Asun Jyväskylässä. Melläpäin synnytysosasto on saanut rajua palautetta viime aikoina. Virheitä on sattunut ja hoitajien käytös on ollut jo törkeää. Nyt kun lapsien hankkiminen on kohta ajankohtaista, niin en voi olla miettimättä millaista hoitoa Jyväskylässä saan.
Onko kenelläkään tietoa, voiko yksityisessä sairaalassa synnyttää tai tehdä keisarileikkauksen? Mikähän olisi lähin paikka ja kuinka kalliiksi tulee? Tosin rahalla ei tässä tapauksessa ole mitään väliä, sillä tahdon yksilöllistä hoitoa, ilman hoitajien törkeitä kommentteja.
Yksityinen sairaala
3
941
Vastaukset
- Pienen pojan äiti
Kyselin kesällä aiheesta palstoilla ja muutamalta terveydenhuollon henkilöltä ja päädyin siihen käsitykseen, että Suomessa ei ole yksityissairaalaa, joka hoitaisi synnytyksiä. Eli yksityistä synnytystä ei mielestäni voi saada paitsi niin, jos löydät synnytyslääkärin, jolla on yksityisvastaanotto ja joka on oikeutettu ottamaan potilaan erikoismaksuluokkapotilaaksi sairaalaan. Tällöin voitte sopia ko. lääkärin kanssa asiat niinkuin parhaaksi näette ja menet tavalliseen sairaalaan hänen potilaakseen erikoismaksuluokkapotilaana.
Ota selvää, kuka olisi tuollainen lääkäri teilläpäin ja voiko lähelläsi olevassa sairaalassa yleensäkin olla erikoismaksuluokkapotilaita. En ole varma, onko tuo mun termi ihan oikein, mutta tuollaisen kuulin kesällä. Tosin eihän tuo estä hoitajia käyttäytymästä miten haluavat, mutta ainakin noin voisi saada sen lääkärin jonka haluaa hoitamaan synnytyksensä niinkuin olette sopineet.
Hae www.liberovaipat.fi synnytys-keskustelusta kesä-heinäkuun viesteistä juttuja, siellä on ainakin puitu näitä asioita!
Tsemppiä!
Ja jos olen väärässä tuon suhteen, ettei yksityssairaalat tee synnytyksiä, niin korjatkaa joku tietoni.- ei mahdollista
Erikoismaksuluokkaa ei enää ole. Se poistettiin, perusteena lääkäreiden ahneus.
- Ei pidä paikkaansa
ei mahdollista kirjoitti:
Erikoismaksuluokkaa ei enää ole. Se poistettiin, perusteena lääkäreiden ahneus.
EML-oikeudet ovat vielä voimassa niillä jotka ne ovat aiemminkin omanneet, mutta uusia ei enää myönnetä. Eikä EML-maksulla "osteta" muuta kuin lääkärin valintaoikeus. Lääkärin harkinnassa on sitten mm. synnytystapa. Ja jos lapsi päättääkin syntyä silloin, kun ko. lääkäri ei ole työssä, ei aiemmin "oman" lääkärin kanssa sovitut asiat sido toista lääkäriä. Hän tekee niin kuin omasta mielestä parhaaksi näkee, tietysti kuunnellen synnyttäjänkin mielipidettä niin kuin muutenkin tapahtuu.
Tuosta privaattisairaaloiden "synnytyshaluttomuudesta" voi muuten rivien välistä päätellä millä vakavuudella alan asiantuntijat suhtautuvat synnytysten riskeihin, kun eivät kilvan riennä palvelua tarjoamaan vaikka kysyntääkin olisi. Ja jotkut ymmärtämättömät haaveilevat vielä kotisynnytyksestäkin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874148Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283087No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760