Kotitalouksilla on yhä enemmän velkaa
24.09.2005
Kello 06:00
Kotitaloudet ovat nostaneet lainaa yhä innokkaammin. Tilastokeskuksen mukaan asuntoluottokanta oli 46 miljardia euroa kesäkuun lopussa. Tämä on lähes 16 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.
Etenkin uusien asuntoluottojen määrä on paisunut roimasti. Niitä otettiin huhti-kesäkuussa 5,8 miljardilla eurolla eli yli kolmanneksen enemmän kuin viime vuoden vastaavalla neljänneksellä.
Myös kulutusluottojen menekki on ollut suurta. Kotitalouksilla oli kulutusluottoja lähes yksitoista miljardia euroa. Uusia kulutusluottoja kotitaloudet nostivat neljänneksen aikana yhteensä 2,5 miljardilla eurolla.
Luotonotto on ollut vieläkin kiivaampaa kuin Suomen Pankki on aiemmin arvioinut.
Pankin ennakkotietojen mukaan kotitalouksien asuntoluottokanta kasvoi heinäkuun lopussa 45,5 miljardiin euroon.
Kotitalouksilla on yhä enemmän velkaa
Tuulipukuko
0
163
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762066Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361728Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101402Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291200Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591198Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161041- 60959
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58957