Paras talletusKORKO!

Merja.

Mistä pankista saa parhaan talletuskoron ihan vaan käyttötilille? Kun tuo nordea laskee 0,4-->0,15%. Minulla on tilillä(siis tavallisella tilillä) 15000€ kun ne ovat säästöjä ja tulevan asuntoni käsirahaa. Eli rahat pitäisi saada tililtä pois heti kun niitä tarvii koska asunto voi tulla eteen koska vaan.

15

41265

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KKK

      Tapiola Tilille lasketaan korkoa päiväsaldon mukaan, siis kuukauden jokaiselle päivällä erikseen. Näin yksittäisen alhaisen saldon päivä ei vie koko korkotuottoa.
      Korko on Tapiola Prime – 2 prosenttiyksikköä, mutta enintään 2,5 %.

      Tapiola Prime on 2,50 % (2.2.2004 alkaen).

    • The Guru

      Eikö noi olla laskettu jo vuosia kuukauden alimmalle saldolle? Eli et ole saanut käytännössä mitään nytkään. Jos taas olet saanut jotain, niin sitten olet hoitanut raha-asiasi huonosti. Rahat aina ja heti palkkapäivänä pois käyttötililtä ja kaikki maksut luotolla. Mielellään jollain SASn tai Finskin MasterCard-yhdistelmällä. Lasku maksetaan pois heti realisoimalla korkorahastosta fyffeä laskun tullessa.

      • Teukka

        Joo, itse ajattelin samaa, mutta en jaksa ruveta veivaamaan rahoja rahastosta tilille ja päinvastoin, joka kuukausi. Jos kuukausiostokset ovat luokkaa 1000 euroa, niin parin prosentin vuosikorolla ei hurjia summia netota (verojen jälkeen) Itse asiassa minulla tuotot sulaisivat aika lailla Visan isompaan vuosimaksuun.

        Ihan mielenkiinnosta, oletko laskenut paljon suunnilleen säästät kuukausitasolla pitämällä käyttörahasi rahastossa? Ja missä rahastossa niitä pidät?


    • Teukka

      Jos korolla on sinulle merkitystä, niin laita ne 15 kiloa nyt lyhyenkoron rahastoon. Riskit ovat samat kuin talletuksissa, mutta tuotto hieman parempi kuin esim. määräaikaistalletuksissa. (about 2% vuodessa) Rahat ovat lunastettavissa milloin tahansa (parissa pankkipäivässä)

      Ja määräaikaistalletuskin on käyttelytiliä järkevämpi, koska ei se asuntolaina siitä jää kiinni, että rahasi ovat muutaman kuukauden kiinni talletuksissa. Panttaat ne lainaa vastaan ja maksat pois, kun talletukset erääntyy. Ja jos välttämättä haluat asuntoa ostaessa ne rahat pankille samantien, niin ainahan määräaikaistalletuksista rahat saa pois. Menetät vain todennäköisesti osan korosta. Käyttelytilillä et koskaan saa korkoa.

      Minulla on kyllä sellainen tunne, että ne rahat jää sinne Nordeaan lojumaan, tästä vuodatuksesta huolimatta. Onnea kuitenkin asunnon etsintään.

    • s-tilillinen

      S-tilin korkoja lienee laskettu kaikissa alueosuuskaupoissa.
      Ainakin omalla alueellani on laskettu 1.10. alkaen puoli prosenttia.
      Nousevien korkojen aikana s-ryhmä laskee korkoja. Kuinka se sopii yleiseen trendiin?

    • lyhen koron

      rahastosta saat pari prossaa (300€) vuotuista korkoa josta on jo vähennetty hallinnoitipalkkio 0,6% p.a. Ei merkintä/lunastus palkkioita. Rahat saat YHDESSÄ päivässä tilillesi kun kaikilla muilla suomalaisilla pankeilla kestää 2 päivää.

      Äläkä nyt loukkaannu, mutta on äärimmäisen typerää pitää 15000€ käyttötilillä vaikka olisi mitä kauppoja tulossa.

      Ja tuo koronlasku muuten vähentää tuottosaalistasi käyttötilillä kokonaiset 3,13€ kuukaudessa.

    • hoohoo

      Kysy pienistä pankeista, esim. pikkupitäjien säästö- tai osuuspankeista.

      Vuosi takaperin samassa tilanteessa itse sain tällä tavalla itse sain 2% nordean 0,4% sijasta. Aivan käyttötili se ei ollut, mutta koko talletuksen sai nostaa pois koska vain samana päivänä ilman mitään sanktioita.

    • säästötilille

      Nooan säästötililtä saat kiinteää korkoa
      15.000 - 49.999 euroa, korko kiinteä 1,75 %

      • ...Taitaa olla paras tarjou...

        ...


    • jj76

      katso eqpankki !!! paras korko!!

    • samalla asialla

      Kaupthing (islantilainen osuuspankkia suurempi pankki)maksaa vuoden 2007 loppuun asti 5.05% ja 2008-20011 vähintään euriborin verran (nyt 4%). Minimi talletus 1000€. Tarvitset lisäksi toisen tilin toisessa pankissa. Käy katsomassa www.kaupthingedge.fi

    • Pankin vaihtanut

      S-pankista saa S-primeen sidottua korkoa. Korko lasketaan päiväsaldolle, ei kuun alimmalle saldolle niinkuin monet pankit sen nykyisin laskevat.

      S-pankin pankin S-tilin korko on 2,5%, mutta tuon koron saaminen edellyttää kai jäsenyyttä? Ilman jäsenyyttäkin voi ryhtyä S-pankin asiakkaaksi, muttu korko on käsittääkseni silloin hieman pienempi.

      Käyttötilin rinnalle voi perustaa tuottotilin, jonne voi siirtää tasasummia ja josta voi siirtää rahaa myös takaisin käyttötilille ilman siirto tai muita provisioita.
      Tuottotilin korko 2,5-4% välillä ja on sidottu S-primeen. Koron suuruus riippuu talletusmäärästä.

      • veijo

        mun 50.000 ovat sampopankin varatilillä. korko on euribor -1% eli tällä hetkellä karvan yli 4%.

        Tililtä saa tehdä noston koska vain, kaksi nostoa vuodessa veloituksetta.

        Eli siis meillä sama tilanne, odottelemme oikean asunnon löytymistä ja siksi ei voi laittaa rahoja esim vuoden määräaikaselle tilille.


    • tippuu

      Ha. tuo ei ole vielä mitään. Minulla on Nordealla kasvutili jolla oli korko 2,50 &, joka tippuu 0,40 &:n. Pitää kai vaihtaa pankkia, osaako joku suositella jotain pankkia, ja kertoa korosta?
      (Tämä korko oli jos tilillä on 3 300,01-8400 €, ja pystyy nostamaan tililtä rahaa vain pari kertaa vuodessa).

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      126
      4629
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3367
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3285
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2969
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2905
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2819
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2119
    Aihe