Juhani Suomi ihailee Kekkosta kuin teinityttö Dingoa 20 vuotta sitten. Kritiikittä ja suoraan ylöspäin silmät loistaen katsoen. Ja niille Juhani Suomi kostaa katkerasti, jotka poikkipuolisen sanan sanovat Suuresta Urho il-Sungista. Tämä nähtiin viimeísimmässä JS:n ulosteessa, Koivistoa käsittelevässä häväistyskirjassa.
Pelletohtorien ykkönen on
2
144
Vastaukset
- Suomi ja Rautkallio
Molemmat ovat antaneet sympatioidensa ja antipatioidensa pahasti vaikuttaa töihinsä, jotka ovatkin koko arvottomia tekeleitä.
- särkyi
"Tämä nähtiin viimeísimmässä JS:n ulosteessa, Koivistoa käsittelevässä häväistyskirjassa." Oletko lukenut kyseistä kirjaa.
Minä luin enkä voi yhtyä mielipiteeseesi.
Ei ole mitään häpäisy tarkoitusta siinä , että Suomi tarkoin asia tiedoin tuo esille, kuinka Koivisto halusi jatkaa piiruakaan tinkimättä Kekkosen viitoittamalla tiellä.
Neuvosto johto vaihtui kyseisenä Koiviston alkukautena usein. Juhani Suomi toteaa Koiviston käyneen kaksissa hautajaisissa ja kolmessa virkaanastujaistilaisuudessa Moskovassa.Koivisto joutui siis aloittamaan aina uudelleen suhteiden luomisen uuteen johtajaan. Suosion kalastelua ja liehakointia oli se, kun koivisto esitti YYA-sopimukselle jatko neuvotteluja 8 vuotta ennen entisen päättymistä. Siinä syntyi kuva neukkuja liehittelevästä Koivistosta.Koivisto on muuten ainut läntinen johtaja jonka kuvaa on kannettu Moskovan paraatikulkueessa. Kekkonen jää toiseksi siinäkin asiassa.
Suomen läntinen elintila ja sen mahdollinen laajentaminen oli Koiviston alkukaudella pysähtyneisyyden tilassa.Kekkosella siinä asiassa oli pysyvä tavoite ja pyrkimys. tulokset olivat loistavia.
Koivisto tulehdutti suhteet Ruotsiin, asettumalla tukemaan neukkuja ns sukellusvene operaatioissa.
Nykyään on juntattu mielikuvaa, kuinka Koivisto länsimaisti ja toi läntisen demokratian Suomeen.
Siitä tämä itku ja parku Juhani Suomea kohtaan johtuu, kun hän osoittaa asian olen vailla perusteita.
PS.Lähdetiedot Suomen kirjaan ovat hänen hallussaan ja varmaan ne myöskin tarpeentullen paljastetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1314635Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1033921Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363549- 513320
- 443097
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182559Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest282539- 232226
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami201878Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351755