Nyt kun eka ultra on käyty, ni millä viikolla on sit seuraava ultra? Ja mikä se ultra on nimeltään? Kiitos jo etukäteen, joka jaksaa vastata.
Milloin seuraava
7
690
Vastaukset
- jaana23
No riippuupi kovasti siitä missä päin asustat! Täällä kuopiossa ei ainakaan ole kuin tuo yksi ainoa alkuraskauden ultra joskus rv 10 tienoilla. Sitten voi mennä yksityisellä käymään , jos haluaapi maksaa maltaita.
- yksit.
Hei
Paljonko maksaa ultra yksityisellä esim. Kuopiossa? - jennifer
yksit. kirjoitti:
Hei
Paljonko maksaa ultra yksityisellä esim. Kuopiossa?mun kaveri oli käyny canthissa ultrassa ni oli maksanu 70e.. varmaan vähän vaihtelee firmasta riipuen...
- vastaus
joo jossakin tosiaankin kuuluu raskauden aikana yksi ultra ja jossakin kaksi. täällä kaikille kuuluu kaksi, eli ensimmäinen oli niskaturvokeultra noin rv 12 paikkeilla ja toinen on rakenneultra, joka minulla ainakin on rv 20. neuvolasta saamani lappusen mukaan rakenneultrassa katsotaan sikiöiden määrä, vointi, raskauden kesto, lapsiveden määrä, istukan sijainti ja sikiön rakenteet.
- rv 38
Meillä oli ensimmäinen ultra viikolla 9, raskaus varmistettiin. Sitten tuli viikolla 14 np-ultra, eli siellä mitattiin niskapoimun paksuus. Tässä NP-ultrassahan eivät kaikki uskalla edes käydä, jos sieltä selviää jotain ikävää.. Minun mielestäni kantsii kumminkin käydä jos tähän on mahdollisuus. Vaikka luvut olisivatkin suuret tässä kokeessa, se ei välttämättä kuitenkaan heti tarkoita sitä että olisi jotain kehityksellisiä häiriöitä. Viikolla 20 oli sitten rakenneultra, pikkuinen mittailtiin joka suunnasta, pää ja jalkojen ja käsien suhteet katsottiin olevan ok. Tuolla ultrassa voi sitten kysäistä sitä sukupuoltakin jos sen haluaa vättämättä tietää.. Meidän sairaalassa ei valitettavasti enää lähdetä kovin helposti sitä toteamaan, on tullut kuulemma niin paljon virhearvioita... Mutta samahan tuo kumpi tuolla masussa kasvaa, kunhan nyt syntyisi pikkuinen terveenä ja ajallaan tähän maailmaan!:)
Että meillä oli kolme ultraa. Tässä nyt odotellaan pääsiskö vielä neljänteen..jos vaavi ei pian tässä muutaman päivän aikana päätä tulla maailmaan niin ultraan päästään katsomaan onkos sieltä tulossa kuinka suuri tapaus...:)
- jaana23
Kuopion yksityisultarat vaihtelee. Hintahaitari on rakenneultrassa rv19-23 n.70-150e. Kyllä on muuten erot muutenkin valtavat, kuin vaan hintansa tähden. Nykyään kela korvaa vain, jos käynnille löytyy jokin erityinen ja perusteltu syy.
- näin päin
no mul on käyny erityisen huono tuuri tän raskauden kaa..
eka oli se ainoo ultra..toka otettiin koska sydän-äänet ei löytyny sillä kuuntelulaitteella. kolmas otettiin koska sain kovan iskun mahaan kaupassa..todella kovan..ukko iski kyynärpäillä taaksepäin..suoraan alavatsaan..verta tirskahti ni mentiin sairaalaan..(kyllä mä uhkailin sitä ukkoa et jos tän menetän ni sekkää ei elä kovin kauaa) no onneksi minun kohtu on selässä päin..vauva oli turvassa..kolmannessa huomattiin että istukkan on liian alhaalla..nyt ootellaan viikolle 20 että mennään neljänteen ultraan istukan takia..
näinkin huono tuuri voi käydä..toivottavasti sentään lapsi on kunnossa vaikka näitä ultria nyt on enemmän ku tarpeeksi..=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761976Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361702Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81326Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241150Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591145Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 60931
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57914