VOLVO 850 2.5 10V -94 Moottori alkoi naputtamaan, venttiilin nostimet on vaihdettu, naputus jatkuu??? oliskohan mäntä hajonnut? moottori käy muuten ihan hyvin
850 Koliseva moottori?
8
1802
Vastaukset
- minä..
Jos mäntä vaurioituu/hajoaa ei auto muten käy enää ihan hyvin.Olihan mulla tällaiseen vikaankin pikku tarina joka on muuten tosi.Tapahtui vuonna papu eräällä pikkutiellä,kun oltiin ajelemassa kaverin ford anglialla,että bensa loppui.Ei muuta kuin parin kilsan päästä hakemaan iskän moottorisahan bensat käyttöön,että saadaan auto pois yleiseltä tieltä.Fordissa oli aika huono akku jonka takia ajateltiin antaa sille pienet huikat suoraa kaasariin.Siinä kohmeisin sormin ilmanpuhdistaja irti,bensaa kaasrin ja jo hörähti.
Kaverini pumppasi kaasua aika kovin,että ankka olisi pysynyt käynnissä kunnes yhtäkkiä ankka yskäsi ja koneesta kuului kilkatus.Kaveri sammutti sen heti ja ei muuta kun me kaksi viisasta ihmettelemään.Mitään näkyvää vikaa ei havaittu joten,ilman putsri kiinni ja pois yleiseltä tieltä.Niin tai olisimme kiinnittäneet ilmanputsarin jos mutteri siitä päältä olisi löytynyt.Kun se siitä käynnistettiin sieltä kuului sellainen hentonen naputus joka nousi ja laski kierrosten mukaan. PS.Kansi avattiin myöhmmin ja siellä se ilmanputsarin mutteri oli kiinni männän päässä kuin prässillä olisi painettu. - _seppä_
öljypohja irti vaan...
- -94 mallissa olisi
jostakin syystä erilaiset männät kuin muissa. Siis lyhyeämmät. Ne sitten aikoinaan alkavat kääntyä "kallelleen" ja kolista. Epäilen kyllä tuota teoriaa mutta huhu on huhu kunnes toisin toditetaan.
- GM1
Toivottavasti öljypohjan saa irti koneen ollessa paikoillaan. Puristuspaineet oli yhdessä sylinterissä 12 bar kun muissa 14 bar, koneella ajettu alle 200tkm
- _seppä_
Öljypohjan saa kirti ihan helposti paikoillaan ollessa mitään purkamatta. öljypohjan ja lohkon välissä ei ole tiivistettä vaan se on liimattu tasotiivisteellä kiinni. vaikka kaikki pultit on pois niin aika tiukassa on viellä silti. älä halkaise kun irroitat.
- GM1
No kiertokangen laakerihan sieltä oli paskana, uudet laakerit olis paikoillaan, huomenna koekäynnistys....
- Joopa joo
Aika mielenkiintoista, että alle 200tkm mennyt laakeri. Tosi uskottavat km jälleen kerran.
Onhan noita nähty 150tkm ajettuja huippusiistejä tuontivolvoja. Kumma vaan, kun laturit / startit / nivelet hajoavat kuin 350tkm ajetuista :)
- joo
johtuisko suuttimista nehän toisinaan naputtaa.(kiinni/auki/kiinni)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762066Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361728Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101402Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291200Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591198Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161041- 60959
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58957