Sori jälleen provosoivaa otsikkoani, mutta mieleni on edelleen hyvä sen vuoksi, että tänään torstaina annoitte minule hyvää ajankulua kolmeksi tunniksi, kun reagoitte niin kovin voimakkaasti jo kauas takasivuille painuneeseen avaukseeni.
Muistakaa siis tästä eteenkinpäin nämä asiat:
1) Tuomioja antoi harkitsemattoman lausunnon lehtiin.
2) EU:n parlamentin toimisto käänsi lausunnon.
3) Aleksander Stubb nosti asian esiin, mistä syystä se sai nopean käsittelyn,
4) minkä ansiosta Vanhanen ja Tuomioja korjasivat tilanteen ennen kuin Tuomiojan lausunto olisi pahemmin vahingoittanut Suomen mainetta tulevena EU-puheenjohtajamaana.
Tässä on koko jupakan pääasia. Kaikki mitä tämän jälkeen tapahtui, on sisäpolitiikkaa, politikointia, presidenttipeliä... mitä vaan, mutta täysin demareiden ja kepun keittämää, kitkerää ja kostonhimoista soppaa.
Jos haluatte ihmetellä, miksi soppa keitettiin, niin siinä kannattaa muistaa, että populistinen pikkupolitikointi on aina ollut kepulaisten käyttämä keino, ja että demarit osaavat erinomaisesti median manipuloinnin toistamaan juuri sitä propagandaa, jota demarit haluavat toistettavan.
Siksi ei ole mitenkään ihmeellistä olettaa, että sylttytehdas on Heinäluom, ja Vanhanen taas on pelkkä hyväksikäytetty hölmö siinä pelissä, jossa punamultakumppaneilla on tavoitteena tarttua jokaiseen mahdollisuuteen, jossa päästään halventamaan kokoomusta ja haittaamaan Niinistön kannatuksen kasvua.
Nyt nämä punamultaveijarit rakensivat kokoomuksen parjauskampanjansa sen tukipisteen varaan, jonka he saivat Stubbin toiminnasta Tuomiojan lausunnon korjaamiseksi. Tällä he haluavat vain hälventää sen kiusallisen asian, että Tuomioja on koko sopan alkuperäinen aiheuttaja, joka pakotti myös Vanhasen nöyrtymään ja soittamaan selittelyjä Tuomiojan puolesta Brysseliin.
Jos siis vastaatte tähän, niin tehkää edelleen selväksi - ennen kuin kirjoitatte - oletteko demariluusereita ja Heinäluoman propagandan uhreja, vai ajatteletteko itsenäisesti omilla aivoillanne ja ymmärrätte koko asiakokonaisuuden.
Sellaiset syyllisten etsijät, jotka eivät pittaa siitä, miten asiat todella tapahtuivat, ovat poliittisia luusereita ja aivotonta vaalikarjaa.
Miettikää tätä vakavasti ennen kuin vastaatte, sillä tähän viestiin toivon, ettei enää yksikään sorru siihen, että toistaisi vastauksessaan demaripropagandaa kokoomusta ja Stubbia vastaan.
Kiitos demariluuserit ,-)
19
383
Vastaukset
- Vanha kokoomuslainen
...ja kiitos muutenkin hienoista ja asiallisista
kirjoituksista. Olet positiivinen poikkeus täällä. Ja itse asiassa olet harvinaisen oikeassa...- Jaba_43
Positiivista palautetta saa harvoin, ja siksi se tuntuu erityisen lämmittävältä. ;-)
- häh..
Niinpä:
1. Tuomioja lainasi Stubidin lausuntoja.
2. Stubid.. ei kun Stubb, lähetti tekstit käännettäväksi ja levitettäväksi.
3. Aleksander S sai syöttönsä nopeasti takaisin. Syöttö osui S:n arkaan paikkaan. Omatunto, kunniallisuus ja isänmaallisuus siis välttivät osuman.
4. Stubbe kavereineen uhkasi lopettaa leikkimisen suomalaisten kanssa.
5. Polvihousuistaan ulos kasvaneet hymyilevät Pikku-Stubelle ja ihmettelevät kun kaikki eivät koskaan aikaistu. Rohkeimmat miettivät Eu-rajalle kyyditsemistä.- hähhäh
Taidat olla kommunisti.
- siviilitarkkailija
Eräiden mielestä sosialistien antaessa lausunnon lehteen, olennaista on se antaako lausunnon SUOMALAISEEN vai KANSAINVÄLISEEN lehteen. Naurettavimpien mutta usein toistuvien syytösten perusteella Stubb KANTELI Tuomiojan lausunnosta Brysseliin.
Voi voi..kun kerran antaa lausunnon lehteen, niin sillä minkä kielinen lehti on kyseessä, ei ole merkitystä. Muutoin kuin sosialisti-vasemmiston hallitsemassa Suomessa. Täällä on näköjään yksi lehdistötotuus suomenkielisille lehdille ja toinen totuus ulkomaankielisille. Ja EU:ssa syntynyttä kohinaa pidetään kanteluna. Voi voi...EU on merkittävin Suomen lakiasäätävä elementti. Eikä kenenkään, varsinkaan sosialistisaastan pitäisi kuvitella että suomenkieli on jokin poliittisia intressiryhmiä erottava tekijä.
Tapaus Tuomioja-Stubb todistaa kiistattomasti sen että Suomessa valehdellaan kansalaisille lehdistön kautta. Ulkomaille pitää pitää yhtä kuvaa jota poliitikkojen (poislukien vihreät) on yhteisesti pidettävä pystyssä, kun taas kotimaassa näytetään jotain aivan muuta. Surullista.
Valitettavasti totalitärismia kohti luisuvassa Suomessa sosialistit eivät ole luusereita vaan diktatuuripuolueena melko todennäköinen voittaja. Kekkonen, Halonen ja sillai... - kusipää
Häpeäksi kokoomukselle.
- mitäs tiedät
Taidat olla kommunisti.
- Syypää: STUBB
Jos joku kantaa asiasta vastuun, vastuun kantaa vain ja ainostaan A. Stubb, joka nosti asiasta tälläisen kohun.
- kokoomukselle
ja puolue ei tarvitse tuollaista tyyppiä.
- Emeritus
"1) Tuomioja antoi harkitsemattoman lausunnon lehtiin."
-------------------------
Mistä tiedät, että oli harkitsematon?
"2) EU:n parlamentin toimisto käänsi lausunnon."
-------------------------
Ehkä käänsikin, kun siellä on ammattitaitoa, mutta varmaa on, että Stubb sen sinne toimitti käännettäväksi.
"3) Aleksander Stubb nosti asian esiin, mistä syystä se sai nopean käsittelyn,"
---------------------------
Tuo on totta!
"4) minkä ansiosta Vanhanen ja Tuomioja korjasivat tilanteen ennen kuin Tuomiojan lausunto olisi pahemmin vahingoittanut Suomen mainetta tulevena EU-puheenjohtajamaana."
---------------------------
Tuomioja kai kirjoitti kirjeen Pötteringille, mutta mitä kirjoitti, ei liene sinullakaan tietoa, tiedä vaikka olisi haukkunut Stubbin?
TV-uutisten mukaan Vanhanen oli yhteydessä Pötteringiin EU:n muissa asioissa (Lontoon huippukokous?) ja sivulauseessa Pöttering kysyi Vanhaselta Stubbin sotkua. Toimittajan kysyessä: oliko kyseessä anteeksipyyntö, Vanhanen hymähti ja sanoi, ettei ollut mitään anteeksipyydettävää.
"Tässä on koko jupakan pääasia. Kaikki mitä tämän jälkeen tapahtui, on sisäpolitiikkaa, politikointia, presidenttipeliä... mitä vaan, mutta täysin demareiden ja kepun keittämää, kitkerää ja kostonhimoista soppaa."
--------------------------------
Olet paranoidinen tapaus! (tämä ei ole solvaus, vaan diagnoosi)
jk. Se minua ihmetyttää, että lehtitietojen mukaan Pöttering olisi epäillyt Suomea EU:n puheenjohtajuusmaana olemisen onnistumista Tuomiojan lehtihaastattelun takia.
Minun mielestäni Tuomiojan lausunnot eivät mitenkään oikeuta moiseen olettamukseen.
Tämä antaa aiheen epäillä, että Stubb olisikin itse kääntänyt Tuomiojan haastattelun ja hiukan vielä "parannellutkin" sitä. Jos näin osoitetaan tapahtuneeksi, muuttuu asia Stubbin kannalta vakavaksi.- ...välskäri väänsi...
...ja poika oli kelvollinen.
Niinhän se meni.
"EU:n parlamentin toimisto käänsi lausunnon"
Näinköhän on ?
EU:n alueella ilmestyy päivittäin tuhansia lehtiä.
Noissa lehdissä on kymmeniä tuhansia haastatteluja.
En ole ollenkaan varma, että Brysselissä on näin tarkaa mielenkiintoa.
Ja voimavarojakin tarvitaan.
Eiväthän edes STASI ja KGP pystyneet näin tarkkaan mielipideseurantaan.
Käykääpä nyt vihdoinkin lukemassa mitä "kamalaa" Tuomioja tuossa haasttelussa sanoi.
Voimmehan me täällä huviksemme lapsellista voyhkäystä harrastaa, mutta missään muualla ei
tähän pilkkujen ja rivin välien viilaukseen ei osallistuta.
Jostain syystä presidenttiehdokas Niinistökin varoo pitkällä seipäälläkään juttuun kajoamasta. - Otsikossa hymiö
...
- etkö vaan
Innokkuutesi syytellä Stubbia ja puolustella Tuomiojaa huolimatta saamistasi faktoista, osoittaa sinun olevan todellinen punamultamies ja demareiden perseennuolija. Jos vielä joskus asetut ehdolle, niin tuskin saat edes omaa ääntäsi kunnallisvaaleissa noilla puheilla.
- Miksi nimittelet
etkö vaan kirjoitti:
Innokkuutesi syytellä Stubbia ja puolustella Tuomiojaa huolimatta saamistasi faktoista, osoittaa sinun olevan todellinen punamultamies ja demareiden perseennuolija. Jos vielä joskus asetut ehdolle, niin tuskin saat edes omaa ääntäsi kunnallisvaaleissa noilla puheilla.
...missä niitä faktoja on ?
Mitä kauhistuttavaa Tuomioja sanoi ?
Miksiköhän Niinistö ei ole kommentoinut ? - Jaba_43
On se kumma juttu, että kahdeksan vuotta syyttelit kokoomusta siitä, ettei se vaadi Tuomiojan eroa tämän löysien, ulkopoliittisten puheiden vuoksi, mutta nyt kun kokoomus hieman kritisoi Tuomiojaa, niin se on sinusta muuttunutkin kovin pahaksi asiaksi, josta syyttelet kokoomusta, ja puolustelet Tuomiojaa.
Melko näppärästi olet kääntänyt takkisi Tuomiojan suhteen, vaikka kokoomusta sättiessäsi olet kyllä ollut hyvin johdonmukainen.
Tästä voisi päätellä, että olet kokoomuskauhuinen punakeppuli, Laitinen, eikö vaan? - Emeritus
Jaba_43 kirjoitti:
On se kumma juttu, että kahdeksan vuotta syyttelit kokoomusta siitä, ettei se vaadi Tuomiojan eroa tämän löysien, ulkopoliittisten puheiden vuoksi, mutta nyt kun kokoomus hieman kritisoi Tuomiojaa, niin se on sinusta muuttunutkin kovin pahaksi asiaksi, josta syyttelet kokoomusta, ja puolustelet Tuomiojaa.
Melko näppärästi olet kääntänyt takkisi Tuomiojan suhteen, vaikka kokoomusta sättiessäsi olet kyllä ollut hyvin johdonmukainen.
Tästä voisi päätellä, että olet kokoomuskauhuinen punakeppuli, Laitinen, eikö vaan?...niin ehkä olisit huomannut, etten tässä Stubbin sotkussa ole syytellyt kokoomusta lainkaan.
- Jaba_43
Emeritus kirjoitti:
...niin ehkä olisit huomannut, etten tässä Stubbin sotkussa ole syytellyt kokoomusta lainkaan.
Viestini pointti olikin takinkäännössäsi Tuomiojan suhteen ja samanaikaisessa linjakkuudessasi kokoomusta kohtaan, koska tuskin sinä Stubbia haukkuisit, jos hän olisi keskustalainen.
- Emeritus
Jaba_43 kirjoitti:
Viestini pointti olikin takinkäännössäsi Tuomiojan suhteen ja samanaikaisessa linjakkuudessasi kokoomusta kohtaan, koska tuskin sinä Stubbia haukkuisit, jos hän olisi keskustalainen.
Minä yritän katsella asioita objektiivisesti, sinä et siihen pysty!
- Jaba_43
Niinhän siinä kävi, että propagandan uhrit osoittavat uskonsa olevan entistä vahvemman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762025Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361709Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81358Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591171Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241169Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161024- 60945
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58934