Miksi Stubb ei puolustanut oman maansa ulkoministeriä kun saksalainen Pöttering hyökkäsi hänen kimppuunsa? Hän olisi voinut kehottaa Pötteringiä rauhoittumaan ja selittänyt Tuomiojan kirjoituksen parhain päin Suomen kannalta. Sen jälkeen hän olisi voinut ottaa yksityisesti yhteyttä Tuomiojaan ja kertoa, että oli joutunut selittelemään hänen lausuntojaan. Tuomioja olisi fiksuna miehenä varmaankin ymmärtänyt olla tulevaisuudessa varovaisempi.
Näin asia olisi hoidettu hienovaraisesti, eikä Suomelle olisi tapahtunut vahinkoa. Pötteringin silmissä Suomen arvostus olisi kohonnut kun hän olisi huomannut, että EU-tasolla suomalaisten väliin on turha lyödä kiilaa vaikka edustaisivat eri puolueita. Nyt tämä etu on menetetty. Muut EU-maat yrittävät vast’edeskin (omaa etua ajaessaan) puhua puolelleen jonkun yksinkertaisen ”finn-stubbin”, kun pitää hoitaa Suomi pois tieltä.
Nyt asiaan joutui vedetyksi myös pääministeri Matti Vanhanen. Hän hoitikin asian tyylikkäästi – vahinko oli kuitenkin jo päässyt tapahtumaan. Juttu kuitenkin heittää pitkän varjon Suomen ulkoministerin ylle – aivan turhaan. Pöttering näyttää jatkavan Suomen aseman horjuttamista, kun on Stubbin avustuksella havainnut heikon kohdan. Suomalaisten pitäisi oppia puolustamaan kotimaataan – myös omaa ulkoministeriä vieraiden hyökkäyksiä vastaan.
Suomen puolustus
suomalainen
3
74
Vastaukset
- Isänmaallinen
puolue.
- että..
...Kokoomus ja Saksan Kristillisdemokraatit ovat innokkaimpia liittovaltion ajajia!
- suomalainen
Liittovaltio muodustuu osavaltioista. Liittovaltion parlamentissa jokaisen osavaltion edustajan tehtävänä on puolustaa oman osavaltionsa etua.
Tässä tapauksessa Stubbin tehtävänä olisi puolustaa Suomen osavaltion etua eikä Saksan.
Saksa on liittovaltio. Siellä asia ymmärretään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762051Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361718Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101389Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591187Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2251180Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161030- 60955
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58951