Miten on muslimit? Kuinka suhtaudutte, mikäli joku muslimi kääntyy Suomessa kristinuskoon? Mikäli esim. tyttärenne kääntyy kristinuskoon? Suvaitsetteko edelleen hänet perheenne/sukunne/yhteisönne jäseneksi? Voitteko hyväksyä tämän naisen, mikäli hän nai suomalaisen aviomiehen ja kääntyy kristinuskoon? Koraani kieltää tämän ja muslimimaissa sellaisen naisen kohtalo on perheensä ja yhteiskunnan osalta hyvin armoton.
Voitteko täällä Suomessa sellaisen hyväksyä vai suljetteko tämän naisen yhteisönne ulkopuolelle?
muslimi kääntyy
11
1167
Vastaukset
- Gohar
Tämä asia on taas niitä, jotka riippuvat täysin yksilöstä ja perheestä; jotkut eivät hyväksy, joillekin on ihan sama, jotkut ehkä nikottelevat ensin mutta eivät missään nimessä mene hylkäämään perheenjäsentään. Yleistys on turhaa, koska ääripäitä ja kaikkea siltä väliltä löytyy ihan varmasti. Niinkuin vähän jokaisessa asiassa ihmisten keskuudessa.
Minä en hylkäisi, eikä minua hylättäisi. Vanhempi tyttö on ilmoittanut olevansa muslimi ja tahtovansa muslimi poikaystävän, nuorempi sanoo, ettei kuuna kullan valkeana aio olla muslimi, eikä kuulua mihinkään uskontokuntaan ja ettei ikinä mene naimisiin ainakaan muslimin kanssa. Ja molemmat on ihan yhtä rakkaita edelleen.- exsä
Mitä islamin uskonto sanoo uskontonsa vaihtajasta?
Uskovaislle muslimeille on tietysti tärkeää noudattaa uskontonsa määräyksiä. exsä kirjoitti:
Mitä islamin uskonto sanoo uskontonsa vaihtajasta?
Uskovaislle muslimeille on tietysti tärkeää noudattaa uskontonsa määräyksiä.ei ole mitään pakkoa.
- exsä
karvapää kirjoitti:
ei ole mitään pakkoa.
Etkö tiedä, että tuo on kumottu myöhemmin?
Minä en kysynyt, onko pakkoa, vaan kysyin, mitä uskosta luopuneelle käsketään tekemään? exsä kirjoitti:
Etkö tiedä, että tuo on kumottu myöhemmin?
Minä en kysynyt, onko pakkoa, vaan kysyin, mitä uskosta luopuneelle käsketään tekemään?koraanissa, sitä ei ole kumottu.
- exsä
karvapää kirjoitti:
koraanissa, sitä ei ole kumottu.
Etkö tiedä, että Koraanissa on moniakin suuria kumottu? Sehän on eräs islamin periaatteita. Muhammed sai myöhemmin ilmestyksiä, joissa kumottiin aikaisempia suuria. Eräs sellainen on "saatanalliset säkeet". Näistä kirjoittanut Salman Rushdie sai kuolemantuomion, joka on yhä voimassa.
Pitääkö minun hakea sinulle nämä asiat nenän eteen?
Sen voin tehdäkin, mutta en hyvin nopeasti. - Aabra-ham
exsä kirjoitti:
Etkö tiedä, että Koraanissa on moniakin suuria kumottu? Sehän on eräs islamin periaatteita. Muhammed sai myöhemmin ilmestyksiä, joissa kumottiin aikaisempia suuria. Eräs sellainen on "saatanalliset säkeet". Näistä kirjoittanut Salman Rushdie sai kuolemantuomion, joka on yhä voimassa.
Pitääkö minun hakea sinulle nämä asiat nenän eteen?
Sen voin tehdäkin, mutta en hyvin nopeasti.islamista ei saa ainakaan Karvapään kannatusta. Harmittaako?
- exsä
Aabra-ham kirjoitti:
islamista ei saa ainakaan Karvapään kannatusta. Harmittaako?
Etkö millään malta odotella karvapään vastausta?
- exsä
karvapää kirjoitti:
oli oikeassa.
Minä olen oikeassa Koraanin suhteen. Sinä et tunne Koraania:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1000000000000010&posting=22000000011539355 - JAJH
Aabra-ham kirjoitti:
islamista ei saa ainakaan Karvapään kannatusta. Harmittaako?
sinä olet karvapää. Vaí oletko?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361705Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81332Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241155Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591153Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60933
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57922