Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Muna

Miten kananmuna syntyy?
Siis siittääkö kukko kanaa kokoajan?

Pikaisia vastauksia...
2811
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

eikun polkee sitä kanaa.

Äänestä

Kananmuna on kanan munasolu. Aivan kuin naaras ihmisellä, se irtoaa munasarjasta polkee se kukko tai ei. Jos kukko polkee, voi muna kehittyä tipuksi. Muuten se lopulta mätänee, paitsi tietysti kanaloissa, jossa ne kerätään talteen myyntiä varten. Eli jos munasolu on hedelmöittynyt niin saat tipuja, muussa tapauksessa saat omelettia. Maailman suurin solu on strutsin munasolu, eli siis strutsin muna.
Nii.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kukko kirjoitti:

Miten kananmuna syntyy?
Siis siittääkö kukko kanaa kokoajan?

Pikaisia vastauksia...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu