mille tilile kannattais laittaa n. 4000€? rahat pitäisi pystyä nostamaan ainakin muutaman kerran vuodessa ilman suurempia kuluja. Niin ja pitäis saada hyvää korkoakin.
voisko joku
7
4362
Vastaukset
- mitää
Niin ja pitäis saada hyvää korkoakin.
---------
Mitä se, paljonko se hyvä korko on.
Vastaa jos luet palstaa vielä.- alkup.
vähintään 0,7% tai enemmän. Nii ja mielellään isommassa pankissa, koska ne on turvallisempia.
- määräaikaistalletus
alkup. kirjoitti:
vähintään 0,7% tai enemmän. Nii ja mielellään isommassa pankissa, koska ne on turvallisempia.
Määräaikaistalletus 3kk, korko ainakin 2%(-verot).
Joka pankista saa varmasti tuollaisen.
Toinen vaihtoehto voisi olla jokin matalakuluinen rahasto josta saa nostaa ~kolmen kuukauden kuluttua ilman lunastuspalkkioita tai muita riistoja(esim. www.seligson.fi). - Teukka
alkup. kirjoitti:
vähintään 0,7% tai enemmän. Nii ja mielellään isommassa pankissa, koska ne on turvallisempia.
Eipä ne isommat pankit kyllä sen turvallisempia ole. SKOP ja KOP olivat aikanaan varsin isoja ja pankkikriisin pahimmat häviäjät.
Valtion talletussuoja koskee pienempiä pankkeja, joten siitä se turva tulee, eikä pankin luottoluokituksesta.
- Määmää
Nordealla on ainakin kasvutili, jolla saa tuollaiselle summalle 0,70-0,85 % koron. Rahaa saa nostaa ilmaiseksi 4 kertaa kalenterivuodessa.
- jeppe
Liity esim. prismassa s-jäseneksi. liittymismaksu 100€ (saa takaisin, jos joskus eroaa) korko 1%/kk ja rahaa saat nostaa vaikka joka päivä! ostoksista bonuksia eli rahaa tilille :) 100% varma juttu..
jos enemmän halajaa korkoa, niin määräaikainen tili.. tapiolassa tais olla korko 1,75%/kk muista en ole lähiaikoina kysynyt. - Teukka
jeppe kirjoitti:
Liity esim. prismassa s-jäseneksi. liittymismaksu 100€ (saa takaisin, jos joskus eroaa) korko 1%/kk ja rahaa saat nostaa vaikka joka päivä! ostoksista bonuksia eli rahaa tilille :) 100% varma juttu..
jos enemmän halajaa korkoa, niin määräaikainen tili.. tapiolassa tais olla korko 1,75%/kk muista en ole lähiaikoina kysynyt.Pakko kommentoida: korko tuskin on 1-1,75% kuukaudessa, vaan vuodessa.
Ja S-tilistä muuten. Ei ole 100% varma juttu, muuttavat omapäisesti korkoa, eikä ole talletussuojaa. (osa lukijoista muistaa Elannon säästökassa sotkut) Pienille summille (esim. kuukausittaisille kauppamenoille) S-tili ihan ok, mutta suurempia summia harkitsisin esim. lyhyen koron rahastoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751972Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361698Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81324Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241146Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59927
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57912