outoa ettei teostokorvaukset riitä

nimetön

On outoa, ettei musiikkikappaletta, joka on ihan julkisessa levityksessä, saisi käyttää julkisessa esityksessä jos teosto korvaukset siitä on maksettu. Toki teosta suojaa tekijänoikeudet, mutta voiko niiden varjolla harrastaa tälläistä rahastusta.

Teostokorvaukset ovat muutenkin todella suuret, joka kerta kun kappale soi siitä menee iso roponen teoston kirstuun josta se maksetaan eteenpäin.

Maalaisjärjellä uskoisi, että jos teostokorvaukset on maksettu, että se riittäisi ja luvat tulisi siinä samalla.

Kyllä musiikkiteollisuus kaivaa itselleen kuoppaansa...

9

2103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • animal3227

      olen samaa mieltä, kun vielä netistä imurointi on vahvasti nousussa ja helppoa, pitäisi vanhanaikaista teostosysteemiä rankalla kädellä uusia. Levystä maksetaan teosto ja 22% Alv:a. Monopoli se on tämäkin..

      • nimetön

        btw. alvi on 22% ruokaa ostaessa. se on 17 kun ostat levyn


      • animal3227
        nimetön kirjoitti:

        btw. alvi on 22% ruokaa ostaessa. se on 17 kun ostat levyn

        Elintarvikkeiden alv on 17 %, kirjojen ja junalippujen Yms 8% ja kaikki ns. tavallinen myytävä on 22%. Ihan tiedoksi sulle, kun näköjään on tieto hakusessa.


    • Vanessa

      Tuon logiikkasi mukaan mitä tahansa musiikkia saisi (tai ainakin pitäisi saada) siis käyttää missä tahansa, esim. Finlandiaa tamppoonimainoksessa tai Olavi Virtaa pornoelokuvien soundtrackina. Tekijöillä ei siis saisi olla valtaa siihen, missä teoksiaan soitetaan. En kannata.

      Idols-jupakassa on tapahtunut selkeä tekijänoikeusrikos, josta on oikeus vaatia korvauksia. Miksi puolustella selkeästi rikollista toimintaa, vaikka Teosto-korvaukset korkeita olisivatkin. Oudointa tapauksessa on, miksei lupaa kappaleen käyttöön oltu edes kysytty. MTV3:lla luulisi olevan kokemusta mainosbisneksestä.

      • sekava juttu

        >> Oudointa tapauksessa on, miksei lupaa kappaleen käyttöön oltu edes kysytty. MTV3:lla luulisi olevan kokemusta mainosbisneksestä.


        Asian tekee kaiketi vielä oudommaksi se, että MTV3 hyväksytti ko. ohjelmapuffin Fremantlella, jonka voi katsoa omistuksensa kautta edustavan samaa tahoa kuin EMI. Ulkopuolisten on vaikea nähdä missä eturistiriita oikein on. Ehkä kysymys ei oikeasti edes ole mistään tekijänoikeusasiasta, jotain muuta riitaa varmaan kulisseissa nyt käydään.

        Sekin on erittäin kyseenalaista, onko ko. puffi ollenkaan mainos. Tämä seikka on hyvinkin tulkinnanvarainen. Jos se on periaatteessa ohjelmatiedotusta, kuten MTV3:n edustaja viihdeuutisissa näytti yhtiön kantana esittävän, MTV3 on menetellyt aivan normaalikäytäntöjen mukaan. Tällöin normaalit Teosto- ym. korvaukset riittävät.

        Jos kyseessä on vain levy-yhtiön paikallisten juristien rahanahne projekti, josta artisti Robbie Williams ei edes tiedä, sitä hullummalta kaikki vaikuttaa. Juristit saisivat ensin miettiä mitä mainosta rahanahneeksi leimautuminen artistille tuo, ennen kuin hyökkäävät sormet syyhyten kokeilemaan purevatko heidän pykälänsä oikeudessa.


    • teostokorvaustenvastaanottaja

      Teostokorvaukset eivät ole suuria, en ymmärrä mistä olet saanut käsityksen ettö ne ovat "todella suuret" ja että kappaleen soidessa kerran siitä lohkeaa "iso roponen". Näin asia ei todellakaan ole.

      Musiikin tekijällä täytyy olla oikeus päättää musiikinsa käytöstä. Tämän luulisi olevan itsestäänselvää. Se, että joku järkeilee kuten "nimetön" tämän ketjun aloituksessa on pöyristyttävää.

      Mitä tarkoitat sanomalla "ihan julkisessa levityksessä"? Tarkoitatko että kun kappale on julkaistu, se ei enää kuulu tekijälleen, vaan on jollain omituisella tavalla yhteistä omaisuutta? Miten ihmeessä olet päätynyt tällaiseen päätelmään?

      Samalla logiikalla voisin esim. leikata pätkän jostain elokuvasta ja käyttää sitä mainostamaan arveluttavia tuotteitani. Tai ottaa minkä tahansa runon mainokseeni sen kummempia lupia kyselemättä. Voisin ottaa sinusta valokuvan kadulla ja lupaa kysymättä käyttää sitä finnivoidemainoksessani, kunhan heittäisin sinulle sen "ison roposen".

      • nimetön

        Siellä itse joku "artisti" sai oikein kunnon slaagin.

        Ymmärrän että saat kovasti tyydytystä muiden kirjoitusten arvostelusta ja muiden suoranaisesta/epäsuorasta haukkumisesta.

        Koita sitten ymmärtää, että oikeassa elämässä tuollainen itseäsi tyydyttävä toiminta saa sinut näyttämään varsinaiselta sudelta.

        Se edustaa vain kantaani, sinulla on oma ja sen tuotkin esille.

        Julkisella levityksellä tarkoitan, sitä että kys. kappale on ostettavissa jossain muotoa. Oli se sitten cd:llä tai internetistä.

        Vapaa levitys on asia erikseen.

        Suomalaisena artistina tuskin saat kovia teostokorvauksia, koska tekemäsi musiikki ei liene kovin hääviä. (piikittelyä)

        Robbie on kansainvälinen artisti, joka kerää suuria teostokorvauksia. Teostokorvauksen suuruus riippuu sen esitysmediasta, tv:ssä kanavalla jolla on miljoonia katsojia, on mahdollista että se korvaus on joka soittokerralla aika iso.

        Tuolla sinun logiikalla jokaisen ravintolan on kysyttävä lupa jokaiselta artistilta yksitellen, johko he saisivat soittaa heidän kappaleitaan. Ei ei, tätä varten on nämä teostokorvaukset!!

        Jos itse harrastat moista poikien kuvaamista kadulla, niin saat kohta kytät perääsi.


      • teostokorvaustenvastaanottaja
        nimetön kirjoitti:

        Siellä itse joku "artisti" sai oikein kunnon slaagin.

        Ymmärrän että saat kovasti tyydytystä muiden kirjoitusten arvostelusta ja muiden suoranaisesta/epäsuorasta haukkumisesta.

        Koita sitten ymmärtää, että oikeassa elämässä tuollainen itseäsi tyydyttävä toiminta saa sinut näyttämään varsinaiselta sudelta.

        Se edustaa vain kantaani, sinulla on oma ja sen tuotkin esille.

        Julkisella levityksellä tarkoitan, sitä että kys. kappale on ostettavissa jossain muotoa. Oli se sitten cd:llä tai internetistä.

        Vapaa levitys on asia erikseen.

        Suomalaisena artistina tuskin saat kovia teostokorvauksia, koska tekemäsi musiikki ei liene kovin hääviä. (piikittelyä)

        Robbie on kansainvälinen artisti, joka kerää suuria teostokorvauksia. Teostokorvauksen suuruus riippuu sen esitysmediasta, tv:ssä kanavalla jolla on miljoonia katsojia, on mahdollista että se korvaus on joka soittokerralla aika iso.

        Tuolla sinun logiikalla jokaisen ravintolan on kysyttävä lupa jokaiselta artistilta yksitellen, johko he saisivat soittaa heidän kappaleitaan. Ei ei, tätä varten on nämä teostokorvaukset!!

        Jos itse harrastat moista poikien kuvaamista kadulla, niin saat kohta kytät perääsi.

        Luulenpa että minä en ole tässä se aiheeseen liittymättömään haukkumiseen sortuva kirjoittaja.

        Mitä tulee itse keskustelun aiheeseen, et taida ihan ymmärtää mistä on kyse.

        Ravintolan soittama musiikki on eri asia kuin musiikin käyttäminen markkinointitarkoituksiin. Mainoksissa.

        Alkuperäisen kirjoituksesi pohjalta tunnut olevan sitä mieltä että mikäli jokin kappale kerää riittävästi teostotuloja, sitä saisi käyttää missä tahansa mainoksissa vapaasti ilman erillistä sopimusta. Tällaista tuskin hyväksyisi kukaan musiikkia julkaiseva henkilö. Logiikka, johon kirjoitukseni perustuu, ei johda siihen että ravintolat joutuisivat kysymään artisteilta erikseen lupaa kappaleiden soittamiseen. Se johtaa vain ja ainoastaan siihen että mainoksissa voi käyttää musiikkia vain kysymällä siihen luvan.

        Musiikkia julkaistaan jotta ihmiset sitä kuulisivat. Teostokorvausjärjestelmä on olemassa säveltäjien ja sanoittajien tulojen takaamiseksi. Tältä pohjalta radio- ja tv-soitto on säveltäjille ja sanoittajille pelkkää plussaa.

        Musiikin käyttäminen mainoksissa on kuitenkin täysin eri asia. Kyse ei ole vain rahasta. Pahimmillaan markkinoitava tuote voi olla pahassa ristiriidassa kappaleen säveltäjän/sanoittajan henkilökohtaisen maailmankatsomuksen ja oikeudentajun kanssa. Ymmärtääkseni Robbie Williams vs. Suomen Idols tapauksessa kysymys on juuri tästä. Ja vaikka tuote olisikin musiikin luojan mielestä "hyväksyttävä", hän ei ole luonut musiikkiaan yhdistettäväksi jonkun muun tahon tuotteeseen ja täten sellaiseen käyttöön tarvitaan erillinen lupa.

        Mitä tulee tuohon mitä kirjoitat teostokorvauksista, en tiedä pitäiskö itkeä vai nauraa. Sanotaan nyt vain, että teostokorvausten suuruus ei määrity musiikin hääviyden tai artistin kansainvälisyyden mukaan. Perähikiän palokunnan torvisoittokunta saa ihan yhtä suuren korvauksen per soittokerta kuin Robbie Williams.


    • Liisa

      Minusta on oudompaa, että tuon tason moka pääsee läpi :P Siis no, kai maikkarilla on syytä olettaa, että ohjelmien tekijät varmistavat kaikki oikeudet ennen lähetystä, mutta luulisi, että sitä tarkistellaan monta kertaa. Jos olisi paperilla jotain, ei olisi riitaa.

      Musiikin maksullisuudesta, eihän sitä voisi kukaan työkseen tehdä jos ilmaiseksi pitäisi antaa tuotoksiaan kenen tahansa käyttöön. Teepä itse joku teos josta toimeentulosi riippuu, ja joku ihan random menee käyttämään sitä ilman lupaa jossain omissa jutuissaan, tehdäkseen sillä rahaa. Niitä pöllijöitähän on ties kuinka paljon jo yleisössä, mutta se on taas eri tarina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      117
      1597
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1458
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      35
      839
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      809
    5. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      746
    6. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      34
      708
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      698
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      690
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      669
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      653
    Aihe