Taidan sittenkin kouluttautua tarjoilijaksi

Kun näitä viestejä täällä lukee, niin väkisinkin tulee mieleen, ettei kannatakaan hakea yhteishaussa lähihoitaja-koulutukseen. Aika rankkaa tekstiä täällä on esim. työajoista ja työoloista, jne. Itse pidän kovasti lapsista ja haluaisin lastenhoitajaksi.

Toisaalta kiinnostaa tarjoilijan työ. Onhan sekin raskasta työtä ja asiakkaat voivat olla vaikeita...mutta missä sitä helpolla pääsiskään työelämässä?

Kauhean vaikea päättää :(
8890
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Älä lähde sosiaalialalle, sillä se ei kannata. Olen vuosien aikana tullut siihen tulokseen, että ala on ainoastaan kutsumusammatti. Täytyy olla todella vahva halu auttaa ja ymmärtää muita ihmisiä. Teet töitä huonolla palkalla, kiireessä, vapaa päivät miten sattuu, sinua ei arvosteta yhtään jne...
Listaa voisi jatkaa loputtomiin.

Äänestä
  • Alalla on vaan paljon niitä törkimyksiä jotka tekevät potilaan elämästä kurjaa. niitä en arvotsa yhtään pätkää. Joutaisivat pois koko alalta. Lienevätkö näitä samoja palkan valitttelijoita.

    Äänestä

Jos haluat päästä työssässi helpolla, älä vain opiskele tarjoilijaksi.

Äänestä

kannattaako uhrata kolmea vuotta vain joutuaksesi alalle, jossa kukaan ei työtäsi arvosta ja palkka työhön nähden ennätys kurja!!! Jos taas haluat kokemuksia kurjuudesta, pyri vain koulutukseen ja valmistaudu vaihtamaan alaa!!!

Äänestä

Että lähihoitajia on jo kauan koulutettu aivan liikaa.Alalla on ylitarjontaa vähän työtä,jos työtä on on se pätkätyötä yleensä.Ota nämä neuvot todesta ja hakeudu muulle alalle.Hoitoala on kohta kaatumassa täysin.Se on ikuisesti huonosti palkattua ja ikuisesti raskasta raatamista.Mene nyt ettei tarvitse 5vuoden kuluttua katua katkerasti uravalintaa.

Äänestä

Lähihoitajaksi opiskellessa voi suuntautua esim. tietohallintoon ja asiakaspalveluun

Äänestä
  • enpä ole ainakaan itse työtä saanut tuolla asiakaspalvelu ja tietohallinnan koulutusohjelmalla.

    eli kertokaapa muutkin osastonsihteerit kuinka tälläinen näppärä sihteerinalku saisi itselleen duunia tässä maassa???

    Äänestä

koulussa taas.. osastosihteeriksi.

Tarjoilian työtä välillä ikävä, vaan allergian takia en voi sitä tehdä. Pidin vanhuksista ja hoitotyöstäkin vaan hiearkia hiertää ... Tyhmää tapella siitä kuka mitäkin osaa tehdä ja saa tehdä. Millään muulla alalla ei varmaan jätetä osaamista niin paljon käyttämättä kuin hoitoalalla ja vain jonkun arvovallan takia..tyhmää akkojen tappelua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koulutusta kirjoitti:

Kun näitä viestejä täällä lukee, niin väkisinkin tulee mieleen, ettei kannatakaan hakea yhteishaussa lähihoitaja-koulutukseen. Aika rankkaa tekstiä täällä on esim. työajoista ja työoloista, jne. Itse pidän kovasti lapsista ja haluaisin lastenhoitajaksi.

Toisaalta kiinnostaa tarjoilijan työ. Onhan sekin raskasta työtä ja asiakkaat voivat olla vaikeita...mutta missä sitä helpolla pääsiskään työelämässä?

Kauhean vaikea päättää :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu