ONKO TÄMÄ HOMETTA

mama

Meillä kylpyhuoneen seinissä saumauksessa mustia pisteitä tai läikkiä.Onko tämä hometta??

3

691

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Homentikko

      Voit tarkistuttaa sen viljelyttämällä mustista pisteistä otetut näytteet. Kutsu paikalle terveystarkastaja. Se voi olla "sädesientä" eli aktinobakteeria (yksi kosteusvauriomikrobi), joka on terveydelle vaarallinen. Se voi olla myös Aspergillusta, joka myös on terveydelle vaarallinen.

      Milloin kylpyhuoneesi on remontoitu ?
      Onko siellä asianmukaiset kosteuseristeet. Kaseeni on kielletty eristeenä 1995 jälkeen.
      Onko kylpyhuoneesi ilmastointi kunnossa ?

      • ei reksiteröidy - miksi ?

        Yritin reksisteröityä muualta kuin kotikoneeltani (olen kylässä Helsingissä) ja nimimerkkini "hilkkaliisa" ei jostain syystä rekisteröidy. Yhdesti se rekisteröityi, mutta sitten tuli ilmoitus "niminerkki on jo toisen käytössä".

        Olen sittn homentikko (hilkkaliisa) ja salalsananikin on varmasti oikein.


      • usein asukkaan oma syy

        www.asuntotieto.com


        "Monta kertaa ihmiset hätääntyvät, kun löytävät pesuhuoneidensa laattojen saumoista mustia pilkkuja, hometta ja itiökasvustoa. Monet luulevat seinien olevan läpihomeessa. Hätääntyminen on ihan ymmärrettävää, mutta vaurio ei välttämättä johdu rakenteen sisään päässeestä kosteudesta, vaan se on seurausta liian kosteasta ilmasta.

        Tätä niinsanottua pintahometta syntyy, kun suihkussa käydessä vettä, saippuaa ja iholla olevia ravinteita roiskuu ympäri seiniä ja lattiaa, eikä sitä viitsitä kuivata saatika pestä. Vaikka lattiassa olisi kuinka jyrkät kaadot hyvänsä, jää vettä aina useita litroja klinkkereiden saumoihin, samoin kuin pisaroita seinille. Moni antaa veden jäädä lattialle ja seinille ja odottelee sen haihtumista. On kuitenkin selvää, että mitä vähemmän aikaa pinnat ja rakenteet ovat alttiita kosteudelle, sen terveellisempää se on rakennukselle.

        Tämäntyyppisen kosteuden varmin torjuntakeino on se, että vesi lakaistaaan kumilastalla pisaroina lattiakaivoon. Toimenpide ottaisi aikaa vain noin puolisen minuuttia, mutta tämäkin on monille ihmisille liikaa. Luotetaan vain siihen, että talolla on 10 vuoden takuu ja, jos hometta esiintyy, teetetään pesuhuone uusiksi 9,5 vuoden kuluttua rakennuttajalla. Saadaanhan siinä samalla uutta ilmettä asunnolle, ja mikä parasta rakennuttajan piikkiin.

        Samaan aikaan tingitään lämmityskustannuksista, pienennetään lämpöjä ja tungetaan ilmanvaihtohormiin villahousuja. Järkevämpää olisi tietysti tuulettaa jäljelle jäänyt kosteus taivaan tuuliin riittävän lämmityksen ja ilmanvaihdon avulla, tai vaikka ikkunaa avaamalla. Tässä yhteydessä on kuitenkin syytä muistuttaa, että yksi kuutio 20 asteista ilmaa pystyy sitomaan itseensä ainoastaan noin17 grammaa vettä - ajatelkaa, vain yskänlääkemitallisen! Syntyy aikamoinen lämmönhukka, jos 2-3 litraa vettä haihdutetaan pelkästään tuulettamalla. Järkevämpää on kuivata irtovedet lastalla ja tehotuulettaa jäännöskosteus pois. Pyykinkuivauksesta sisätiloissa aiheutuu aivan samanlaisia ongelmia. Asunto ei ole pyykinkuivatuspaikka!"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4263
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3233
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2350
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 141
      948
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe