Asiahan on ihan selvä, kaikille tiedoksi

timangille

Jäljennös-jäljennös-kopio-kopiokirjoitusten helmiä: "..yksi uskonto, yksi johtaja, yksi oppisuunta; ja tätä kohti
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000 000000015&conference=4500000000000461&posting=220000000 11474892

Eli natsien oppien ytimiä: "ein Volk, ein Reich, ein Fûhrer"

Timantille: Sinä olet se joka täällä pääpöhönä muehkaa, eikä unohda pistää jotain hitleristä silloin tällöin tänne, se Mein Kampf, se oli kuten sanottiin, itse katsoit omasta kirjastasi.

Timantille: Kukaan, ei kukaan täällä usko sinua. Sinä olet jakanut persoonasi eri 'henkilöihin' täällä. Ei hän saa tukea kuin keksimillään feikkinikkiversioilla. Timantti esittää huoletonta huuliveikkoa joka ei salaa juutalaisvihaansa ja romanien halveksuntaansa, HTT on hänen hieman aidompi, huutaa julki estoitta kaikki typeryydet mitä romaneihin ymmärtämättömät ihmiset ikinä ovat liittäneet, sitten on loputon joukko aivoimesti natsistisia rääväsuita, jotka poimivat teemoja uusnatsien sivuilta, ja väsymättä ottavat kaikki typeryyden uudeleen ja uudelleen esille Tämä on varmasti selvinnyt kaikille.

Oi oi, vai että totuuven sanaa, moskulalla. Kuria kansalle, rakkauvvella. Hyppää kylmään kylpyyn ja soita apua itsellesi, oletkos jättänyt litiumin ottamatta?

6

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asian ytimiä

      ::::Kaikkia riivaajien ja valhe-henkien oppeja suositaan ja pidetään arvossa, koska ei tunneta kirjoituksia, eikä tunneta Isää, eikä Isän tahtoa, eikä kuulla Isän sanaa; vaan nämä hengelliset zombiet, seuraavat jokaista tuulta massojen mukana, koska heillä on turvallinen olo massojen keskellä, jossa ihmiset hekumoivat ja ovat kuin lapsia hiekkalaatikolla, täysin tiedostamatta maailman todellista tilaa, ja sitä suurta valhetta joka kuljettaa ihmisiä hiljalleen uuteen maailmanjärjestykseen. Uuden maailmanjärjestyksen perusta vaatii, että on yksi hallinto, yksi uskonto, yksi johtaja, yksi oppisuunta; ja tätä kohti hiljalleen maailmaa viedään, ja vain ne huomaavat jotka totuudessa vaeltavat, ja katsovat maailmaa Hengen silmin, eivätkä lihallisen maallisen ihmisen silmin, joka näkee vain kaiken mikä hänelle julkisesti kerrotaan.
      :::

      Ja kymmeniä kertoja siellä sanat 'poistakaa paha maailmasta', keitä nää 'pahat ovat'. Kysykää timantilta, katsokaa mitä hän ja hänen apunikkinsä puhuvat. Hänellä on täällä tehtävä: ajaa romanit pois ja tuhota tämä 'jumalaton' foorumi.

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000015&conference=4500000000000461&posting=22000000011474892


      Jo jos hän noin tee hän muuttuu 'likkapojaksi'.



      Uskoontulo!
      Kirjoittanut: k-mies (se alkup.... 23.10.2005 klo 13.23


      :::Profetia on osittain toteutunut, mutta onko se kokonaan toteutunut, en tiedä?
      Mutta ymmärrän nyt että Jumala puhuu sanansa kautta eikä enää tarvitse olkapäälle läimäyttää
      mutta onhan niitä läimäytyksiä tullut runsaastikin ja kasvatuksen vuoksi ja ehkä syystäkin.
      Joka kuritta kasvaa..(..muuttuu likkapojaksi?)
      Tässä on eräs kertomus uskoontulosta ja uskosta.
      Miettiköön kukin tätä ja älköön tehkö vääriä johtopäätöksiä sillä Jumalan johdatus on hyvin erilaista, sanoisin moninaista joten itsekukin kertokoon omastaan parhaan kykynsä mukaan.    

         Vastaa tähän viestiin    

      Helvetin
      Kirjoittanut: portit 27.10.2005 klo 14.53
      :::

      • se on ihan varma

        onhan se surullista että pilaat toisten keskustelupalstan, mutta niin, jospa jättäisin asian tähän. Olet vain tehnyt niin suuren numeron itsestäsi, että se mikä sinun asiasi ei voinut jäädä huomaamatta. Muutkin varmasti huomanneet. Noh, koitahan pärjätä, älä pelkää.


      • Kor 9
        se on ihan varma kirjoitti:

        onhan se surullista että pilaat toisten keskustelupalstan, mutta niin, jospa jättäisin asian tähän. Olet vain tehnyt niin suuren numeron itsestäsi, että se mikä sinun asiasi ei voinut jäädä huomaamatta. Muutkin varmasti huomanneet. Noh, koitahan pärjätä, älä pelkää.

        "Voittaakseni hänen omikseen juutalaisia olen näille ollut kuin juutalainen; voittaakseni lain alaisina eläviä olen näille ollut kuin lain alainen, vaikka en olekaan lain alainen.
        21 Voittaakseni ilman lakia eläviä olen näille ollut kuin eläisin ilman lakia, vaikka en olekaan Jumalan lakia vailla -- onhan minulla Kristuksen laki.
        22 Voittaakseni heikkoja olen näille ollut heikko"

        tästäkö syystä olet opetellut romanien kieltä? samasta syystä hieman hepreaa? siksikö saksaakin?ja milloin mitäkin, mitä vielä? sallit itsellesi mitä tahansa, kunhan olet olevinasi kuten 'joku muu', sinua on ruoskittu? siksikö ruoskit? sinua petetty, siksi petät


    • Kor 9

      'romaneille kuin romani'?
      Kirjoittanut: Kor 9 28.10.2005 klo 11.28

         
         "Voittaakseni hänen omikseen juutalaisia olen näille ollut kuin juutalainen; voittaakseni lain alaisina eläviä olen näille ollut kuin lain alainen, vaikka en olekaan lain alainen.
      21 Voittaakseni ilman lakia eläviä olen näille ollut kuin eläisin ilman lakia, vaikka en olekaan Jumalan lakia vailla -- onhan minulla Kristuksen laki.
      22 Voittaakseni heikkoja olen näille ollut heikko"

      tästäkö syystä olet opetellut romanien kieltä? samasta syystä hieman hepreaa? siksikö saksaakin?ja milloin mitäkin, mitä vielä? sallit itsellesi mitä tahansa, kunhan olet olevinasi kuten 'joku muu', sinua on ruoskittu? siksikö ruoskit? sinua petetty, siksi petät

      • seuraaja..,

        ja moittii farisealaisia, vaikka Paavali oli itse juutalainen fariseus loppuun asti! fariseukset juuri uskoivat kuten Jeesus itsekin, itse saanut kirjoitusten oppinsa farisealaisilta, kirjanoppineilta ja uskollisimmilta yhteen Jlaan uskovilta, jotka uskoivat, että olemassa 'taivas' ja ylösnousemus.

        Kristitty perustaa kaiken
        Jumalalta saatavan ansiottomaan
        armoon, joka hänen mielestään
        ei kuulu hänelle.

        "Kun luemme huolella kertomuksen
        fariseuksesta ja publikaanista
        temppelissä, niin nimenomaan
        fariseus oli henkilö,
        jota nykymittapuun mukaan
        pidettäisiin mallikelpoisena
        kristittynä . Fariseushan oli
        tehnyt juuri sitä, mitä kunnon
        kristityn oletetaan nykyisinkin
        tekevän.

        oman aikansa fariseukset olivat arvostettuja, Jeesus kävi heidän kanssaan juuri juutalaisille tyypillistä keskustelua, kiivastakin. Tämä ei leimaa fariseuksia 'teeskentelijöiksi'!

        Fariseus-sanalla on tehty hirveää vääryyttä juutalaisia kohtaan ja keitä tahansa kohtaan, jota haluavat keskustella. Juutalaisia oli monta eri ryhmää, sieltä on poimittu karrikatyyrejä joita yhä viljellään. Sieltäkö nousee malli millä romaneita voi helposti leimata myös? Että se joka on toisenlainen ihminen, sitä pitää saada ruoskia ja hätyytellä ja ketä tahansa joka ei ota vastaan 'itsensä ylentäneen valeprofeetan' huuteluita?

        Timangin opetuksilla ei ole sama sisältö kuin kristinuskossa on, epäusko ei ole mikään synti, kaikille tulee epäuskon hetkiä. Se on eri asia kuin se että uskoo mihin tahansa mikä itseä miellyttää..


      • tarkoittaa..

        että kun kristinuskoa levitettiin, niin lopulta ei enää vaadittu 'ympärileikkausta ja tarkkoja ruokaan liittyviä säädöksiä', ei mitään muuta. Kristinuskolla on samat 10 käskyä, niitä ei ole peruttu. Myöskään missään, ei yhdessäkään kohtaa UT:ssa Jeesus itse sanoudu irti juutalaisuudestaan, ja miten olisi voinut? 'ikuinen liitto'? Tätä ei ole peruttu, mitä tahansa UT:uun on varhaisten krisittyjen sanomaksi kirjoitettu. Paavali itse, tai hänen sanomakseen on laitettu sellaista ristiriitaa, että niihin jos juuttuu, niin huh huh..

        Mutta luulempa että on uskovia, jotak näkevät asiat ihan toisin, suotakoon se, en puutu enempää.

        Mutta että joku saarnaa täällä 'poistakaa pahat' ja osoittelee toisia, unohtaa se että se 'paha ja hyvä' se jakolinja on jokaisessa itsessään, ja ihmisellä on vapaa tahto.Vapaa tahto ehkä on mennyt jos jotain natsi-oppeja alkaa toteuttaa.

        Tämä pätee niin juutalaisin kuin krsitityihin. Juutalaiset luottavan Jlan lupaukseen. Kristityt evankeliumiin, mutta uskon kohde on heillä sama kuin Jeesuksen.

        Miksi pitää etsiä kaikkea mikä vain repii rikki? Miksei etsitä sitä mikä yhdistää ihmisiä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      277
      3454
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1903
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      30
      1561
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1441
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1083
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1034
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      67
      993
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      89
      858
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      727
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      716
    Aihe