Kun maalaiset ovat niin paljon parempia ajamaan
autoja kuin stadilaiset ja muutenkin lukemani
perusteella parempia ihmisiä kuin me, miten
ihmeessä ne paremmat, tänne muuttaneet ihmiset
erottaa ?? Mä en ainakaan kehä 1:llä erota
viereisestä autosta että onko tuossa vieressä
hieno ihminen eli tänne muuttanut.
Jos täällä ajetaa kolari, ajaako sen vain stadilainen ja maalaiset, loistavat kuljettajat
välttävät kaiken hässäkän ?? Vai voisiko maalainen
olla koskaan aiheuttamassa kolaria ?? Ovatko
kaikki etelän ihmiset velttoja ja maalaiset
aktiivisia osaajia ?? Mihin kategoriaan kuuluu
tänne muuttaneet ??
kertokaa mulle
15
862
Vastaukset
- ***
Nimittäin tuohon, että mistä erottaa, onko auton ratissa helsinkiläinen. En kyllä tiedä itsekään, mistä tämä kaveri sen tunnistaa, mutta tässä kerran hesarissa joku tamperelainen neropatti selosti, kuinka helsinkiläiset tulevat ja tekevät järjettömiä ohituksia tuolla muualla suomessa. Kaverilla täytyy olla joku ilmiömäinen kyky tietää, että se järjettömän ohituksen tekijä oli nimenomaan helsinkiläinen, ei esim. paikkakuntalainen.
- Tappi Taneli
Kysymys on nimittäin siitä, vanhaa perua olevasta tietämyksestä. Silloin kun autojen rekistereistä tiesi miltä paikkakunnalta ko. auto on. Niin silloin melkein poikkeuksetta kaaharit ja holtittomat autoilijat tuli pääkaupunkiseudulta. Mutta tilannehan saattaa olla tänäpäivänä ihan eri, mutta vanhat teot jää mieleen, ja näin syyllistetään hesalaiset edelleen huonoiksi ajajiksi.
- kollaa
se vaan pysäyttää edellä ajavan perään tai huilii maantieojassa. Toisinaan se vaan tekee tilaa.
- tai vaikka
Tuusula ja Lahti ym. maalla?
- maalla on paremmat
kuskit. Yksin kun siellä ajelee pitkiä suoria niin voi pitää itseään parhaana:) Mut sano maalaiselle että tule hesaan jakuskiksi mulle, 90% kieltäytyy kunniasta kovan/nopean liikenteen vuoksi.
- mikä ihme siinä
on muka niin vaikeata Hesan liikenteessä? Minusta on lapsellisen helppoa siellä ajella.
Maalaiset ovat siksi parempia kuskeja kun pääsevät ajamaan kaikenmaailman jääradoilla ja metsäautoteillä "rallia". Lisäksi heillä on pikkupojasta asti kiinnostus autoihin. Parhaat rallikuskitkin ovat maanviljelijöitä. - sinivilkku
mikä ihme siinä kirjoitti:
on muka niin vaikeata Hesan liikenteessä? Minusta on lapsellisen helppoa siellä ajella.
Maalaiset ovat siksi parempia kuskeja kun pääsevät ajamaan kaikenmaailman jääradoilla ja metsäautoteillä "rallia". Lisäksi heillä on pikkupojasta asti kiinnostus autoihin. Parhaat rallikuskitkin ovat maanviljelijöitä.Ei sitä ajotaitoa nyt ihan noin voi verrata.
Tottahan että maalla pääsee harjoittelemaan auton käsittelytaitoa helpommin kuin kaupungissa.
Asia vaan on niin, että vaikka kuinka osaa "heittää auton sladiin" ja korjata, niin ei se tee yhtään paremmaksi kuskiksi vilkkaasti liikennöidyillä paikoilla, päinvastoin.
Siinä vaiheessa kun yrität vimmatusti oikaista, oletkin jo kaatanut liian monta keilaa, eli siis osunut moneen autoon.
Rallin ajaminen on aivan eri juttu kuin maantie-/kaupunkiajo. Ralleissa ei ole vastaantulijoita, ei pyöräilijöitä, ei jalankulkijoita, harvoin edes näkee pikiksellä yhtään muuta liikkuvaa autoa.
Eli siinä vaiheessa kun liikenteen seassa aletaan kokeilemaan jääradalla opittuja juttuja, onkin vahinko jo tapahtunut. Kaistat ovat sen verran kapeita, ettei siellä ole varaa luistella myöskään sivusuunnassa. - Staditar
mikä ihme siinä kirjoitti:
on muka niin vaikeata Hesan liikenteessä? Minusta on lapsellisen helppoa siellä ajella.
Maalaiset ovat siksi parempia kuskeja kun pääsevät ajamaan kaikenmaailman jääradoilla ja metsäautoteillä "rallia". Lisäksi heillä on pikkupojasta asti kiinnostus autoihin. Parhaat rallikuskitkin ovat maanviljelijöitä.Määrittele tuo termi "paras kuski". Onko se sellainen joka osaa ajaa vanhalla Korollalla hiekkatiellä vaikka kuinka kovaa?
Vai onko se sellainen joka pärjää tiheässä liikenteessä turhia vaaratilanteita aiheuttamatta, kyeten kuitenkin taloudelliseen ajoon (moottorijarrutukset, ennakointi) ja muutkin huomioiden (muiden liikkeiden tulkinta, tilan antaminen, älykkäästi ryhmittyminen jne.)?
Meitä on katsos moneen junaan ja autoon... meitä SUOMALAISIA. - kyllä aina
sinivilkku kirjoitti:
Ei sitä ajotaitoa nyt ihan noin voi verrata.
Tottahan että maalla pääsee harjoittelemaan auton käsittelytaitoa helpommin kuin kaupungissa.
Asia vaan on niin, että vaikka kuinka osaa "heittää auton sladiin" ja korjata, niin ei se tee yhtään paremmaksi kuskiksi vilkkaasti liikennöidyillä paikoilla, päinvastoin.
Siinä vaiheessa kun yrität vimmatusti oikaista, oletkin jo kaatanut liian monta keilaa, eli siis osunut moneen autoon.
Rallin ajaminen on aivan eri juttu kuin maantie-/kaupunkiajo. Ralleissa ei ole vastaantulijoita, ei pyöräilijöitä, ei jalankulkijoita, harvoin edes näkee pikiksellä yhtään muuta liikkuvaa autoa.
Eli siinä vaiheessa kun liikenteen seassa aletaan kokeilemaan jääradalla opittuja juttuja, onkin vahinko jo tapahtunut. Kaistat ovat sen verran kapeita, ettei siellä ole varaa luistella myöskään sivusuunnassa.jutut! Vai on auton hyvästä hallinnasta haittaa liikenteessä! Se on siis parempi ettei osaa oikaista luisua tai väistää risteyksestä eteentulevaa autoilijaa! Tämä viestisi pitää pistää ihan muuallekin.
On aikoihin eletty. - on tietenkin
Staditar kirjoitti:
Määrittele tuo termi "paras kuski". Onko se sellainen joka osaa ajaa vanhalla Korollalla hiekkatiellä vaikka kuinka kovaa?
Vai onko se sellainen joka pärjää tiheässä liikenteessä turhia vaaratilanteita aiheuttamatta, kyeten kuitenkin taloudelliseen ajoon (moottorijarrutukset, ennakointi) ja muutkin huomioiden (muiden liikkeiden tulkinta, tilan antaminen, älykkäästi ryhmittyminen jne.)?
Meitä on katsos moneen junaan ja autoon... meitä SUOMALAISIA.sellainen joka hallitsee autonsa, pärjää liikenteessä vaaratilanteita aiheuttamatta, osaa ajaa taloudellisesti, ottaa muut huomioon ja tuntee liikennesäännöt.
Tuo auton hallitseminen on vaikein oppia noista asioista. Sen kun oppii niin auttaa noissa muissakin asioissa. - Staditar
on tietenkin kirjoitti:
sellainen joka hallitsee autonsa, pärjää liikenteessä vaaratilanteita aiheuttamatta, osaa ajaa taloudellisesti, ottaa muut huomioon ja tuntee liikennesäännöt.
Tuo auton hallitseminen on vaikein oppia noista asioista. Sen kun oppii niin auttaa noissa muissakin asioissa.99.9% pk-seutulaisista ajaa vuotensa ilman yhtään peltikolaria.
Ei se auton hallitseminen hiekkateiden sladituksissa nyt NIIN hienoa ja imartelevaa ole että sillä kannattaisi yrittää kaiken kansan silmissä ratsastaa. Kyllä ne on kuule muut taidot mitkä ihmisiin isomman vaikutuksen tekee kuin se kuinka kovaa sinä uskallat Korollallasi ajaa. - kirjoittanut
Staditar kirjoitti:
99.9% pk-seutulaisista ajaa vuotensa ilman yhtään peltikolaria.
Ei se auton hallitseminen hiekkateiden sladituksissa nyt NIIN hienoa ja imartelevaa ole että sillä kannattaisi yrittää kaiken kansan silmissä ratsastaa. Kyllä ne on kuule muut taidot mitkä ihmisiin isomman vaikutuksen tekee kuin se kuinka kovaa sinä uskallat Korollallasi ajaa.hieman muutakin vai etkö osaa lukea. Sitäpaitsi minulla ei ole Korollaa.
- sinivilkku
kyllä aina kirjoitti:
jutut! Vai on auton hyvästä hallinnasta haittaa liikenteessä! Se on siis parempi ettei osaa oikaista luisua tai väistää risteyksestä eteentulevaa autoilijaa! Tämä viestisi pitää pistää ihan muuallekin.
On aikoihin eletty.muuallekin, mutta vain siinä tapauksessa, että pistät myös viestin johon vastasin :)
Sanallakaan muuten en sanonut, että auton hallinnasta on haittaa. Se on oma (virheellinen) tulkintasi.
Vilkkaassa liikenteessä vaan ei yksinkertaisesti ole tilaa leikkiä rallikuskia.
>>väistää risteyksestä eteentulevaa autoilijaa - punatulkku
kyllä aina kirjoitti:
jutut! Vai on auton hyvästä hallinnasta haittaa liikenteessä! Se on siis parempi ettei osaa oikaista luisua tai väistää risteyksestä eteentulevaa autoilijaa! Tämä viestisi pitää pistää ihan muuallekin.
On aikoihin eletty.Sinivilkulla ei järki juokse kovin nopeesti. Suunnilleen jokaisessa vastauksessa se on irvimässä muita. Kai saa siitä jonkun tyydytyksen.
- kkkkkkkkk
kirjoittanut kirjoitti:
hieman muutakin vai etkö osaa lukea. Sitäpaitsi minulla ei ole Korollaa.
Minun tuntemani maalaisnuoret eli lähinnä miehenalut, ovat vain muutamaa poikkeusta lukuunottamatta ajelleet metsään niillä pikkuteillään.
Eihän siellä ole edes muita autoja, joita pitäisi väistellä tai varoa. Yksin ajoivat ja kolin kolin.
Osa heistä ei suostu autolla tänne eteläiseen Suomeen edes issekseen ajella. Junalla pittää ajjaa ja kaveri sitten nouttaa tuolta aseemalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762025Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361709Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81358Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591171Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241169Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161024- 60945
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58934