haluaisin tutustua vanhempiin joilla on kehitysvammainen lapsi itselläni on down-syntroomaa sairastava noin 4-vuotias poika .olisi mukava jakaa kokemuksia ja vinkkejä yhdessä eli ottakaa vaan rohkeesti yhteyttä.
kehitysvammainen
2
652
Vastaukset
- lottaliisa
Itselläni on veli, jolla on downin-syndrooma. Hänellä oli puheenkehitys ja liikkumaan oppiminen jäljessä. Oletko opettanut pojallesi apu viittomia. Opeta ne hänelle ihmeessä. Tukevat puhetta ja auttavat ymmärtämään lasta. Kärsivällisyyttä ja voimia matkalle lapsesi kanssa !!!
- Nimetön
kiitos vastauksestasi kyllä olemme aloittamassa pikkuhiljaa kotona ja tarhassa tukiviittomia mutta koska poikani ymmärtää kaikki sanat ja opettelee juuri tavuja olemme katsoneet sopivaksi edetä rauhassa.kyllä tässä jaksamista tarvitaan mutta silti elämme normaalia elämää ja on mukava katsoa kun poika kehittyy kun syntymän jälkeen oli melkein varma että hän kuolee mutta nyt on pirteä ja vikkelä vipeltäjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1057361
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985243Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163506Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253441Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352534Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3421472Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?541314