Suomen kansa äänesti Mannerheimin taannoisessa äänestyksessä Suurimmksi Suomalaiseksi. Vaalit olivat demokraattiset ja läntisiä arvoja kunnioittavat. Mannerheim, Heinrichs ja Lagus johtivat kansan torjuntavoittoon ja antoivat sen pitää olemassa olon oikeutuksensa. Sisällissodan jälkeen oli pakko putsata tilannetta, maanpetoksesta tuossa tilanteessa luonnollinen rangaistus oli kuolemantuomio ja sillä saatiin pois pahaa siementä jäämästä maahan ja sen kansaan. Typeryyttä syytellä tuon ajan valtion johtoa niistä kuolemantuomioista, jotka kapinoitsijat ansaitsivat.
Mannerheim on Suurin Suomalainen
5
409
Vastaukset
- kake
Tämän päivän isänmaallisuutta on kyykistely pätkätöissä ja kaiken uhraaminen yltiökapitalismin hyväksi. Tämän kyseenalaistajille pitäisi kai langettaa sama tuomiot kuin sota-ajan kapinoitsijoille.
- suomalainen?
aivan niin suurin suomalainen murhamies ja lasten hyväksikäyttäjä.
- mois
Ite oot!
- koniton
mois kirjoitti:
Ite oot!
Eikös se ratsastellut niityllä nakuna ja taisi tykätä vähän pojistakin?
Kyseisessä ääestyksessä oli myös suomen kirjakielen isäksi ristitty Mikael Agricola.
Ilman omaa kieltä ei kansallista identiteettiä oikein voi rakentaa. Ilman kirjakieltä taas tuo oma kieli katoaa melko vauhdilla.
Siis ilman Agricolan käännöstyötä ei olisi koko käsitettä Suomi ja suomalaisuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2085289SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun494057SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site344018Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813746Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers253662SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt673633Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto302670Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062410SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412366Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?332247