitenkään harvinaista ole, että sumuvalot häikäisevät. Ongelma on ihan jokapäiväistä. Niin hyvästä ja käytännöllisestä kuin sumuvalot ovatkin, niin niiden luopumisestahan tästä ei ole kysymys, vaan väärästä käyttötarkoituksesta, mitkä ovat monelle liian vaikea ymmärrettäväksi.
Sinänsä erikoista, että oma ajolinja halutaan kumminkin nähdä sumuvalojen turvin selkeästi, mutta ei ajatellakaan, että se häikäisee vastaan tulevaa ajoneuvoa niin, että vastaantuleva ajoneuvo voi tulla samalle kaistalle ja silloin ollaan törmäyskurssilla, joita ollaan saatu lukea lehdistäkin. Sumuvalot häikäisevät ainakin omiin silmiin, aivan kuin olisi pitkät kokoajan päällä. Näkö on erinomainen, enkä tarvitse silmälaseja lainkaan.
Lehdestä taannoin luin, että sumuvalojen väärinkäyttö on vienyt sakon lisäksi myös herkästi ajokortin hyllylle, joka on ihan hyvä varoitusesimerkki. Toistuvista rikkeistä ajo-oikeus voidaan kokonaan evätä. Yhdyn samaan, että sumuvalojen väärinkäyttö on rikkomus siinä missä ylinopeuskin.
Tietty toivottavaa olisi jos viranomaiset puuttuisivat tuohon nopeasti, ettei herätä liian myöhään.
Pistäkäämme siis pitkät päälle sumuvalojen väärinkäyttäjille kun tulevat vastaan. - janne
Noin teen itsekin nykyään. Jos joku tulee sumarit päällä vastaan, vedän pitkät päälle sopivasti ennen kohtaamista.
Sinähän saa häikäisijä maistaa omaa lääkettään! - niinpä joo
janne kirjoitti:
Noin teen itsekin nykyään. Jos joku tulee sumarit päällä vastaan, vedän pitkät päälle sopivasti ennen kohtaamista.
Sinähän saa häikäisijä maistaa omaa lääkettään!juu ja näinhän se liikenne toimii, annetaan samalla mitalla takaisin...
- polttakaa vaan
Polttakaa vaan niitä sumuvaloja. Itseäni ei haittaa edes jos joku tulee pitkillä vstaan, mieluusti itsekin ajaisin niin.
- Occam
Ihmisillä on erilaiset silmät, monia sumareiden killottaminen häikäisee oikeasti - toisia ei häiö edes pitkät valot. Sumareilla on leveä valokuvio; kohtaamistilanteet sumarien väärinkäyttäjän kanssa vihlaisevat minua sekä monia muita todella pahasti. Kun vastaan tulee jatkuva autojono, jossa 10-20% autoilijoista polttaa sumareita märälle asvaltille, ei oikein auta tuijottaa jatkuvasti sitä sulkuviivan viertäkään, kun menosuuntaankin pitäisi katsoa.
Hölmöintä tässä on se, että sumarit todellakin huonontavat ratkaisevasti myös niiden käyttäjän pimeänäkökykyä, kun auton edusta ja valkoiset tienpenkat kylpevät kirkkaassa valossa 20 m matkalla - hyvähän siinä on sitten sanoa, ettei "muidenkaan sumarit häikäise", kun itse ajelee pupillit pieninä omien sumareidensa häikäisemänä! Ja sen sumareiden kantaman, eli 20 m matkan auto etenee alle sekunnissa, joten kuka väittää tosissaan, että sumareista olisi jotain hyötyä esimerkiksi tielle kimpoavaan hirveen reagoimisessa?
- Rattimatti
Jos ei sateettomalla, sumuttomalla säällä näe ajaa ilman sumuvaloja, niin olis varmaan syytä tilata aika optikolle. Onhan se tosi, ettei katsetta saa kiinnittää vastaantulevan valoihin, mutta jos käytetään tarpeetonta valaistusta, niin ei sekään ole suotavaa. Mun työajokissa ei ole edes kattopitkiä ja hyvin näkee. Sadesäällä asia on ihan toinen. Toisaalta näkee kyllä niitäkin tyyppejä, joilla on sähkönsäästöviikko meneillään. Vai mitä mieltä ootte? Kumpi on tähdellisempää autossa? Se, että virta riittää soittimelle ja helekutinmoiselle vahvistimelle vai ajovaloille?
- Juhani70
Tuota samaa olen ihmetellyt, että missä ihmisten järki on. Oma näkökenttä halutaan kyllä pitää mahdollisimman selkeänä kirkkailla sumuvaloilla ja tietenkin tarkoituksella, että ei tulisi törmättyä mihinkään, mutta unohdetaankin kolikon toinen puoli, että valot häikäisevät vastaantulevia, jolloin vastaantuleva voi ajautua tietämättään toisen kaistalle, josta useimmiten tulee pahaa jälkeä. Tämä vaan jaksaa kummastuttaa ja muistuttaa siitä, että kuinka lyhytnäköisiä ja yksinkertaisia ihmisiä tässä maailmassa on. Eihän kukaan voi kenenkään toisen silmillä herra jumala nähdä! Näilläkin palstoilla näitä ”toisten silmillä näkijöitä” on riittänyt enemmän kun paljon. Siispä sokeutta on monenlaista.
Ajovalojen käyttö on suotavaa ja hyvä tarkistaa, että se ei ole liiallinen, taikka liian vähäinen sääolosuhteisiin nähden. Itse myös painottaisin sitä että kuljettajien tulisi tuntea ajoneuvonsa hallintalaiteet ja niiden lain sallimat käytön kuten sumuvalot. Aika hyvin on ainakin ihmisillä tiedossa, että pitkillä ajovaloilla ei ajeta jos vastaan tulee ajoneuvo, mutta surullisen kuuluisat sumuvalot vaan halutaan pitää ihan pitämisen iloista, joka saattaa johtaa arvaamattomaan lopputulokseen kuten jo muutama esimerkki jo kertoo.
Sumuvalojen tarpeeton käyttö halutaan kitkeä yleisen liikenneturvallisuuden nimissä pois, koska niistä on enemmän haittaa kuin hyötyä.
Itse ainakin liputan järkevän ajovalokäytön puolesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762066Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361728Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101402Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291200Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591198Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161041- 60959
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58957