Turbon huolto

Millä tavalla turbo huolletaan? autoni on kulkenut jo 160 tuhatta, kaveri sanoi, että se turbo pitäisi huoltaa?
911847
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

moi en ole koskaan huoltanut turboa.. turhaa touhua..

Äänestä
  • turboa kannata\tarvitse huoltaa ellei se rupea ääntämään tai vuotamaan öljyä ahtoputkeen\pakoputkeen\pihalle. jos huolehtii et koneessa on kunnon öljyt pitäisi turbon toimia tosi pitkään.

    Äänestä

  • ex turbo kuski kirjoitti:

    turboa kannata\tarvitse huoltaa ellei se rupea ääntämään tai vuotamaan öljyä ahtoputkeen\pakoputkeen\pihalle. jos huolehtii et koneessa on kunnon öljyt pitäisi turbon toimia tosi pitkään.

    ex turbo kuski kirjoittaa täyttä asiaa.
    älä jätä niin kutsuttuun huoltoon, sama juttu kun ennenvanhaan jätit videon huoltoon, rahat meni, mutta kuva ei tullut paremmaksi.

    Äänestä

Kaikenlaisia kavereita sinulla!! Turbo kestää auton iän, jos öljyä on aina koneessa, kaasu pohjassa -ajon jäljiltä konetta ei heti pysäytetä, kun turbo on vielä punainen ja jos imurööristä ei ahtimen siipiin tule vierasesineitä (hiekkapölyä, jääpaloja tms.)

Jos jokin em. jutuista on tuhonnut turbon, ei se huoltamalla horjaannu vaan vaihtamalla.

Äänestä
  • Jos siiven akselissa on päittäisvälystä niin se on huollon tarpeessa. Tietenkin joku dieselin matalapaineturbo voi kestää vaikka puoli miljoonaa kilometriä mutta ei se mitään ahdakaan. Toinen merkki turbon lopun elkeistä on savutus tai outo ääni.

    Äänestä

  • ahdin_määrää_tahdin kirjoitti:

    Jos siiven akselissa on päittäisvälystä niin se on huollon tarpeessa. Tietenkin joku dieselin matalapaineturbo voi kestää vaikka puoli miljoonaa kilometriä mutta ei se mitään ahdakaan. Toinen merkki turbon lopun elkeistä on savutus tai outo ääni.

    2.45 td toyotani työntää käryä aikalailla. Kun ajaa pätkän ja sammutaa ja lähtee taas kohta jatkamaan niin johan on käry melkoinen. Toisaalta taas kun ajaa maantietä, niin ei mitään isompaa käryä. Öljyä syö n.2 l/10tkm. Välillä veto tuntuu huonommalta. Kyllä kai se turbo kohta uusittava?

    Äänestä

  • tate kirjoitti:

    2.45 td toyotani työntää käryä aikalailla. Kun ajaa pätkän ja sammutaa ja lähtee taas kohta jatkamaan niin johan on käry melkoinen. Toisaalta taas kun ajaa maantietä, niin ei mitään isompaa käryä. Öljyä syö n.2 l/10tkm. Välillä veto tuntuu huonommalta. Kyllä kai se turbo kohta uusittava?

    Sama vika "rahikaisella".Joo tolla öjyn kulutuksella ei oo vielä mitään hätää....onko vanhakin kone.Mulla on tuo -86 vuosimallia olevan cressidan 2.4TD ja käryä tulee kanssa.Öljyä menee hivenen enemmän kympille, mutta vaihdan 7000km välein öljyt(varman päälle) eli siinä välillä menee alle pari litraa.Se on tärkeintä että sitä öljyä on siellä koneessa,ettei käy niinkuin edelliselle omistajalle autoni kohdalla.

    Äänestä

nyt on turbo huollettu. Auto muutui aivan eri vehkeeksi. Jaksaa vetää, ei savuta, pakokaasu ei haise öljylle ja toivon mukaan öljyn kulutus vähenee huomattavasti. Tiivisteet oli pilalla ja renkaat huonot, laakeroinnit oli ok mutta nekin uusittu. Ei sun tarvi huoltaa turboa ässä vaiheessa. Tärkeää on pitää ilmanputsari puhtaana ja öljynvaihto ajallaan. Lämmitä ja jäähdytä kone huolellisesti.

Äänestä
  • Missä niitä hyviä korjaajia on ?. Ei se varmaan
    mitään tee itse hommia ole ja mikä on suhde
    uuden hankintaan hinnassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


varikolle kirjoitti:

Millä tavalla turbo huolletaan? autoni on kulkenut jo 160 tuhatta, kaveri sanoi, että se turbo pitäisi huoltaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu