Ompas tällä foorumilla vähän väkeä ??? Toivottavasti laatu korvaa määrää :)
Ensikertalainen lähdössä Etelä-Afrikkaan ja tahtoisi ottaa selvää muutamista asioista:
kertokaa nyt joku mitä siellä pitää/kannaattaa syödä, siis tämmmönen kaikkiruokainen. toinen juttu: onko jossakin netin syvyyksissä olemassa jokin keskustelufoorumi josta voisi löytää enemmän infoa. Paikka jonne matkustan on Johannesburg. Kiitän etukäteen ja jään odottelemaan.
RUOKAA
7
1433
Vastaukset 7
- sergei
kun kukaan ei vastaile. tietäiskö kukaan informatiivisempaa keskustelufoorumia koskien etelä-afrikkaa? nimin.etsitään kaiken aikaa
- Observeri
Etelä-Afrikasta löytyy ravintoloita taatusti joka makuun. Hintataso on erittäin edullinen (kolmen ruokalajin illallinen noin 150 randia) ja ruuan laatu hakkaa suomalaisen ravintolapöperön mennen tullen!!! Etelä-Afrikkalaiset eivät myöskään pihtaa annoksen koossa, nälkä lähtee taatusti ja täällä on normaalikäytäntö ottaa loppuannos mukaan.
Kaupoista saa aivan mitä tahansa, Stokkan herkkukin kalpenee joidenkin täkäläisten kauppojen rinnalla. Etelä-Afrikkalaiset ovat grillauskansaa ja rakastavat lihaa. Pihvit ovat suuria ja maukkaita (kokeile vaikka strutsia!!!). Yksi täkäläinen erikoisuus on Biltong johon et voi olla törmäämättä. Se on kuivattua ja suikaloitua lihaa joka valmistetaan naudasta tai riistasta. Toinen taatusti paikallinen juttu on boerewurst eli buurimakkara. Se on täyslihamakkaraa jota löytyy lukemattomia eri laatuja.
Täältä löytyy runsaasti lisää tietoa: www.gauteng.net- sergei
hienoa,täällä on elämää! Kommenttisi "kuulostaa" siltä kuin olisit paikanpäällä. Kaikki kirjattu. Olen tosiaan menossa Johannesburgiin ainakin ihan ensin. Kiitos myös osoitteesta!!
- Observeri
sergei kirjoitti:
hienoa,täällä on elämää! Kommenttisi "kuulostaa" siltä kuin olisit paikanpäällä. Kaikki kirjattu. Olen tosiaan menossa Johannesburgiin ainakin ihan ensin. Kiitos myös osoitteesta!!
Paikanpäällä ollaan. Vielä yksi mainitsemisen arvoinen seikka. Joburgissa on syytä olla pirun varovainen. Mustien alueille ei kannata nokkaansa pistää vaikka kuinka mieli tekisi ja niiden kanssa kannattaa muutenkin olla varovainen. Ryöstöt ja autokaappaukset ovat joka päiväinen ilmiö ja ne ovat usein hyvinkin väkivaltaisia.
Tämä on hieno maa mutta turvallisuuteen on syytä suhtautua vakavasti! - sergei
Observeri kirjoitti:
Paikanpäällä ollaan. Vielä yksi mainitsemisen arvoinen seikka. Joburgissa on syytä olla pirun varovainen. Mustien alueille ei kannata nokkaansa pistää vaikka kuinka mieli tekisi ja niiden kanssa kannattaa muutenkin olla varovainen. Ryöstöt ja autokaappaukset ovat joka päiväinen ilmiö ja ne ovat usein hyvinkin väkivaltaisia.
Tämä on hieno maa mutta turvallisuuteen on syytä suhtautua vakavasti!tämä tiedossa ja huomioitu. kerrotko ihan tätä nippelitietoa, visa/mastercard vai matkashekit esim tulee mieleen, visa automaatit? on ole vielä ottanut selvää noistakaan.
jos kuuntelet afrikkalaista (paikallista) musiikkia, kerro ainakin vinkkejä.. pidän afrikkalaisesta rytmisestä musiikista, mutta niiden valitseminen on aina ilman suosituksia monen tunnin työ, englannilla varmaan pärjää jne. - kyösti
sergei kirjoitti:
tämä tiedossa ja huomioitu. kerrotko ihan tätä nippelitietoa, visa/mastercard vai matkashekit esim tulee mieleen, visa automaatit? on ole vielä ottanut selvää noistakaan.
jos kuuntelet afrikkalaista (paikallista) musiikkia, kerro ainakin vinkkejä.. pidän afrikkalaisesta rytmisestä musiikista, mutta niiden valitseminen on aina ilman suosituksia monen tunnin työ, englannilla varmaan pärjää jne.Visalla kannattaa maksaa kaikkialla missä voi. Se ei kelpaa markkinoilla eikä tankattaessa.
Visa-automaatteja on kaupungeissa riittävästi.
Englannilla kyllä pärjää - musiikista en tiedä, vaikka paikan päällä olenkin.
- SWA
Mun edoton suosikki "välipala" Afrikassa on kyllä biltong.Riistasta tehty chili bites on parasta!!Jos ei tarvitse ajaa autolla niin ruoka juomana käy vaikka Windhoek Lager tai Taffel.
Sitten on nämä boerewustit lurps...(nimi meni väärin).Erittäin herkullisia makkaroita grilattuna mopane hiilloksella.Hyvänä lisukkeena maissista valmistettu sakea puuro.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi5082307Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri35918SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht464865Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et39844- 71828
- 55751
- 44695
Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa40650Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi40636- 63573