The Shining - Hohto

Kauhuleffojen katsoja

Kumpi versio teidän mielestänne on parempi Hohdosta? Vuoden 1980, eli originaali vai vuoden 1997 neliosainen versio?

Meikäläisen henkilökohtainen mielipide on, että tietysti se originaali oli karmivampi ja siinä oli huippunäyttelijä nimeltään Jack Nicholson.

Siinä uudemmassa versiossa se hotelli ei ollut niin karmiva kuin originaalissa mutta asiat oli selitetty paremmin. Danny Torrance oli tässä uudemmassa versiossa jotenkin ärsyttävämpi mutta Wendy oli parempi kuin originaalissa.

Vaikea siis sanoa kumpi olis parempi mutta jos kuitenkin se alkuperäinen olis parempi! Mitä mieltä muut on? Perusteluja myös...

9

1079

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stanley

      Kubrickin versio oli elokuvana (noh, toinenhan oli minisarja tms.) mielestäni kaikilta osin tyylikkäämpi. Uusi versio ei oikeastaan tehnyt minkäänlaista vaikutusta ja siitä mielestäni puuttui alkup. Hohdon pahaenteinen tunnelma. Nicholsonia parempaa umpihullun esittäjää saa Hollywoodista hakea.

    • Yavanna

      Minusta vuoden 1997 neliosainen versio oli parempi, koska se oli paljon uskollisempi kirjalle, kuin mitä Kubricin tekele koskaan tulee olemaan.
      Tosin 1997 versio ei minua pelottanut juuri lainkaan, sillä olin jo siihen mennessä ehtinyt nähdä jos vaikka millasta kauhuleffaa ja olin jo aika tavalla lueskellut Stephen Kingin opuksia.
      Muuten Stephen Kingillä on tuossa uudemmassa Hohdossa pieni sivuosa. Bongasitteko te hänet ko. leffasta (vai pitäisikö puhua minisarjasta)

      Ensinnäkin (nyt viilaan hieman pilkkua)Kubricin versio loppuu väärin, koska kirjan mukaan Jack Torrance ei jäätynyt kuoliaaksi, vaan kuoli samalla, kun hotellin painekattila räjähti ja hajotti koko rakennuksen alkutekijöihinsä.
      Muitakin pieniä eroavuuksia kirjaan nähden oli ja minua ne ainakin häiritsivät suunnattomasti.
      Ja toiseksi kirjan juonta ja tapahtumia oli törkeästi muuteltu ainoastaan jonkinlainen luuranko teoksen juonesta oli leffaan jäänyt. Mutta silti oli aivan liikaa muutettu Kubricin "taiteellisen" näkemyksen mukaiseksi.

      Ainoa, mikä Kubricin versiossa oli hyvää, oli Jack Nicholson, muuta hyvää ei sitten ollutkaan.

      Sori Kubric - fanit...

      Minä kun olen kirjan lukenut ensin ja sitten vasta katsonut kumpaisenkin version, niin tiedän mistä puhun.
      Suosittelen teitäkin lukemaan sen kirjan ensin ennen ku kattoo noita leffoja.

      • Turkka

        "Muuten Stephen Kingillä on tuossa uudemmassa Hohdossa pieni sivuosa. Bongasitteko te hänet ko. leffasta (vai pitäisikö puhua minisarjasta) "

        Kingillähän on sivuosa joka elokuvassa jonka tekoon itse on osallistunut.. tuossa hohdossa taisi heilua juhlissa kapelimestarina. Pet semataryssa pappina, langolieersissä tiukkana liikemiehenä, the standissa yksi pelastuneista...

        Vanhempi versio on elokuvana huomattavasti parempi, uudempi on enemmän kirjan mukaan, mutta tuntuu pelkältä tarinankerronnalta, näyttelijät ei mitenkään huippuja...


    • ~Ukkosenjumala~

      Tottakai vanha.Ohjaus Kubrickin mikä jo sinänsä riittäisi.Olihan Kubrick värien mestari,joka tässäkin leffassa huomataan.Nickholson toki myös loistava.Se uusi versio on aika pata.

    • Jack

      Molemmat ovat omalla tavallaan hyviä enkä lähtisi vertailemaan.

      Uudemmassa versiossa pidän sen tunnelmasta. Hotelli on jotenkin aavemaisempi, naamiaiskekkereissä on kiva tunnelma ja erikoistehosteet tietenkin kehittyneenpiä.

      • omalla tavallaan hyviä, vaikkei "10-leffoja" mielestäni olekkaan. Vanhemmassa loppu hieman erikoinen, kun kamera zoomautuu siihen vanhaan valokuvaan... Jos en muista aivan väärin.


    • okei

      Tunnustan että en ole uudempaa nähnyt enkä lukenut kirjaa, mutta sen perusteella mitä olen kuullut voin sanoa että aivan varmasti vihaisin sitä uudempaa.

      Minusta Kingin kirjoissa vaikuttaa aina olevan jotain ihme satuhirviöitä jotka eivät todellakaan pelota ketään (tyyliin elävät puskaveistokset). Kubrick otti omaan elokuvaansa mukaan vain lähinnä lähtötilanteen ja tapahtumapaikan. Mörköily ei ole pääosassa, vaan enemmänkin psykologiset seikat.

      Ja Nicholsonin näyttelyä ei voi kuin kehua :)

      Kyllä lähes aina kauhuleffa on sitä parempi mitä epä-graafisempi se on, eli kun annetaan katsojan itse luoda itselleen pelottavimmat möröt.

    • C.K

      Ehkä se on se Stanley Kubrickin Hohto. En ole nähnyt vielä sitä neliosaista, mutta uskon, että se ei ole niin pelottava, kuin tämä.

    • :DD

      alkuperäinen on paljon parempi.. siinä on vaan jotenki semmonen pelottavampi olemus. vaikea selittää, kyl sen tietää kun kattoo ne kummatki leffat.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      974
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      812
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe