Älkää luulko !!!!

otso p

että ostamalla vanhan järkkärin oppisitte paremmin/nopeammin kuvaamaan.Kirjoitin tästä johonkin toiseenkin luukkuun.Aloitetaan värifilmistä nehän kestää pirusti ylivalotusta ja pari aukkoa alle.Kuvavalmistamot tekee omia juttujaan,mistä voit olla varma että tulos on sellainen kuin tarkoitit.Dia kallista,otappa vaikka joka kohteesta kolmen kuvan haarukointi 36 kuvan rullasta 10-12 kuvaa,entä mihin heijastat kuvan ja millä laitteella nekin maksaa.Mustavalkoinen ainoa joka todella opettaa mitä kuvatessa tapahtuu niinpä osta altaat,kehityspurkin,suurennuskoneen,paperit,litkut,kallista.Prosessi vaatii vaikkapa vettä mielettömät määrät,siispä eletään ajassa ja käytetään digiä niinkuin isotkin pojat

5

1647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanotaan

      Kun materiaali on kallista tullaan huolelliseksi ja mietitään asia valmiiksi.
      Halvalla digillä räpsitään kortti täyteen ja katsotaan onnistuiko yksikään.
      Lukumäärä korvaa laadun.

    • autuaaksi

      Joillekin vaan usko on menee päähän eikä mikään anna suurempaa varmuutta kuin tietämättömyys.

      Itse olen kokenut seuraavan tavan ihan kivaksi ja halvaksi:

      Kuvaan negalle (mv/dia) - kehitän purkissa ja skannaan koneelle ilman paperivaihetta. Halpa skannerini tuottaa ihan kunnollista jälkeä 42" taulunäyttööni. Jos haluan paperille teetän lähiön kuvapalvelussa A4 - A3 kokoa.

      Yksi dikipokkari/vuosi tulee hankittua ja onhan tuo S2 jo pokkariksi kelvollinenkin (?) Seuraava investointi onkin täysikokoisella kennolla varustettu digi.
      Mutta vanhasta järkkäristäni en luovu koskaan. Sen etsimen läpi sommittelu on helpoa. Se laukeaa just silloin kun haluan ja moottori vetää rullan halutessani muutamassa sekunnissa.
      Toimii helteessä ja pakkasessa - lumipyryssä ja vesisateessa - maalla, vesillä ja ilmassa.

      • Dikkari

        Eihän se nopeus enää ole mikään ongelma. Uudet ammattilaisdigiperät toimii ihan riittävällä nopeudella useamman kuvaajan tarpeisiin.

        Kyyllä ne filmit alkaa joutaa museokäyttöön. Tietämättömyyttä on monenlaista.


      • ????????????
        Dikkari kirjoitti:

        Eihän se nopeus enää ole mikään ongelma. Uudet ammattilaisdigiperät toimii ihan riittävällä nopeudella useamman kuvaajan tarpeisiin.

        Kyyllä ne filmit alkaa joutaa museokäyttöön. Tietämättömyyttä on monenlaista.

        Tietääkös Dikkari minkämoinen on ammattilaisdigiperä? Niiden kuvausnopeudet ei ole kovin suuria, koska niissä on esim. 22-39 miljoonan pikselin kenno. Siinä täytyy bitti poikineen singahtaa ennenkö ne on kortilla.

        Nämä ovat näitä keskikoon digiperiä, tai esim. Mamiya ZD digijärkkä.

        Nämä kinodigijärkkärit on suhteellisen nopeita, mutta ne eivät olekkaan mitään digiperiä, tosin Leicalta on semmonen ilmestynyt mutta se onkin asia erikseen.....


    • Hepo

      mulla on ollu kans jokunen määrä 35mm runkoja ja optiikkaa kut enää on vanha canon ftb ja siinä patteri käyttää vain valotusmittaria.Siis täysin käsikäyttörunko.Sen kans on kiva peippailla.Kuvat kun saa onnistuun niin ne on sit hyviä.Verho vaan tuppaa pakkasella tihkaseen et jos ei pidä runkoa takin alla ennen kuvausta niin runko jäähtyy ja suljin(siel on varmaan pölyä tai jotain muuta töhnää)ei anna oikeaa aikaa.Oiskohan kellään vinkkiä ton liikeradan notkistamiseen vai täytyiskö viedä koko hoito liikkeeseen.Ne vaan on niin pirun kalliita..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      104
      1891
    2. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      64
      1877
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      144
      1649
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      15
      1641
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      103
      1599
    6. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      85
      1577
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      285
      1347
    8. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      119
      1279
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1160
    10. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      1111
    Aihe