Keskisuomalaisen päätoimittaja Erkki Laatikainen on todennut Stubbin olevan eurokiihkoisuuden ylin pappi ja hän näkee hänessä sananvapauden rajoittajan, uuden EU-taistolaisen. Mielipidepoliisi näyttää siis syntyneen Brysseliin.
Helsingin Sanomat 23.10.2005:
Suomi ei tarvitse EU-taistolaisia
muut lehdet
"Ulkoministeri Erkki Tuomiojan kommentit EU-parlamentin roolista tuntuivat kotimaassa rutiininomaisilta, kirjoittaa Keskisuomalaisen päätoimittaja Erkki Laatikainen lauantaina.
Tuomioja ihmetteli, miksi EU-parlamentaarikot tehtailevat lausuntoja asioissa, joissa heillä ei ole toimivaltaa.
"Mutta eipä kulunut kuin muutama vuorokausi kohinan kuulumiseen Brysselissä. Yleisradion televisiouutisten kirjeenvaihtaja raportoi ääni väristen Suomen puheenjohtajuuden uhkaavan epäonnistua ulkoministerimme näkemysten vuoksi."
Laatikaisen mieleen kohosivat menneiden vuosikymmenten kylmät tuulet Moskovasta.
"Nyt näköjään suomalaiset eurouskovaiset vievät Brysseliin tietoa, kun joku näkyvä suomalainen sattuu esittämään omia ajatuksiaan, joiden ei katsota sopivan sataprosenttisesti EU:n massakoneiston pirtaan", Laatikainen kirjoittaa.
Laatikaisen mukaan kantelusta epäillään
Alexander Stubbia, "eurokiihkoisuuden ylintä pappia". Voivatko suomalaiset europarlamentaarikot todella ryhtyä mielipidepoliiseiksi, hän kysyy.
"2000-luvun Suomi ei tarvitse toisinajattelevia ahdistelevia oikeistolaisia puritaaneja, omanlaisiaan taistolaisia, jotka katsovat vain itsellään olevan totuuden ja muiden kantavan kavalaa harhaoppisuutta."
Laatikainen Stubbista
HS pääkirjoitus 23.10.2005
1
60
Vastaukset
- Otsikossa hymiö
...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762051Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361718Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101389Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591187Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2251180Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161030- 60955
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58951