Millainen mastosysteemi on paras yksinpurjehtijalle?
JA esim maapallon kiertoon?
--- erilaisia näyttävät olevan nuo systeemit - esim 12m veneissä -mikä lienee syynä???
JA esim maapallon kiertoon?
--- erilaisia näyttävät olevan nuo systeemit - esim 12m veneissä -mikä lienee syynä???
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yksinpurjehdushan ei vaadi mitään omaa mastosysteemiä. Jokaisella mastolla voi myös purjehtia yksin. Taitoa ja kokemusta tarvitaan enemmän eri mastoilla.
Ihanne masto yksinpurjehdukseen on sellainen jossa kaikki köydet tulevat istumalaatikkoon ettei erikseen tarvi kannella hyppiä purjeen nostossa. Myös barduunaton vene on aina helpompi ja huolettomampi kuin sellainen jossa barduunoita käytetään. Ja jos oikein laiska purjehtija on kyseessä niin kaiketi ison rullautuminen mastoon sisään on suositeltavaa. Purjeen trimmattavuus ei silloin ole paras mahdollinen mutta helppoa se silloin on.
Jokaisessa veneessä on omat ratkaisuinsa. Joku tykkää vauhdista ja joku rauhallisemmasta menosta. Tämän takia myös pallonkiertäjien veneet ovat kovin erillaisia. Mutta mitään yhtä oikeaa ratkaisua ei ole vaan kaikki ovat kovin purjehtijakohtaisia ratkaisuja.
järkevin periaate jo tuon kokoisessa veneessä on kahden maston järjestelmä.peruste on juuri se, että yksin pienemmät pintalat on helpompi käsitellä.isolla tuulella voi nostaa purjeita helpommin vähemmän, jolloin "reivaaminen" on näin toimimalla helpompaa.ja taas tyynemmällä voit nostaa (yhtä-)paljon neliöitä mastoihin kuin yhteen mastoon käyttämättä kuitenkaan niin paljon voimaa. lisäksi ketsissa sinulla on aina vielä yksi masto pystyssä ja yhdet purjeet ehjinä,vaikka osa olisi riekaleina.
Kaksimastoinen systeemi vaikuttaa "tuplavarmalta".
Lienee hyvä !?
Noita kyselin ajatuksella, kun olisi tiedossa 12,5m teräsrunko.
Siitä mallista on tehty joitain kappaleita yhdellä ja 2 mastolla olevia versioita.....
Itsellä on aikomus rakentaa yksinkertainen ja asuttava vene. Ei mikään äärimmäisyyksiin menevä vene, vaan helppohoitoinen ja helppo purjehdittava.......
Eikö ketsin mesaani ole enemmänkin antamassa suuntavakavuutta kuin eteenpäin työntämässä ,ei paljon vaikuta kokonaisalaan.
Ennenkuin aloitat rakentamaan venettä (tai ostamaan), kannattaa hankkia tietoa isoilla merillä tarvittavista varusteista yms.
Usein löytyy sopivan hintaisia veneitä, joissa on valmiina merkittävä määrä varusteita.
Muuten ei kaksi mastoa ole yhtään helpompi tai turvallisempi kuin sloop vene (yksi masto). Kun purjehduskokemus karttuu ei purjeiden käsittely ole mikäänlainen ongelma.