Onhan se ihan ymmärrettävää että liigajohto haluaa tehdä pelistä mieleisensä näköistä, ja jakelee näin ollen tuomareille ohjeita miten pitäisi tuomita. Ymmärrettävää siis niin kauan kuin tuo ohjeiden jako keskittyy siihen että puututaan pelaajien tekoihin jäällä tekijästä riippumatta.
Nyt on kuitenkin tilanne näköjään muuttunut sellaiseksi että enää eivät vain valmentajat käskytä pelaajia hyökkäämään tiettyjen vastapelaajien kimppuun, vaan myös liigan johto käskyttää tuomareita jakamaan pelirangaistuksia tietyille pelaajille. Siis vain nimen perusteella, ei tekojen.
Eilisessä Kärpät - Ässät pelissä tapahtui mielenkiintoinen tilanne. Ässien Matt Nickerson pelasi hieman jälkipeliä, kuten molemmilla joukkueilla oli tapana koko pelin ajan. Seurauksena kaksiminuuttisen arvoisesta teosta oli pelirangaistus. Siinä nyt ei vielä ole niinkään ihmeellistä, tapahtuu sitä tuomareille pahempiakin ylilyöntejä pitkin kautta. Mutta erotuomari Aleksi Rantalan lausunto tilanteesta mykisti.
”Pakko oli heittää pihalle että en joudu hyllylle”
Eli toisin sanoen liigajohto oli ennen ottelua käskyttänyt erotuomari Rantalaa antamaan Nickersonille suihkukomennuksen ottelussa. Hyllytyksen uhalla.
Siitä voi tietysti keskustella mikä Nickersonia liigajohdossa ärsyttää. Hän on jäähyillyt aika lailla pelaamissaan peleissä, mutta todennäköisin syy on hänen sopimusmallinsa. Dallas Stars käyttää tällä hetkellä SM-liigaa farmisarjanaan ja tämä ei tunnu kaikkia kiekkoihmisiä Suomessa miellyttävän. Koska SM-liigan säännöt kuitenkin sallivat tuollaisen toiminnan, pitää Nickerson savustaa ulos liigasta muilla tavoin.
Toinen kysymys sitten on että kuka tuon Rantalan käskyttämisen takana todella on. Itse veikkaan Urpo Helkovaaraa, mutta tämä on pelkkä arvaus.
Käskytys tapahtui
3
418
Vastaukset
- doihdoih
Jooh, joillekin on liikaa että sarjan alempaan keskikastiin kuuluva joukkue saapi ilmaisia pelimiehiä (ihan laadukkaita) tuolla sopimuksella. Se ei suuria seuroja miellytä, eikä näinollen SM-liigan johtoporrasta. Hyvä että tuomari oli rehellinen ja avasi suunsa, saattaa tuosta totuudesta olla seurauksena hyllytys..;).
- pikkuseuratrules
Niih, ei miellytä ei! Esimerkki teitille; Suomalainen pelaaja (kasvattaja;Jokerit,Kärpät,TPS..) lähtee kokeilemaan siipiään Dallasissa, ei mahdu joukkueeseen mutta joukkue katsoo että SM-liiga on parempi paikka kuin AHL. Lähetetään takaisin SM-liigaan mutta Ässiin, Ässille ilmainen ja luultavimmin todellinen apu. Suurseurat eivät pidä tästä! SM-liigassa ei saa menestyä muutaku isot seurat!
- hoh
hoijaaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455020Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121580Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481159- 131073
Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella10106981-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17997Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76959Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2862Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57759Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27723