Onhan se ihan ymmärrettävää että liigajohto haluaa tehdä pelistä mieleisensä näköistä, ja jakelee näin ollen tuomareille ohjeita miten pitäisi tuomita. Ymmärrettävää siis niin kauan kuin tuo ohjeiden jako keskittyy siihen että puututaan pelaajien tekoihin jäällä tekijästä riippumatta.
Nyt on kuitenkin tilanne näköjään muuttunut sellaiseksi että enää eivät vain valmentajat käskytä pelaajia hyökkäämään tiettyjen vastapelaajien kimppuun, vaan myös liigan johto käskyttää tuomareita jakamaan pelirangaistuksia tietyille pelaajille. Siis vain nimen perusteella, ei tekojen.
Eilisessä Kärpät - Ässät pelissä tapahtui mielenkiintoinen tilanne. Ässien Matt Nickerson pelasi hieman jälkipeliä, kuten molemmilla joukkueilla oli tapana koko pelin ajan. Seurauksena kaksiminuuttisen arvoisesta teosta oli pelirangaistus. Siinä nyt ei vielä ole niinkään ihmeellistä, tapahtuu sitä tuomareille pahempiakin ylilyöntejä pitkin kautta. Mutta erotuomari Aleksi Rantalan lausunto tilanteesta mykisti.
”Pakko oli heittää pihalle että en joudu hyllylle”
Eli toisin sanoen liigajohto oli ennen ottelua käskyttänyt erotuomari Rantalaa antamaan Nickersonille suihkukomennuksen ottelussa. Hyllytyksen uhalla.
Siitä voi tietysti keskustella mikä Nickersonia liigajohdossa ärsyttää. Hän on jäähyillyt aika lailla pelaamissaan peleissä, mutta todennäköisin syy on hänen sopimusmallinsa. Dallas Stars käyttää tällä hetkellä SM-liigaa farmisarjanaan ja tämä ei tunnu kaikkia kiekkoihmisiä Suomessa miellyttävän. Koska SM-liigan säännöt kuitenkin sallivat tuollaisen toiminnan, pitää Nickerson savustaa ulos liigasta muilla tavoin.
Toinen kysymys sitten on että kuka tuon Rantalan käskyttämisen takana todella on. Itse veikkaan Urpo Helkovaaraa, mutta tämä on pelkkä arvaus.
Käskytys tapahtui
3
377
Vastaukset
- doihdoih
Jooh, joillekin on liikaa että sarjan alempaan keskikastiin kuuluva joukkue saapi ilmaisia pelimiehiä (ihan laadukkaita) tuolla sopimuksella. Se ei suuria seuroja miellytä, eikä näinollen SM-liigan johtoporrasta. Hyvä että tuomari oli rehellinen ja avasi suunsa, saattaa tuosta totuudesta olla seurauksena hyllytys..;).
- pikkuseuratrules
Niih, ei miellytä ei! Esimerkki teitille; Suomalainen pelaaja (kasvattaja;Jokerit,Kärpät,TPS..) lähtee kokeilemaan siipiään Dallasissa, ei mahdu joukkueeseen mutta joukkue katsoo että SM-liiga on parempi paikka kuin AHL. Lähetetään takaisin SM-liigaan mutta Ässiin, Ässille ilmainen ja luultavimmin todellinen apu. Suurseurat eivät pidä tästä! SM-liigassa ei saa menestyä muutaku isot seurat!
- hoh
hoijaaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762066Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361728Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101402Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291200Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591198Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161041- 60959
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58957