Auttakaa!!

Please help me! Kuinka painava ja kuinka pitkä voi ratsastaa shetlanninponilla!?
6267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mun mielestä norm. kokoisella shettiksella voi ratsastaa n. 150cm ja 40 kiloinen. Suurella shettiksellä voi ratsastaa enintään 45 kiloinen. Vaikka sanotaan että 50 kiloinen voisi ratsastaa shettiksellä, se on mielestäni vain käynti ja raviratsastukseen, ja vain isolla shettiksellä!!

Äänestä
  • n.155cm ja 40-48kg...
    Riippuu ihan settiksen lihaksistosta VARSINKIN SELLKÄ LIHAKSISTOSTA!!!

    Äänestä

itte oon 159 ja painan 50 kg. ratsastin täs yhtenä pivänä kaverin ponilla ravia ja käyntiä ilman satulaa vähä aikaa. ei poni välittäny yhtää. lähti vaa viemää pitkin kentää ku ei ollu suitsii. poni on sellane melko normaalin kokonen shettis.
jos poni ei liiku ratsastaja seläs tai rupee luimii tai käyttäytyy muuten oudosti on taakka sille liian iso.
tää on mun mielipide sit vaan!!

Äänestä
  • Minusta se voiko ratsastaa riippuu vähä shettiksen koosta kun niitäkin on pieniä ja sitten isoja.Omallani en antaisi 50kg ratsastaa koska Shettikseni on pieni Shettis.Minkä takia pitäisi ratsastaa Shettiksellä kun on tarjolla isojakin poneja ja hevosia???

    Äänestä

  • Shettis kirjoitti:

    Minusta se voiko ratsastaa riippuu vähä shettiksen koosta kun niitäkin on pieniä ja sitten isoja.Omallani en antaisi 50kg ratsastaa koska Shettikseni on pieni Shettis.Minkä takia pitäisi ratsastaa Shettiksellä kun on tarjolla isojakin poneja ja hevosia???

    45-50 kg on shettiksen selkään jo todella paljon painoa! ajatelkaa!

    Äänestä

moi! musta pitempiä lenkkejä saa shettiksellä ratsastaa alle 35kilonen, mut voi tietysti lyhyitä lenkkejä ratsastaa alle 50 kilonen.
ja pituudessa musta on että jos jalat menee ponin mahan alle on liian pitkä ratsastaja.
mut mä pien näitä rajoja mun shettiksellä ja sen säkä on 108.
mut pienellä shettiksellä ei voi noin painavat ratsastaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pony kirjoitti:

Please help me! Kuinka painava ja kuinka pitkä voi ratsastaa shetlanninponilla!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu