Huumausainelaki astui voimaan 1. tammikuuta 1994. Sen mukaan huumausaineen tuotanto, valmistus, maahantuonti, maastavienti, jakelu, kauppa, hallussapito ja käyttö muuhun kuin lääkinnällisiin, tieteellisiin tai huumausainerikosten ehkäisemistä tai tutkintaa edistäviin tarkoituksiin on kielletty.
Huumausaineet aihettavat vaaraa niin käyttäjälleen kuin myös käyttäjän ympäristölle ja siksi yksinkertaistettuna Suomessa on kaikki muu huumausaineisiin liittyvä kielletty paitsi niistä puhuminen. Aineita ei saa käyttää tai hallussapitää edes omiin tarkoituksiin.
Lain piiriin kuuluvat myös hasis ja muut kannabistuotteet. Niiden hallussapito ja käyttö ovat huumausainelaissa määritelty rangaistaviksi sakoilla tai enintään kahdella vuodella vankeutta.
Huumausainerikokseen syyllistyy henkilö, joka
laittomasti valmistaa tai yrittää valmistaa huumausainetta tai viljelee ooppiumunikkoa, kokapensasta tai hamppua käytettäväksi huumausaineena tai sen raaka-aineena
tuo tai yrittää tuoda maahan tai vie tai yrittää viedä maasta tai kuljettaa tai kuljetuttaa huumausainetta
myy, välittää, toiselle luovuttaa tai muulla tavoin levittää tai yrittää levittää huumausainetta
pitää hallussaan tai yrittää hankkia huumausainetta tai käyttää sitä.
Huumausainerikokseen syyllistynyt on tuomittava sakkoon tai vankeusrangaistukseen enintään kahdeksi vuodeksi.
Kannabiksen käyttäjät ovat rikollisia
4
262
Vastaukset
- VK ovellasi
Robin Hood oli rikollinen.
Eugen Schaumann oli rikollinen.
Oskar Schindler oli rikollinen.
Martin Luther King oli rikollinen.
Dalai Lama oli rikollinen.
Gandhi oli rikollinen.
Lainsuojattomuus ei tarkoita moraalista rappiota vaan välillä moraalisuus voi toteutua ennenkaikkea vain ja ainoastaan lainrikkomisen kautta sikäli kuin laki on moraaliton ja tehty väärintekijöiden suojelemiseksi tai jonkin valtakeskittymän yhteiskuntaa vahingoittavien oikeuksien takaamiseksi.
Me olemme länsimainen kansalaisoikeusyhteiskunta jonka periaate on että kansalaiset voivat toteuttaa itseään sikäli kuin asia jota he tekevät ei loukkaa toisia ihmisiä. Tästä syystä yhteiskunnassamme päihteidenkäyttö on sallittu aikuisille ihmisille - valitettavasti enää tätä "ei loukkaa toisia ihmisiä" periaatetta ei noudateta koska "laillinen päihde" on jossain vaiheessa muuttunut vääräksi ymmärtämykseksi että päihtyneenä saa tehdä mitä tahansa - asiahan ei ole näin.
Toisaalta yhteiskunnassamme on myös turha sääntö joka kieltää tietyt päihteet vaikka yhteiskuntasopimuksen mukaisesti päihteitä saa käyttää kunhan ne eivät aiheuta ongelmia muille ihmisille. Kannabiksen käyttäjät ovat erittäin siistiä porukkaa joista ei kovin paljoa ongelmia aiheudu tavallisille kansalaisille.
Kansalaisyhteiskunnan periaatteen vastasia - siis aitoa konkreettista luonnollista lakia - rikkovat siis ne jotka aiheuttavat päihteilyllään ongelmia toisille ja toisaalta myös ne jotka rikkovat kansalaisoikeusyhteiskunnan perussääntöjä vastaan. - gitta
uusi juttu sulle?
Opitko viime viikolla lukemaan? - edelleen.
Käyttörikoksen maksimirangaistus on 6kk. Käyttörikos pitää sisällään myös hallussapidon omaa käyttöä varten.
Käytännössä käyttörikoksen rangaistus on sakko, jos sitäkään. - Narc
Käytän kannabista rikkomatta lakeja. Revi siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762099Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361741Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101441Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2311228Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601212Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161060Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58972- 60969