Kun olin aloittanut koulun, mun uskovainen täti sanoi mulle, että vasenkätiset ovat yhtä epäonnistuneita ihmisiä kuin epileptikot.
Ei kai sentään? Eihän vasenkätisyys tarkoita aivo- tms. vammaa?
Vasenkätisyys ja epilepsia...
11
1200
Vastaukset
- Tiia23
Taitaa sun tädin korvien väliin olla tullu vähä liikaa tuota uskon hömpötystä.Itte oon epileptikko sekä vasenkätinen enkä ole mitenkään epäonnistunut elämässä.Oikeakätiset tätisi mukaan täydellissiä? hmm.....mielenkiintoista
- ninni
minä taas olen kuullu että vasen kätiset on viisampia kuin oikea kätiset
uskoa saa mitä haluaa- sauvatar
anoppini aina kehuu kuinka vasenkätiset ovat niin viisaita. Hänen ylpeydenaiheena on tytär, joka on suvun viisain ja vasenkätinen. Mieheni ei siis ole mitään sisareensa verrattuna hän, kun on tyhmä sillä on oikeakätinen :( Uskokoon mitä tykkää.
- tarjasusanna
sauvatar kirjoitti:
anoppini aina kehuu kuinka vasenkätiset ovat niin viisaita. Hänen ylpeydenaiheena on tytär, joka on suvun viisain ja vasenkätinen. Mieheni ei siis ole mitään sisareensa verrattuna hän, kun on tyhmä sillä on oikeakätinen :( Uskokoon mitä tykkää.
mikä lienee anoppisi oikea syy käytökseensä --- veikkaan ettei liene mitään tekemistä kätisyyden kanssa..tai sitten anoppisi on itse vasuri?
- sauvatar
tarjasusanna kirjoitti:
mikä lienee anoppisi oikea syy käytökseensä --- veikkaan ettei liene mitään tekemistä kätisyyden kanssa..tai sitten anoppisi on itse vasuri?
ei oo vasuri se on aina sitä mieltä, että hänen tyttärensä on niin hyvä siinä ja siinä...Vasuri, kun on. En tähän sen enempää jaksa laittaa, mut nyt hommat luistaa jo paremmin. Mut periksi ei aina vasen kätiset on niin fiksuja... Meidän tyttärestä se oikein toivoi vasen kätistä ennen kuin selvisi hänen olevan oikea kätinen.
- Pärre
Ei voi kun nauraa -kiitos hyvästä vitsistä, sillä en tässä pitkään aikaan olekkaan nauranut.
Sen lisäksi, että olen epileptikko, niin olen myös vasenkätinen ja nyt ymmärrän miksi epäonnistun aina lotto arvonnassa.
Eipä sen puoleen on sitä pahempaakin kuultu vasenkätisyydestä.
Itse en ainakaan koe olevani yhtään epäonnistunut ihmisenä.
Tosin kenenkään vakaumusta en haluaisi loukata, mutta ihminen joka uskoo vanhaan iltasatukirjaan on varmaallakin yhtä epäonnistunut kuin vasuri/epileptikko. - tarjasusanna
monella historian suurmiehellä ja naisella on ollut epilepsia..ja suurista lahjakkuuksista monet ovat olleet vasenkätisiä ( en tiedä kuinka usein ne osuu samalle henkilölle).. jos jotain voi päätellä,niin eivät nuo ainakaan haitaksi ole olleet--
- tarjasusanna
apostoli Paavalillakin kuulemma oli epilepsia.....
- Hugo
Mielestäni hän on siis tarkoittanut, että epilepsia ei hänen mielestään ole ollenkaan paha "juttu". Käsittäisin tuon lähinnä hänen lohdutukseksekseen ja ilmaukseksi, että hän ei ajattel mitenkään poikkeavasti sinusta.
- timanttimies
mut ehkä turhan hyväluontonen
- sbi
on epilepsia, leikattu aivokasvain ja mikä parasta olen vasenkätinen.. :) eikä ole edes vitsi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762134Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361756Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111479Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341253Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611234Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161072Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59993- 60975
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103675