"valo"

tonde

minulla on v40 vm.99 siihen tullut semmoinen vika siinä palaa valo joka ohjekirjan mukaan tarkoittaa että vika moottorin elektroniikassa.(valo syttyy sekä sammuu ajoittain) Auto toimii moitteettomasti sekä moottori käy tasaisesti eikä ajaessa tunnu mitään normaalista poikkeavaa.Onko kenelläkään ollut vastaavaa "vikaa" omasta mielestäni ei vikaa?Asiallisia vastauksia odotellen.Kiitos

8

4682

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei tartte

      olla huolissaan. Vikaa ei kumminkaan löydy sinisessä huolossa. Jos valo palaa silloin tällöin, eikä jatkuvasti, niin ei syytä huoleen. Rahat vain heität hukkaan jos huoltoon viet, ellei mene takuun piiriin.
      Mulla on jo kokemusta V70 ja S40 malleista, -03.

      Väittävät, että S40:seen ovat kuulemma tehneet takuuseen jotain softajutskia sekä ns. päivityksiä ajonestolaitteen valon ajoittaiseen syttymisongelmaan, mutta ainakaan jälkimmäistä ei pienempäään autooni ole koskaan tehty, ainakaan sen vian poistamiseksi. 3 päivää sitten valo paloi iloisesti kojetaulussa ennen seuraavaa käynnistystä.
      Kiitoksetko siitä 'määräaikaishuollosta' Oulun Wetterille???

      P.S. Jos moottorivalo syttyi ja palaa jatkuvasti, niin yrititkö kenties vaihtaa vaihdetta ilman kytkimen käyttöä ns. välikaasulla??? Vaihdoin nimittäin vaihdetta pari kertaa tällä tavalla ja valo alkoi palamaan. Mitään vikaa ei kuitenkaan huolossa löytynyt;)

      • tonde

        No en vielä vie autoa huoltoon tarkkailen asiaa.Kiitos


    • James potkukelkka

      Mulla paloi kans toi kyseinen valo, jonkun aikaa meni ilman mitään ongelmia autossa. Sit auto jätti pari kertaa tienposkeen ja lähti käyntiin onneks kylmänä. Autosta oli paskana lambada anturi ja vaihto tais maksaa reilun satasen. Eli kannattaa huoltoon viedä sillä jossain vaiheessa se tielle jättää. Auto vaan sammuu ja siinä on.

    • Baaaalman

      Mulla sama juttu vm.03 V40:ssä.Rupes palaan ja vein huoltoon.Ei löytynyt mitään vikaa,laittoivat jotkut"roikat"kiinni ja tietsikalla hoitivat hommat.Hintaa en tiedä,kun meni takuuseen.

    • Jape

      merkki lambda anturin toimitavirheestä. Voit käyttää sen tai ne irti ja puhdistaa. Jos vielä kenkkuileen niin vaihtoon vaan. Wetteri Oulussa korjaa mielellään. Ja vittuilut saat sieltä ilman lisähintaa.

    • topi

      Mulla oli samanlaista ongelmaa? Biliassa laitettiin töpselit vika oli ilmamassamittarissa ajoittain. Vaikka tietääkseni ko.värkki olisi rikki pitäisi auton tyhjäkäynti ei olisi tasaista eli en vaihtanut osaa valo palaa aina silloin tällöin mutta auto pelaa kuin unelma

    • jerina

      Mulla sama ongelma V40/T4 vm. 2001. Ensin auto ei meinannut käynnistyä millään - vihdoin kun lähti käymään niin tuli kova bensan käry sisälle asti. Ajamaan kun lähdin niin syttyi tämä kyseinen valo. Ajoin n. 15 minuuttia, sammutin auton, käynnistin uudelleen (lähti ihan normaalisti käymään), mutta valo paloi edelleen. Ajoin auton parkkiin ja kun n. tunnin kuluttua lähdin taas ajamaan oli valo sammunut. Valo on syttynyt lyhyeksi aikaa pari kertaa aiemminkin ja aina tähän on liittynyt se että auto ei meinaa millään lähteä käymään. Mistäköhän johtuu ? Huoltoon tuo kai pitää viedä ?

    • V40 t4 turbo vm98 volvoon tuli sellanen vika että ei käynnisty. Avainta kun pyöräyttää niin valot tulee mittaristoon ja kuuluu sirinän tapainen ääni? missä voisi olla vikaa. Voisiko olla releessä jotakin? ainakin se sirisee kun jätin virrat päälle. Releen kohdalla suojamuovissa lukee engine. Auto ei käynnisty vain valot tulee mittaristoon ja ääni. Valotkin himmenee kun toisenkin kerran koittaa startata. Auttakaa viisaimmat. Kiitos etukäteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      67
      758
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      722
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      696
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      129
      649
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      589
    7. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      483
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      26
      465
    9. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      459
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      458
    11. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    12. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      398
    13. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      395
    14. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      58
      377
    15. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    16. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      64
      374
    17. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      61
      374
    18. 32
      361
    19. Jää tyhjää tila

      Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.
      Ähtäri
      24
      359
    20. Miks tämä jatkuu näin pitkään?

      Ootko rakastunut?
      Ikävä
      23
      357
    Aihe