Sieltä täältä lueskelin näitä runsaita keskusteluavauksia ja kirjoituksia Niinistön kampanjaa koskien. Varsin nopeasti saa selkeän kuvan, että
- kaikki mollauskirjoitukset ovt ilman minkäänlaisia asiaperusteluja. Pelkkää "porvari kusettaa" -heittelyä, mutta ei missään kerrota, että millä tavalla se porvari kusettaa.
- useimmissa kannatuskirjoituksissa on asiallisesti esitetty peruste, miksi Niinistön "työväki" -profilointi on hyvä. Esim. vertausta saman veneen soutamisesta on käytetty paljon.
Tästä voisi vetää moninaisia johtopäätöksiä erilaisten mielipiteen omaavien älykkyytasosta. Tai vain siitä, onko kirjoitukset tarkoitettu ainoastaan luomaan kuvaa yleisestä mielipiteestä. Tai sitten negatiivisesti suhtautuvilla ei vain ole todellisia argumentteja, ainoastaan ennakkoluuloja.
Mutta kaiken kaikkiaan tosi mielenkiintoinen ilmiö.
Tutkielma keskustelujen
1
<50
Vastaukset
- samaa..
aikaisemmin presidentti-palstalla. Sen verran vain tarkennettuna, että Niinistö ei ole ainut, jonka ominaisuuksia mollataan. Missä olet nähnyt kirjoituksen, jossa esim. Halosen todellisia tekemisiä asiallisesti arvostellaan? Lähes jokaisessa viestissä herjataan erinäisistä asioista.
Minäpä koetan vähän perustella sitä, miksi Niinistö ei ole MINULLE sopiva presidentti:
Suomihan on kohta 90 vuotias valtio, johon ovat aikojen saatossa muodostuneet erisuuntaiset poliittiset näkemykset. Ilman todistelua on varmaa, että kokoomuspuolue on ajanut ja tulee jatkossakin ajamaan suurpääoman etuja. Siksi sanonkin, että kokoomuspuolue ei missään tapauksessa ole huono puolue. Se on pystynyt menestykseekkäästi ajamaan pienen, mutta varakkaan vähemmistön etuja loistavasti.
Nyt tulee vain se pieni mutta. Minä ja miljoonat muut emme ole niitä hyväosaisia. Me joudumme käymään kamppailua jokapäiväisestä toimeentulosta. Vakuutteluista huolimatta Niinistö ei ole ajanut, eikä tule missään tapauksessa ajamaan ensisijaisesti meidän etuja.
90 vuoden historia näyttää, että kaikista virheistään huolimatta vasemmisto, perinteiset työväenpuolueet, ovat enemmän työläisen puolella.
Jos kelpaa, kiteytän: Niinistö on sopiva rikkaille ja hyväossaisille. Valitettavasti minä en kuulu heihin. Halonen saa tälläkin kertaa ääneni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "984446Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293303No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 341113
- 321036
- 121033
- 158997
- 6924
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862