Kylpytynnyrit, huljut jne.

Näkki

Kaipaisin kokemuksia ja vinkkejä erilaisista nk. kylpytynnyreistä. Harkinnassa noin 4-6 hengen saavi, jota voisi käyttää kylmänä ja lämmitettynä (kaminaalla). Oletteko nähneet suodattimella varustettuja? Voiko käyttää ilman suodatinta huolettomin mielin?Mistä/miten/paljonko maksaa itse saavi, entäs suodatusjärjestelmä? Hyväksi koettuja valmistajia? Kylpytynnyrin käyttö eri vuodenaikoina? Ja vielä kun niitä on puu-, muovi-ja metallisisustalla!
Muita vinkkejä ja kokemuksia? Liikaa miettittävää pikku päälle.

16

12075

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • messuille

      tutustumaan hintatasoon, taitaa jäädä ostamatta monelta.

      Eiköhän niissä vesi vaihdeta kylpyjen välillä ja pestä pytty mäntysuovalla ja juuriharjalla ainakin vieraiden limojen jäljiltä.

    • Ulla

      Mies teki itse, viiden aikuisen tynnyri noin suunnilleen. Pata tilattiin. Ei suodatusta. Päästetään vedet ulos ja laitetaan uudet tilalle. Välillä putsataan perusteellisemmin. Pressua ollaan pidetty päällä, niin ei mene roskia, kun ei käytetä.

      Ei tullut kalliiksi. Rappusia ei tosin ole tullut vieläkään, mutta onpa tuon ränkyn päältä päässyt hyvin tällainen lyhytjalkainenkin ;)

      Minusta paras loppusyksystä ja keskitalvella, kun voi katsella ulkona tähtiä ja lämmitellä padassa. Lapset tykkäävät tietenkin puljata kesäisin.

    • juba

      Sokeritehtaalta myyvät melko edullisesti kuution muovisäiliöitä, varmaan metrin kanttiinsa. Johan tuollaisessa kylpisi. Puulla joutuisi reunan tukemaan ja miksei samalla verhoilisi ulkopuolelta. Pohjassa olisi kaiken lisäksi tyhjennysventtiili. Eipä tuo aito tynnyri ole, mutta ehkä helppohoitoinen.

    • kunhanutelen

      Vinkkinä muille kylpemisestä pitäville: Olen kuullut, että Kirami on avaamassa marraskuun alussa Turun viereen (Raisioon muistaakseni) kylpytynnyrikaupan ja myy avajaisviikolopun tarjouksena tynnyreitä alle tonnilla. Firma tekee mun käsittääkseni maan parhaat tynnyrit. Itselläni on Kiramin perusmallinen palju, joka on meille riittänyt hyvin. Itse tekemällä tuskin tulee paljon tonnia halvemmaksi, kun rakennusmateriaalitkin maksaa nykyisin maltaita. Eipä silti, ei kyllä perheellisellä moiseen askarteluun olisi aikaakaan...

    • mie vaan

      siihen menee melkein kolme tuhatta litraa vettä raudasta väänsin ja sinkitsin tosin maksoi 550 ekee suodattimena toimii uppo pumppu ja suodatin kangas hylsyssä ja klooria hiukan mukaan niin vesi pysyy hyvin puhtaana siinä on öljy poltin kyljessä ei tartte vahtia kuin saunan pesää ja mukavaa on ollut tosin on se tullut maksamaan jonkun 1500 euroa saa sen ostaa jos haluaa evo kakkonen on suunnittelussa

    • tässä olisi

      katso sellainen sivu kuin www.ppkaluste.fi

      • LaatuLiisa

        Ostin pari vuotta sitten Spa Dealersin HT150SW1-malli ja olen todella tyytyväinen. Mielellään maksan pari sataa lisää ja saan laatutuotten!!

        www.spadealers.fi

        T. Tyytyväinen asiakas


      • paljuilija
        LaatuLiisa kirjoitti:

        Ostin pari vuotta sitten Spa Dealersin HT150SW1-malli ja olen todella tyytyväinen. Mielellään maksan pari sataa lisää ja saan laatutuotten!!

        www.spadealers.fi

        T. Tyytyväinen asiakas

        valmistettu palju on ollut meillä käytössä nyt pari kuukautta. Hankimme mökillemme isohkon paljun koska porukkaa on paikalla monessa polvessa joka viikonloppu.
        Otamme veden suoraan merestä ja tyhjennämme sen jokaisen viikonlopun jälkeen. Näin ei tarvita mitään suodatuslaitteistoja. Isohko kahdeksan hengen alumiini palju lämpeää yllättävän nopeasti vaikka tilavuutta on lähes 2,5 kuutiota kiitos hyvän puukamiinan. Toki puitakin siinä tietysti kuluu, mutta onneksi niitä riittää. Erittäin asiantunteva myyjä suositteli tätä alumiinista meille koska käyttö on aika runsasta ja isossa kuusitynnyrissä olisi ollut kova huoltaminen. Maksoihan tuo tietysti aika paljon, mutta kyllä se varmaan kestääkin. Ostimme sen täältä http://www.kylpytynnyri.net/index.html


      • kertomuksia
        LaatuLiisa kirjoitti:

        Ostin pari vuotta sitten Spa Dealersin HT150SW1-malli ja olen todella tyytyväinen. Mielellään maksan pari sataa lisää ja saan laatutuotten!!

        www.spadealers.fi

        T. Tyytyväinen asiakas

        Laitappa hakuun spadealers kolemuksia,niin saat pikkuisen erilaisia mielipitetä kyseisestä yrityksestä.Ei minusta voi suositella.


      • huljuilija
        kertomuksia kirjoitti:

        Laitappa hakuun spadealers kolemuksia,niin saat pikkuisen erilaisia mielipitetä kyseisestä yrityksestä.Ei minusta voi suositella.

        kylpytynnyri.net sivustoilla myytävät PUUtynnyrit ovat ainoastaan spadealersin valmistamia puuhökötyksiä.Merialumiinista valmistetut Paljut tai kylpyhuljut ovat eri valmistajan tuotteita,ei spadealersin,ja laatu on varmasti suomen parhaasta päästä


      • osta silti
        huljuilija kirjoitti:

        kylpytynnyri.net sivustoilla myytävät PUUtynnyrit ovat ainoastaan spadealersin valmistamia puuhökötyksiä.Merialumiinista valmistetut Paljut tai kylpyhuljut ovat eri valmistajan tuotteita,ei spadealersin,ja laatu on varmasti suomen parhaasta päästä

        Merialumiiniset on aivan ylihintaisia ja muotoilultaan aivan kamalia.Mielestäni kannattaa ostaa lasikuituinen,on murto-osa hintainen,helppohoitoinen,helppo tehdä läpiviennit,satoja värejä.En ymmärrä kuka tämän merialumiini hömpötyksen on keksinyt.Ei sitä ole koskaan käytetty esim.ulkoporealtaissa ja uima-altaissakaan.


    • Loppa

      Täältä hankimma tynnyrin ja olimma tyytyväisiä!www.hyvankaupanpaikka.fi

    • Kuviokelluja_2

      www.kylpyhulju.net

      Itselläni on noin 5m3 äsken katsoin oli vesi vielä 24 vaikka olin viimeksi lämmittänyt viime lauantaina.
      Lämmitän Oilonilla, voisko homma toimia helpommin.
      Tänään meinaan taas mennä kuviokellumaan, nostan vedenlämmön 40.n Illalla varmaan pakkasta -20 tai ylikin.

      • -m-

        hei!

        Kuinka olet toteuttanut tuon lämmittämisen Oilonilla ? Suoraan ulkopuolisella kaminalla ja öljypoltin kamiinan luukun tilalle vai oliko sulla jotain näppärämpää tapaa ? ( Oliko mulla hyvin ajatuksia nopeaan lämmitykseen, ettei tarvitse puiden kanssa pelleillä.)=odotella kipinässä


    • 19

      tästä hyvä kans www.buyon.fi

      • Tyytyväinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      134
      8989
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5264
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      26
      3556
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      36
      2444
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      2
      1999
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      132
      1797
    7. 68
      1793
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      228
      1582
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1397
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      28
      1152
    Aihe