Veneen kuljettaminen rekalla

Tarkoituksena on rahdata purjevene 200 km
rekan kyydillä. Mahtaakohan vene kärsiä
kuljetuksesta? Venehän purstetaan tiukasti
liinoilla lavettiin, ja teissä on kuoppia.
Onko kenellekkään negatiivisia kokemuksia?
94999
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Riippuu veneen kunnosta ja koosta. Joka tapauksessa se on tuettava hyvin ettei paine kohdistu yhteen kohtaan. Ota yhteys kuljetusliikkeeseen, ainakin isoimmilla on homma hallussa. Kannattaa hankkia ainakin kuljetusvakuutus, se ei ole kovin kallis lyhyeksi määräajaksi

Äänestä
  • Ostin purjeveneen (34 jalkaa) etelästä ja kuljetin pohjoiseen (600 km)maanteitse. En luottanut tavalliseen rekkaan vaan kuljetin veneenkuljetusrekalla. Sain yrittäjän nimen ja osoitteen muistaakseni Vantaan KTK:sta. Autossa oli syvennys( lovi johon köli sovitettiin) Sitten tiukasti kiinni. Ei tullut pienimpiäkään kolhuja tms. Jos vedetään hihnoilla kiinni tavalliseen lavaan vene liikuu väkisinkin. Joudut ottamaan vakuutuksen ja hinta nousee sillä tavalla em. erikoiskuljetuksen hintaiseksi. Tarkistin asian.

    Äänestä

  • Hyvin meni kirjoitti:

    Ostin purjeveneen (34 jalkaa) etelästä ja kuljetin pohjoiseen (600 km)maanteitse. En luottanut tavalliseen rekkaan vaan kuljetin veneenkuljetusrekalla. Sain yrittäjän nimen ja osoitteen muistaakseni Vantaan KTK:sta. Autossa oli syvennys( lovi johon köli sovitettiin) Sitten tiukasti kiinni. Ei tullut pienimpiäkään kolhuja tms. Jos vedetään hihnoilla kiinni tavalliseen lavaan vene liikuu väkisinkin. Joudut ottamaan vakuutuksen ja hinta nousee sillä tavalla em. erikoiskuljetuksen hintaiseksi. Tarkistin asian.

    http://www.netello.com/info/641

    Äänestä

  • Hyvin meni kirjoitti:

    Ostin purjeveneen (34 jalkaa) etelästä ja kuljetin pohjoiseen (600 km)maanteitse. En luottanut tavalliseen rekkaan vaan kuljetin veneenkuljetusrekalla. Sain yrittäjän nimen ja osoitteen muistaakseni Vantaan KTK:sta. Autossa oli syvennys( lovi johon köli sovitettiin) Sitten tiukasti kiinni. Ei tullut pienimpiäkään kolhuja tms. Jos vedetään hihnoilla kiinni tavalliseen lavaan vene liikuu väkisinkin. Joudut ottamaan vakuutuksen ja hinta nousee sillä tavalla em. erikoiskuljetuksen hintaiseksi. Tarkistin asian.

    Suolattujen teiden aikaan tapahtuva kuljetus likastaa veneen todella pahasti ja ilman liuotin pesua ei piki irtoa. -99 kun ensimmäinen veneeni kuljetettiin pohjanmaalta etelää ei ollut vielä kuljetuksen kestäviä kutistekelmuja isoille veneille ja huonon kuljetussään sattuessa kohdalle uusi vene oli todella likainen. -03 kun seuraava tuli pohjanmaalta niin vene oli kelmutettu kokonaan yli vain pohja piti pestä kuljetuksen jälkeen.
    Valitse venekuljetuksiin erikoistunut yrittäjä!

    Äänestä

Purjevenneeni 450 km maitse, eikä mitään vaurioita. Muista että kuljetusyrittäjällä on vahinkovakuutus. Minkään tuttavan/tuttavan autossa en venettäni kuljetuttaisi ellei ole venekuljetuksiin erikoistunut yritys. Tuossa alempana on hyvä linkki.

Äänestä

Kilappurjehtivat kuljettavat veneitänsä kauden aikana satoja ellei tuhansia kilometrejä. Kysy heiltä neuvoja veneen kulvettamiseen.
X99 taitaa olla suurin kilpavene jota on kuljetettu maitse Suomessa ja sopa MM-kilpailuihin pitkin Eurooppaa niin trailerilla kuin kuorma-auton päällä.

Äänestä

Minun (moottori-)venettäni kuljetettiin kesällä 2001 Tre-Helsinki näin:
http://xs.to/xs.php?h=xs53&d=05442&f=siirto.JPG

Rekka on nimenomaan veneiden kuljetukseen tarkoitettua erikoismallia. Siinä on syvennys purjeveneiden kölille, vankat säädettävät sivuttaistuet ja tarvittavat sidontavarusteet.

Vetoautossa olevan "hiiopin" kapasiteetti riittää melkoisen järeidenkin paattien nostoon.

Minun venettäni kuljetettaessa tuli mukana myös traktoritraileri (erottuu punaisena sinisen rekan ja veneen välissä, trailerin renkaat "ilmassa").

Kuljetusyritys oli veneisiin erikoistunut Sini Järvinen Ky, Lakiala (Ylöjärvi, lähellä Tamperetta). Vastaavaa kalustoa löytyy Suomesta sieltä täältä muualtakin.

Homma ei ollut varmaankaan halvin mahdollinen, mutta kaikki pelasi moitteettomasti ja veneeni säilyi täysin ehjänä.

Äänestä

Kuljetusalustassa pitäisi olla syvennys köliä varten jo syystä että mahtuu siltojen alta 4.2 m. Mikäli korkeus ylittää tuon joutuu kyselemään tiehallinnosta vaihtoehtoreittejä, kartat kyllä saa korvausta vastaan. Muuten uskoisin jousitetulla lavalla veneen kulkevan ilman suurempaa riskiä vahingoittumisesta.

Äänestä

Jos Lahti sattuu kuljetusmatkallesi, niin voin kertoa, että Tonttilan kuljetuksessa on ainakin minun veneeni kuljetukset osattu hoitaa ammattitaidolla. Heillä on myös tarkoitukseen sopiva traileri kölimonttuineen ja hydraulisine tukitassuineen. Pienemmät, 2 tonnia ja alle, purkkarit kulkevat kyllä omalla pukillaan ja melkein millä "hiiappi"autolla hyvänsä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kärsiikö vene kirjoitti:

Tarkoituksena on rahdata purjevene 200 km
rekan kyydillä. Mahtaakohan vene kärsiä
kuljetuksesta? Venehän purstetaan tiukasti
liinoilla lavettiin, ja teissä on kuoppia.
Onko kenellekkään negatiivisia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu