Siksi lestadiolaiset eivät anna kehitysapua...

Martti (vl)

Taas törmäsin Unicefin keräykseen ja sain kuulla, että sen tuotto käytetään tyttöjen koulutukseen ja ehkäisyvalistukseen.

Ymmärrän kyllä, mitä keräyksellä ajetaan takaa, mutta uskovainen ei voi tuollaisia asioita hyväksyä: mies on perheen pää ja ehkäisy on syntiä. Herra loi naisen naiseksi ja naisena naisen tulee pysyä.

Siksi meidän perheeltä ylijäävät eurot menevät lestadiolaisaatteen levittämisen hyväksi SRK:n rahastoon.

14

2233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jälleen

      vauhdissa! Luulisi sinulla olevan muutakin tekemistä kuin mustamaalata yhtä ryhmää!

      • Karjalaisen Kyösti

        Sattumoisin kävin lestadiolaisten kokoontumisessa pari viikkoa sitten. Edellisen kerran kävin satunnaisesti varmaan yli 20 vee sitten.

        Saatanpa mennä uudestaankin, kun täällä sitä noin mainostetaan. Oli ihan kiva kokemus.

        Yleensä ihminen tarvitsee jonkinlaista mainosta, ennen kuin uskaltautuu johonkin uuteen. Saattaahan olla, että tämänkin palstan mainostuksen johdosta jotkut käyvät tutustumassa kyseiseen seurakuntaan.

        Tulee toki mieleeni ajatus, että tämänkaltaiset mainostekstit saattaisivat kuulua tätä palstaa paremmin tuonne uskonnollisten keskustelujen puolelle. Sieltä on ehkä helpompi saada porukkaa mukaan lestadiolaistenkin toimintaan mukaan.


    • Auttava ihminen

      Käsitykseni lestadiolaisista on siis osunut oikeaan. Ylimielisiä ja muiden hädästä piittaamattomia tekopyhiä hurskastelijoita.

      Onneksi tässä maailmassa on silti paljon ihmisiä, jotka auttavat toisia.

    • saavat jumalan lahjana

      lapsen aidsin.

      Kortsu, joka on syntiä, suojaisi jälkimmäiseltä.

      Logiikkasi on pettämätön, Mara.

      • el-kirahwi

        Oma logiikkasi pettää. On turha väittää paavia murhaajaksi tai syyttää lestadiolaisia AIDS:in edistämisestä, koska jos käytössä olisi myös heidän seksuaalimoraalinsa, ei AIDS leviäisi, vaikka ehkäisyä vastustettaisiinkin.


      • syyttänyt
        el-kirahwi kirjoitti:

        Oma logiikkasi pettää. On turha väittää paavia murhaajaksi tai syyttää lestadiolaisia AIDS:in edistämisestä, koska jos käytössä olisi myös heidän seksuaalimoraalinsa, ei AIDS leviäisi, vaikka ehkäisyä vastustettaisiinkin.

        ketään murhaajaksi. Se on syyllinen mielikuvituksesi, joka syyttää.

        Ajatukseni (ja monen muun): On huomattavasti helpompi istuttaa kondomin käyttö kuin kokonainen uskonto moraalikäsityksineen Afrikkaan.


      • el-kirahwi
        syyttänyt kirjoitti:

        ketään murhaajaksi. Se on syyllinen mielikuvituksesi, joka syyttää.

        Ajatukseni (ja monen muun): On huomattavasti helpompi istuttaa kondomin käyttö kuin kokonainen uskonto moraalikäsityksineen Afrikkaan.

        Murhaajaksi ei ole täällä syyttänyt ketään, mutta paavia usein syytetään. Se ei ole siis mielikuvituksen tuotetta, mutta olisi ehkä ollut tarpeellista täsmentää.

        Katolilaiset ja lestadiolaiset opettavat kaiken seksuaalisen käyttäytymisen avioliiton ulkopuolella olevan väärin ja samoin ehkäisyn olevan väärin. Jos näitä molempia ohjeita noudatetaan, silloin estetään AIDS:in leviäminen varsin tehokkaasti.

        Jos joku sen sijaan ei toimi näiden katolilaisten ja lestadiolaisten moraalikäsitysten mukaisesti, niin miksi hän silloin noudattaisi ehkäisykieltoakaan? Jos katolilaiset ja lestadiolaiset sallisivat kondomin käytön, niin luulisitkö raiskaajienkin alkavan käyttää sitä? Tai luuletko avioliiton ulkopuolista seksiä muuten harjoittavien kieltäytyvän ehkäisystä siitä syystä, että paavi on sanonut sen olevan syntiä, vaikka he kuitenkin joka tapauksessa harrastavat paavin mielestä syntiä harrastaessaan avioliiton ulkopuolista seksiä? Juuri tätä tarkoitin epäloogisuudella.


      • saisi

        lapset aidsia jos kortsuja käytettäisiin. Niitä lapsia ei silloin edes syntyisi. Mutta jos olisi lestadiolaisten opettama moraali, niin silloin lapset syntyisivät mutta eivät saisi aidsia


    • herra varjele meitä tälläis...

      Aika kohtuutonta sanoa että tyttöjen koulutus on turhaa. Se että afrikassa tytöt joutuu pienestä lähtien työskentelemään kaiken maailman töissä eikä suinkaan seksiorjina ole pieni osa heistä. Koulutus antaa mahdollisuuden nousta köyhyydestä. Se tuo sivistystä, auttaa ymmärtämään ettei kaikkialla maailmassa moniavioisuus ja seksuaalisuus ole yhtä avointa ja sukuelimien silpominen itsestään selvyys kuin heillä.

      AIDSin leviämisen ehkäisyssä kondomi on tärkeää, siihen ei kirstillisellä moraalilla ole puuttumista. Paavi tekopyhyydessää koittaa viedä ilosanomaansa Afrikkaan väittäessään, kondomi ei suojaa AIDSilta. Kysympähän mitenkä on teidän vanhollisten laita viedessänne ehkäisemättömyys oppianne maailmalle??
      Tietenkin olisi parempi opettaa heitä odottamaan avioliittoon.
      Toisaalta afrikassa kaikki naiset ovat ympärileikattuja. Heidän neitsyys pyritään varmistamaan naimisiin menoon asti. Toisaalta myös heidän kulttuurissa naisella on seksistä kieltäytyminen vaikeata ellei mahdotonta, miesten "oikeuksien takia". Raiskaukset ovat arkipäivää.

      Monelle afrikkalaiselle naiselle seksi ei liity mitenkään nautintoo vaan pelkästään miehen halujen tyydyttämiseen ja lasten saantiin. Yhdyntä tuottaa pekkää tuskaa, usein yhdynnän jälkeen ympärileikkauksen haavat aukeavat. Hyvällälykyllä haavat ehtivät parantua seuraavaan kertaan mennessä, useimmiten ei.

      Joten mieti kahdesti kun alat kritisoimaan afrikkalaisten avun tarvetta, täytyy sanoa että kyllä huomaa ettei tvtä ole katsottu kun yleis sivistävät asiat ovat hieman hakusessa. Olisi hyvä tietää mitä sinne afrikkaan kuuluu ennen kuin alkaa kertoa mielipiteitään.

      • Tosiaan

        Paavi ystävämme jopa valehtelee. Vl:t sentään ovat rehellisiä, mikä heille pienenä :na. Tosin hyvin pienenä.

        Afrikassa on yksi sukupolvi jo menetetty aidsille. Toivotaan, että nuoriin pystytään vaikuttamaan laajalla rintamalla ja estämään uuden sukupolven tuhoutuminen. Siinä olisi vl- uskoisillakin työtä.


      • .................

        sinunkin tarkastella ensin kriittisesti, mitkä ovat kirjoittajan motiivit, ennen kuin alat edes vastaamaan. Sinänsä vastauksesi oli hyvä, mutta kun vastaat tuollaiselle feikille (vihje: jos nimimerkin perässä on suluissa vl, niin silloin yleensä kirjoittaja ei ole vl), niin kirjoituksesi menee kyllä ihan hukkaan. Voin panna pääni pantiksi, että tuo kirjoittaja ei ollut vl, vaan joku tökerö "mustamaalaaja".


    • NIIN TYHMÄ

      että uskoo tämänkin viestin todeksi. Ajatelkaa ihmiset aivoillanne ennen kuin nielette kaiken sen, mitä joku feikkipelle kirjoittaa. Jos joku ajattelisikin näin, niin ei varmasti edes kirjoittaisi täällä. En kyllä ole missään lestadiolaispiirissä törmännyt tällaiseen ajatustapaan. Mistähän sekin uskomus on peräisin, että lestadiolaiset eivät anna rahaa esim. Unisefin keräykseen. Itse olen ainakin antanut,enkä kyllä tunne siinä olevn mitään väärää. Kyllä lestadiolaispiireissäkin hyväksytään, että auttaa lähimmäisiään hädässä. Kaikki maailman ihmiset ovat meidän lähimmäisiämme.

    • kökkö

      aika p.a.s.k.a juttu........... ei niinku hirveesti naurata.. luulet varmaan et toi oli jotenki vitsikkäästi kirjoitettu... aika nolo ooooot......................

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4754
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      207
      3800
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      101
      2205
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1226
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      477
      1022
    Aihe