perhanan lehtikirvat

gerbera

Siirsin sisään pari kk sitten ulkona eläneen chilipuskan. Kirvat näköjään viihtyvät siinä vaikka mitä teen! En halua käyttää mitään myrkkyjä joita popsin sitten loppujen lopuksi itse suuhuni. Kuuma vesi näyttää tehokkaalta aluksi mutta mistä niitä viheliäisiä aina putkahtaa lisää? Olen suihkuttanut mäntysuovalla, josta ei ole tehoa toisin kuin kuumasta suihkusta. Mutta vajaa viikko menee ja taas näkyy muutama kirva kukassa ja lisääntyminen on taattu. Mitä tehdä, englannista saakka tilattuja erikoischilejä ei bioroskis kyllä kutsu vaikka suihkuttelisin joka päivä!

6

2694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Filbert

      Sama kirvavitsaus vaivasi sisälle siirrettyjä kasvejani. Luin ruotsalaisen ohjeen ruiskuttaa kasvit suopa-spriiliuoksella. Toluhan on sitä, ja vedellä laimentamalla se mielestäni suunnilleen vastasi ruotsalaisohjeen liuosta. Sumutin kasvit kaikkialta ihan märiksi 1:20 laimennetulla tavallisella Mänty-Tolulla (ei vähemmän alkoholia sisältävällä hellävaraisella Puu-Tolulla, jota yleensä suositellaan kasveille). Annoin olla tunnin-pari, ja sitten huuhdoin suihkulla.
      Ruotsalaisohjeessa sanottiin, että käsittely mahdollisesti pitää toistaa parin viikon päästä, mutta ei ole tarvinnut. Kirvat pysyivät poissa.

      • gerbera

        Pitääkin kokeilla tuota mainitsemaasi tolu-vinkkiä!


    • Pössyttelijä

      Morjens!
      Itselläni on ollut ihan samoja ongelmia kasvieni kanssa. eli pieniä vaaleita olioita lehtien pinnalla.
      Neem-öljy on loistava aine,sitä saa ainakin viherpeukku nimisestä kaupasta, niitä on ainakin Helsingissä ja Tampereella. On niillä nettisivutkin, voit tilata sieltä.

      Itse olen sekoittanut Neem-öljyä ja mäntysuopaa lämpöiseen veteen ja suihkutellut koko kasvin kauttaaltaan läpimäräksi. Lehtien alapuolet on kuulemma kaikkein tärkeimmät, siellä ne pirulaiset pesii.

      Hauskaa jatkoa!

    • ötökätpois

      Tetranychus urticae UNTIMATE KILL:

      -capsaicine
      -garlig
      -raw tobacco
      -dishwashing liguid(2/100)
      -water(akkuvesi tukkii selkärangattomien hengitys tiehyet)
      -thyme(kasville turvallinen)
      -lemon(kaikki ötökät karttavat tätä)
      -baking soda(tappaa pahat sienet)

      Miten on,jos liuos menee kasvin juurille?Onko saippua myrkyllistä kasveille?

    • puutarhalehden vinkk

      Myös nokkosvesi on vanhanajan konsti. Nokkosia liottaa vedessä useita päiviä ja sitten ruiskii kasveille.

      Tätä käytän itse kirvoihin. asitanpesuaine (yksi osa), ruokaöljy (kaksiosaa), loput vettä (ehkä kolmeosaa). Sekoita ensin ruokaöljy ja astianpesuaine sitten lopulta vettä. Joskus joutuu ruiskuttamaan kahdesti.

    • Samettikukka

      Minulla on sellainen probleemakuin, olen muutamana vuonna istuttanut samettikukkia ja muutaman viikon kuluttua niiden lehdet alkavat olla rei`issä Pihalla on myös kultapalloa ja sama juttu.Näitä ko.kasveja on ollut monta vuotta mutta ongelma ilmestyi vasta muutama vuosi sitten.Nyt olen ostanut daalioita mutta en ole vielä istuttanut niitä.Talvet on Eerikaa tai Callunoita samassa kukkapenkissä. En tiedä mitä myrkkyä kokeilisin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      266
      4783
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      80
      3227
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      36
      2643
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2523
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1797
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1590
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      94
      1368
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1005
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      988
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      99
      938
    Aihe