Olisi tarkoitus rakentaa n. 5 metrinen barrelback. Puun työstäminen kyllä onnistuu hyvin mutta tekniikka ei oiken suju. Eli mikä ehdottomasti edullinen ja suoralla akselivedolla toteutettu systeemi olisi helppo asentaa. Tehoa n. 100-150 hp?
Mikä moottoriksi?
Riviera
4954
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minkälainen vene tuo barrelback on? 5 m. on aika lyhyt akselivetoiseksi. Akselikulmasta tahtoo tulla jyrkkä. FNM:n 155 on muutama asennettu sellaisiin vesihiihtoveneen replikoihin. 5 m:n veneeseen riittää varmaankin 100 hp. Akselivedolla tahtoo nopeus kuitenkin jäädä vetolaitetta alhaisemmaksi.
http://www.svensons.com/boat/?p=RunaboutsInboard/riviera
Jonkinlainen variaatio linkin veneestä, perästä tulisi pyöreämpi. Saako esim jonkun pienen Mercruiserin kiinni akselin päähän? Mites kytkin ja vaihteet? Bensa v6 tai v8 sen pitäisi olla jotta äänet saisi kohdalleen.
V-vaihteella akselin kulman saa siedettäväksi. Vesisuksien vetoveneinä kyllä käytetään akselivetoa edelleen.
Syvällä kulkevalla potkurilla pito on kyllä mahtava. Vauhdissa ja kulutuksessa sitten häviää perävedolle.
Itsellä on tällä periaatteella itse rakennettu vene ja hyvin toimii.
Noissa vanhoissa Crackerbox-veneissä ei välttämättä ollut mitään vaihdetta vaan veto otettiin suoraan ulos koneen kampiakselilta hihnapyörän päästä. .. ja putket yli perälaudan.
No Riviera ei ole Cracker-box, vaan herraskainen venemalli, Runabout , ei varsinaisesti vetoveneeksi alunperin tarkoitettu, ja vähän pieni kunnon vetoveneeksi 5 metrisenä ( joo joo kyllä pienemmälläkin vetää , muttei ainakaan kisa-vetoveneeksi :-I )
Isolohkokasi ainakin painaa ehdottomasti liikaa tuohon kokoluokkaan, ellet sitten tosissasi ole tekemässä hilseenpoistolaitetta , joku vanha Britti Rooverin 3.5 L V-8 antaisi sopivat äänet eikä olis liian iso kone ... toki moni V-6 kone ajaa saman asian.
Sopivat välitykset noihin alle 4000 kiertäviin vinkkeleihin on n. 1:1 - 1.5:1 ei isompaa suhdetta ellet ole tekemässä hinaajaa.
Jenkeistä ainakin saa tilattua teräksisiä kisapotkureita kokoa 13-14" akselivedolle , nousua sitten pitää laskea sopivasti..
sitten semmonen homma että sen akselin linjan tulisi alittaa veneen painopiste sopivalta etäisyydeltä, ellei alita, niin veto työntää nokkaa alas, jos alittaa liikaa niin nostaa nokkaa.
Hyvä opus on Glen L Witt Inboard motor installations
ja potkurin laskentaan Dave Gerr : Propeller Handbook
Toki tuurilla voi onnistua ilman mitään hajua mistään .. mutta lukemalla voi välttää pahimmat karikot. Veneprojekti ottaa kuitenkin sen verran aikaa että ehtii siinä välillä lueskellakin.
tule pirkkalaan katsoon miltä boesch sport dl näyttää, voit ottaa mallia omaan projektiisi.
vene on 5.10m pitkä 2.05 leveys. moottori v8 190hv.
vaihteisto 1:1 (velvet) muistaakseni.
vesihiihtoon tarkoitetussa kilpaversiossa 260hv.
toki 190hv riittää mainiosti vesihiihtoon ym toimintaan.
soittele jos olet kiinnostunut p.040-5758826
p.s.voisin myös myydä veneen.(ei halpa, mutta hinta laatusuhde täsmää).