Lääkärintarkastukset

kyselijä

kuinka usein potkunyrkkeilijät käyvät lääkärintarkistuksessa, onko ennen joka kilpailu vai vuosittain vai miten?

6

2554

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1,krt vuodessa

      potkunyrkkeilyottelijan on käytävä kerran vuodessa lääkärintarkastuksessa. suomen potkunyrkkeilyliiton passissa(joka on pakollinen jokaiselle potkunyrkkeilijälle ,oli sitten harrastaja tai kilpailija, jonka seura kuuluu suomen potkunyrkkeilyliittoon)on erikseen kohta jonne lääkärintarkastukset merkitään.

      lääkärillä on syytä myös käydä aina kun tapahtuu joku loukkaantuminen. sitä varten on potkunyrkkeilyliiton jäsenille säädetty pakolliseksi lisenssivakuutus.

      vakuutuksen toki voi ottaa itse valitsemastaan vakuutusyhtiöstä, kunhan se kattaa nimenomaan potkunyrkkeilyssä sattuneet vammat. tämän lisäksi tulee toimittaa vakuutustodistus ja 5e liitolle niin lisenssi on voimassa.
      potkunyrkkeilyliitto tarjoaa harrastajille, kilpailijoille ja junioreille erittäin edullista yhteisvakuutusta ,joka toki kannattaa ottaa ennemmin kuin mikään muu, koska se on todella edullinen. vakuutuksen lisenssin yhteishinta on harrastajille 45e vuodessa, junioreille 35e, ja kilpailijoille 90e.

      jos seurasi ei tiedota lisenssistä ja passista ja vaadi niitä, se rikkoo liiton sääntöjä ja tarjoaa sinulle heikompaa turvaa kun mihin sinulla on oikeus potkunyrkkeilyliiton jäsenenä. vaadi valmentajaltasi tiedottamista lisenssi ja passiasioista. jos ei mikään muu auta niin siirry sellaiseen seuraan joka hoitaa kyseiset asiat kunnollisesti.

      • Mellari

        Periaatteessa myös ennen kisoja esim,SM-kisat on lääkärintarkastus.Salikisoissakin pitäisi olla mutta käytännössä näin on harvoin.


      • kyselijä

        yleislääkärin tekemän tarkituksen, vai pitääkö tähän olla erikoistunut urheilulääkäri?


      • Mellari
        kyselijä kirjoitti:

        yleislääkärin tekemän tarkituksen, vai pitääkö tähän olla erikoistunut urheilulääkäri?

        Yleislääkärillä käynti riittää


      • kyselijä
        Mellari kirjoitti:

        Yleislääkärillä käynti riittää

        täyttäkö hän tiedot passiin vai lääkärintodistukseen?


      • vastailija
        kyselijä kirjoitti:

        täyttäkö hän tiedot passiin vai lääkärintodistukseen?

        Miks ihmeessä tollasia kyselet? Lääkärintarkastus ei oo mikään ykkösasia potkunyrkkeilyssä. Siinä vaan tarkastetaan, ettei ottelijalla oo vammoja/sairauksia, jotka vois estää ottelemisen. Lajissa tärkeintä on se, että oot hyvässä kunnossa ja hoidat hommas kehässä. Lääkärin tarkastukset yms. hoidetaan siinä sivussa. Ja ihan tiedoks vaan, että passissa on paikka lääkärin merkinnöille mutta kaikki lääkärit ei suostu kirjottamaan sinne. Yksityisellä on helpompaa mut lopeta sivuseikkojen kysely ja hus hus sinne treenisalille :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      231
      7716
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5210
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4812
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      75
      3468
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2025
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      1961
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1839
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      44
      1697
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      37
      1639
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      158
      1452
    Aihe