Yksityinen sairaala

Jatta

Asun Jyväskylässä. Melläpäin synnytysosasto on saanut rajua palautetta viime aikoina. Virheitä on sattunut ja hoitajien käytös on ollut jo törkeää. Nyt kun lapsien hankkiminen on kohta ajankohtaista, niin en voi olla miettimättä millaista hoitoa Jyväskylässä saan.

Onko kenelläkään tietoa, voiko yksityisessä sairaalassa synnyttää tai tehdä keisarileikkauksen? Mikähän olisi lähin paikka ja kuinka kalliiksi tulee? Tosin rahalla ei tässä tapauksessa ole mitään väliä, sillä tahdon yksilöllistä hoitoa, ilman hoitajien törkeitä kommentteja.

3

893

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pienen pojan äiti

      Kyselin kesällä aiheesta palstoilla ja muutamalta terveydenhuollon henkilöltä ja päädyin siihen käsitykseen, että Suomessa ei ole yksityissairaalaa, joka hoitaisi synnytyksiä. Eli yksityistä synnytystä ei mielestäni voi saada paitsi niin, jos löydät synnytyslääkärin, jolla on yksityisvastaanotto ja joka on oikeutettu ottamaan potilaan erikoismaksuluokkapotilaaksi sairaalaan. Tällöin voitte sopia ko. lääkärin kanssa asiat niinkuin parhaaksi näette ja menet tavalliseen sairaalaan hänen potilaakseen erikoismaksuluokkapotilaana.

      Ota selvää, kuka olisi tuollainen lääkäri teilläpäin ja voiko lähelläsi olevassa sairaalassa yleensäkin olla erikoismaksuluokkapotilaita. En ole varma, onko tuo mun termi ihan oikein, mutta tuollaisen kuulin kesällä. Tosin eihän tuo estä hoitajia käyttäytymästä miten haluavat, mutta ainakin noin voisi saada sen lääkärin jonka haluaa hoitamaan synnytyksensä niinkuin olette sopineet.

      Hae www.liberovaipat.fi synnytys-keskustelusta kesä-heinäkuun viesteistä juttuja, siellä on ainakin puitu näitä asioita!

      Tsemppiä!

      Ja jos olen väärässä tuon suhteen, ettei yksityssairaalat tee synnytyksiä, niin korjatkaa joku tietoni.

      • ei mahdollista

        Erikoismaksuluokkaa ei enää ole. Se poistettiin, perusteena lääkäreiden ahneus.


      • Ei pidä paikkaansa
        ei mahdollista kirjoitti:

        Erikoismaksuluokkaa ei enää ole. Se poistettiin, perusteena lääkäreiden ahneus.

        EML-oikeudet ovat vielä voimassa niillä jotka ne ovat aiemminkin omanneet, mutta uusia ei enää myönnetä. Eikä EML-maksulla "osteta" muuta kuin lääkärin valintaoikeus. Lääkärin harkinnassa on sitten mm. synnytystapa. Ja jos lapsi päättääkin syntyä silloin, kun ko. lääkäri ei ole työssä, ei aiemmin "oman" lääkärin kanssa sovitut asiat sido toista lääkäriä. Hän tekee niin kuin omasta mielestä parhaaksi näkee, tietysti kuunnellen synnyttäjänkin mielipidettä niin kuin muutenkin tapahtuu.

        Tuosta privaattisairaaloiden "synnytyshaluttomuudesta" voi muuten rivien välistä päätellä millä vakavuudella alan asiantuntijat suhtautuvat synnytysten riskeihin, kun eivät kilvan riennä palvelua tarjoamaan vaikka kysyntääkin olisi. Ja jotkut ymmärtämättömät haaveilevat vielä kotisynnytyksestäkin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      1989
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1705
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1332
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1155
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1153
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1020
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      933
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      922
    Aihe