toimintatapaa. Jätää kerrtomatta esm. sen
mihin tulokseen käräjäoikeus on päätynyt
MATTI ARVISEN nostamassa kunnianloukkaus
kanteessa.Ilmeisesti ARVINEN on hävinnyt
asiansa?
Uusimaa "kissan kokoisin"kirjaimin HEHKUT-
TI sivuilaan kuinka ARVINEN JOTUTUNUT KÄR-
SIMÄÄN ja hänen kuniaansa on loukattu.
Ja asia käsitellään PORVOON KÄRÄJÄOI-
KEUDESSA.
mihin tulokseen käräjäoikeus on päätynyt
MATTI ARVISEN nostamassa kunnianloukkaus
kanteessa.Ilmeisesti ARVINEN on hävinnyt
asiansa?
Uusimaa "kissan kokoisin"kirjaimin HEHKUT-
TI sivuilaan kuinka ARVINEN JOTUTUNUT KÄR-
SIMÄÄN ja hänen kuniaansa on loukattu.
Ja asia käsitellään PORVOON KÄRÄJÄOI-
KEUDESSA.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joo-o kyllä kyllä. Tänne muuttaneena tilasin Uusimaan ja vain tarjouksen . Ja kyllä on heppoinen uutisointi. Toimittajat osaavat kirjoittaa lässyn liirun laarun eikä asiallisesti: Kuin Porvoon Juorusanomat. Voisivat hieman parantaa tekstiä edes. mutta ei. Rattijuopot saavat yllättävän paljon palstatilaa. Lehti ei vastaa sitä mitä sanomalehdeltä odotan.Ikävää. Sillä kiva olisi paikallista lehteä lukea ja tilata.
Olis tosi hyvää jos vielä rattijuoppojen nimet ja kuvat lehteen.
Ja myöskin poliisien nimet. Tyyliin: "Sankarimme Ahlgvistin Petri ja Vähävirran Toni saivat vaarallisen rattijuopon kiinni itse teosta".
juupa juu. Ei nykyisin saa tehdä niin et nimiä esiin. Kun niille tulee traumoja. Mutta tulee tästäkin kun Uusimaan toimittajat kirjailee kuin esikoululaiset tyyliin : Naapurissa taas tapeltiin ja voi sentään kun oli kova meteli.Ihan korvat kuumotti tunnin ajan. Ja kyllä meillä Porvoossa sentään saa mielipiteen esiin jos se on sama kuin yleinen eli Uusimaan. Tai kyllä Mikaela taas säväyttää, jaksaa olla töissäkin vaikka raskaana tai nyt synnytti ja herrajestas kun on ihan äitinsä/isänä näköinen....eli näin paikallisesti.....
Joo Uusimaa on kyllä naurettava lehti. uutiset on tyylii "kaveri ajoi mopoa kännissä päin punaisia väärällä kaistalla Askolassa". Mä kerran näin jopa vittu uutisen "palokunta pelasti pöllön savupiipusta". oikeesti. Sitten toisaalla lehdessä Usko Takkumäki pätee taas jollain asialla kirjeitse tai tekstarina.
Mutta silti aina Porvooseen porukoille tullessa joutuu sen vitun uusimaan tsekkaa kumminki ulos =)
Jeps, olen erittäin pettynyt Uusimaa -lehteen.
Ennen oli Uudenmaan Sanomat ja Uusimaa.
Oisko siitä 30-40 vee jo ????
Silloin "ennen" Uusimaa oli vielä ihan jees -kirjoittelivat asiaa, ja ilman kirjoitus- ja asia
-virheitä... vaikka ei ollut automaattisia tekstinkäsittelyohjelmia jne... Toimittajat olivat
yleensä aitoja paikkakuntalaisia osasivat kylien ja kaupunginosien niemet oikein. Meille on aina tullut ko. lehti, mutta en ole moneen vuoteen viittinyt lukea sitä (voi suru.) ITÄVÄYLÄ on hyvä!
Ai niin isännys lukee lehden koska on "ainut paikkakunan lehti" siksi se vielä ... meille tulee - mutta jos ois vaihtoehto - Uusimaa varmaan jäis hopeelle - ei kait se toinen VOIS OLLA HUONOMPI!!! ...tai kalliimpi...???
Jeps. On outoa, että teknisen toimen johtajalla Matti Arvisella ja Uusimaa-lehden johdolla on sama arvomaailma. Siksi pönkittävä toisiaan vuodesta toiseen. Porvoon kaupunki maksaa Uusimaalle ilmoituksista ja painotuotteista, Porvoon kaupunki / Arvinen luovuttaa toimittajille parhaita OK-tontteja jne. ja Uusimaa puolestansa taasen ylistää Isä Aurinkoista. Arvinen ei hyväksy Suomen perustuslain turvaamaa sananvapautta, jos keskustelun tai kirjoittelun aiheena on hänen toimensa virkamiehenä, jotka eivät kestä päivänvaloa.