Lentokoneeseen sopiva peli kahdelle

Futur

Pitkä lento tulossa, suositelkaapa lentokoneessa pelattavaa kahdelle sopivaa peliä joka ei perustu täysin tuuriin vaan jossa tarvitsee järkeäkin. Olisikohan sittenkin joku korttipeli parempi?

3

1711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lentoemo!

      Paljon pöytätilaa vievät pelit voi sitten jättää heti pois laskuista. Samaten pelit joissa puhutaan terroristeista, räjäyttämisestä tms. Se rajaa Laivanupotuksen pois.

      Äkkiseltään tulee mieleen takavuosien hitti Mastermind, jossa ei todellakaan pärjää pelkän tuurin varassa. Ihan tavalliset pelikortitkin ovat OK valtavan pelivalikoman vuoksi.

      Kortteja ja nopanheittoa yhdistelevä helppo peli Knights vaatii hieman pöytätilaa nopanheittoa varten, noppien kolina ajaa kanssamatkustajat hulluuteen ja pudonneita noppia pitää kaivaa muiden lentolaukuista. Muuten se olisi oiva peli tähän tarkoitukseen.

      Jätkänshakkia voi pelata kyllästymiseen asti ruutupaperilla. Kaupan on myös jätkänshakkimainen Neljän suora pudotettavine nappeineen.

      Tarinankerrontaan keskittyvä Once upon a time... -peli tarjoaisi hupia kanssamatkustajillekin: "Olipa kerran maaginen ikkuna..."

    • Sanailija

      Näin Anttilassa kyseisen pelin hintaan alle 17 €. Kirjain-nappuloissa on magneetit, eli pitäisi ainakin pystä laudalla, kun ne on siihen kerran asettanut. Tosin saattaahan niitäkin joutua etsiskelmään kanssamatkustajien laukuista, on ne lentokoneen tarjottimetkin niin kaukana toisistaan.

    • Eldacar

      Lord of the Rings: Confrontation on pätevä kahden pelaajan peli ja siinä ei tuurielementti pääse vaikuttaman vaan taito ja järkeily voi tuoda voiton tai tappion. :) Peli on nimensä mukaan sormusten herran lisenssipeli, eli toinen pelaa "pahoja" ja toinen "hyviä". Hyvän pelaajan tarkoituksena tuhota sormus ja pahan tarkoituksena tappaa Frodo tai vallata Kontu. Pelin kesto on alta puolentunnin ja kestää lukemattomia pelikertoja. Peli tapahtuu pelilaudalla jonka koko on matkallekkin sopiva 30x30 senttiä. Komponenttejä ei ole kovin montaa. Molemmilla puolilla 9 hahmoja kuvaavaa muovimerkkiä ja 9 korttia.

      Toinen pätevä kahden pelaajan peli on Lost Cities, myynnissä myös suomenkielisenä versiona (muistaakseni Kadonneet kaupungit). Peli pelataan pelin mukana tulevilla korteilla ja ei tarvitse paljoa tilaa. Lentokoneen pöytä riittä mainiosti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      280
      3468
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1923
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      30
      1561
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1093
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1034
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      68
      1008
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      90
      865
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      727
    10. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      196
      720
    Aihe