"AATTEELLISET SUOJAMUURIT EIVÄT SAA ESTÄÄ VÄLTTÄMÄTTÖMIÄ KUNTA- JA
PALVELU-UUDISTUKSIA
Vihreän liiton puoluesihteeri Ari Heikkinen epäilee, että kunta- ja
palvelurakenneuudistusta ei saada etenemään tällä vaalikaudella. Syynä ovat
aatteelliset suojamuurit, joita erityisesti keskusta pitää yllä
kuntarakenneuudistuskeskustelussa. Puoluesihteeri Eero Lankian lähettämä
paimenkirje keskustan omille luottamushenkilöille on tästä räikeä esimerkki.
- Vihreissä on oltu erityisen innostuneita siitä, että käynnissä oleva
rakenneuudistus mahdollistaisi myös sellaiset mallit, joilla välillisen
demokratian ongelmaa pienennettäisiin. Nykyisinhän kuntien luottamushenkilöt
valitsevat ylikunnalliset päätöksentekijät kuten sairaanhoitopiirien ja
maakuntaliittojen valtuutetut - ja nämä puolestaan valitsevat organisaatioille
hallitukset, joiden jäsenten poliittinen vastuu äänestäjille on jo olematon.
Esitetty aluekuntamalli täyttää paljolti tämän välillisen demokratian jättämää
aukkoa äänestäjien ja päätöksentekijöiden välillä. Lähelle samaa on kyllä
mahdollista päästä kuntaliitoksiin perustuvassa mallissa, jossa jää
ratkaistavaksi miten uusissa suurkunnissa kunnanosademokratia järjestetään.
Ari Heikkinen"
http://www.vihrealiitto.fi/yleviarkisto/0040.html
Kunta- ja palvelu-uudistus
1
86
Vastaukset
- se taas
Vihreä liitto otti käyttöön lentoveron
Vihreä liitto on ottanut käyttöön lentoveron. Kustakin puolueen tarkoituksiin tehdystä ja puolueen varoilla tehdystä lentomatkasta peritään maksu, joka on 10 prosenttia lentolipun hinnasta, kuitenkin aina vähintään 10 euroa. Aloite lentomaksusta tuli Vihreän liiton nuorisojärjestö Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liitolta. Saadut varat siirretään ympäristörahastoon, jonka tarkoituksena on vähentää lentoliikenteestä aiheutuvia ympäristöongelmia kuten ilmastonmuutosta, otsonikatoa ja paikallista ilman saastuttamista. Lentoliikenne on eräs merkittävimmistä saastuttajista: maailman liikennelentokoneet tuottavat vuodessa yli 600 miljoonaa tonnia hiilidioksidia. Rahaston varoilla tuetaan Vihreän liiton jäsenjärjestöjen sekä kansalaisjärjestöjen organisoimia ympäristöaiheisia kampanjoita ja konkreettisia hankkeita. Ensisijainen tukikohde ovat ilmastopoliittiset kampanjat tai hankkeet. Rahasto voi ottaa vastaan myös lahjoituksia ja testamentteja. - Haluamme konkreettisestikin toteuttaa omassa toiminnassamme "saastuttaja maksaa periaatetta". Haastamme myös muut puolueet maksamaan lentomaksua tai muuta vapaaehtoista ympäristöveroa, joiden tuotto menisi ympäristön hyväksi, sanoo Vihreän liiton puoluesihteeri Ari Heikkinen. Vihreän liiton matkustussäännön mukaisesti Vihreä liitto välttää omassa toiminnassaan lentoliikenteen käyttämistä. Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liitolla on perustamisestaan saakka ollut käytössään kymmenen prosentin lentovero, joka maksetaan Maan ystävien ilmastokampanjan tilille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751972Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361698Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81324Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241146Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59927
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57912