Onko Liikenneturvan "asenteet liikenteessä" - mainos kenties feministien tuottama, sillä en huomannut ko. advertissa yhtä ainutta naista.
feministien liikennemainos?
Elmeri
4625
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Se koira älähtää...
Johonkin meidän täytyy verovarat haaskata ja koska liikenneturvassa on paljon naisia niin päätimme kohdistaa mainoksen miehille. Meillä on suuri ongelma kuinka saamme kaikki rahat haaskattua mitä meille osoitetaan. Emme ole tähän mennessä keksineet muuta kuin ehdottaa nopeusrajoitusten alentamista. Itsellänikään ei ole ajokorttia enkä voikaan ymmärtää miksi joku haluaa ajaa yli 60km/h! Se on jo melkoista kaahaamista.
Lisäksi parin vuoden välein nolla tutkimus kuinka naiset on turvallisia ja hyviä kuskeja liikenteessä, muka.
Ilmeisesti olin sittenkin väärässä..
http://www.liikenneturva.fi/fi/?we_objectID=737
-"Tutkimusten mukaan miehet syyllistyvät naisia useammin piittaamattomuuteen ja itsekkyyteen liikenteessä."
*Aika hauskaa, että en ole kuullutkaan tuollaisesta tutkimuksesta. Mitenkähän lienee toteutettu?*
-"Miehet aiheuttavat lähes 85 prosenttia moottoriajoneuvojen kuolemaan johtaneista onnettomuuksista."
*Tässäkin hauska lause sinänsä, että ko. mainoksessa 100% näyttelijöistä on miehiä esimerkiksi 85% sijaan.*
Täten myös tuon "Mikä meihin fiksuihin ihmisiin menee liikenteessä" -lauseen olisi voinut korvata "Mikä meihin fiksuihin miehiin menee liikenteessä".
Tässä siis kyseinen mainos:
http://www.liikenneturva.fi/fi/liitetiedostot/uutispoyta/Minaeminae_mpeg1.mpg