Tuli ensimmäinen takaisinkutsu C2:eeni (vm. 2003). Kyseessä etujousien tukilevyjen asennus??
Koskeeko tämä toimenpide muitakin malleja ja onko kyseessä isokin suunnittelumoka ...kuullostaa ainakin huolestuttavalta, että etujouset tarvitsee lisärautaa tuekseen.
Koskeeko tämä toimenpide muitakin malleja ja onko kyseessä isokin suunnittelumoka ...kuullostaa ainakin huolestuttavalta, että etujouset tarvitsee lisärautaa tuekseen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
elokuussa käytin meidän berlingon samassa operaatiossa.
laitettu.Eli c3,c2,berlingot ja picassot ovat saaneet jousien suojalevyt. Ja eihän siinä mitään huolenaihetta ole. Päinvastoin olisit tyytyväinen,että ajat sellaisen konsernin autolla,jolla moinen operaatio tehdään. En ole ainakaan kuullut että muut kun pösöt ja sitikat ovat noita suojia saaneet,vaikka muillakinmerkeillä jousia katkeilee ajossa rikkoen renkaita.Ellei jopa enemmänkin noissa rapeissa ranskalaisissa. Eli ranskassa reagoitiin nopeasti kyseiseen epäkohtaan....siis pösön ja sitikan kohdalla.
Saamassani kutsussa puhataan kyllä jousien tukilevyistä - ei suojista. Eli lisätäänkö jousen ja tukivarren väliin jonkinlainen "prikka"?
Vai onko kyseessä tosiaan jonkinlainen suojalevy jousen rikkoontumisen varalle?
niin sitten näet. Tulevat ikäänkuin juosikupiksi joita ei alunperin ole.